امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37293
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۱
تعداد بازدید: 37
جهانبخش محبی نیا رئیس دانشگاه فرهنگیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عدم توفیق احتمالی در حوزه علم، ...

جهانبخش محبی نیا رئیس دانشگاه فرهنگیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عدم توفیق احتمالی در حوزه علم، آموزش، فناوری و جوانان و کشمکش بر سر تعیین مدیران ارشد نهادهای علوم، تحقیقات و فناوری، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش را مایه دغدغه و نگرانی دانست و گفت: آسیب ناشی از این ناهماهنگی می‌تواند وحدت بین مجلس و دولت را تحت‌الشعاع قرار دهد و همه آمال و آرزوهای منظوم بر مدار اعتدال و عقلانیت را به هم زند.

وی افزود: هرچند سیاست گزاری‌های کلان در اسناد بالا دستی به عنوان افق استراتژیک، قطعیت یافته‌اند اما بایسته است برای تبدیل سیاستگذاری‌ها به تقاضاها و همچنین عملیاتی کردن آنها، پیوند بین ساختار و عامل را استحکام بخشید.

رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: روسای قوه مجریه، مقننه و عقلای مجلس و هیئت دولت تصور نکنند که موتور اقتصاد و سیاست را روشن کرده‌اند و حرارت این حرکت درونمای علم، آموزش و فرهنگ را منور خواهد کرد بلکه باید بدانند که دانشگاه‌ها، مدارس و محیط‌های ورزشی در اغلب موارد در مقوله سیاست و اقتصاد نقش متغیر مستقل را بازی می‌کنند.

محبی نیا با بیان اینکه نگاه کاسب‌کارانه، ابزاری، افراطی و سیاسی کارانه به دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش از هر سمت و سویی که باشد رنج‌آور است، خاطرنشان کرد: البته شاسی ماشین علم در بعضی از ساختار‌ها و نهادها تاب برداشته است اما مراقب باشیم به بهانه بازتولید، بازسازی و بازنگری وضع را از آنچه که است، بدتر نکنیم. لازمه این کار فراتر از تعامل است. دولت و مجلس تا اینجای کار، خوب پیش آمده‌اند اما گزاره «معرفی وزراء حق رئیس‌جمهور است، بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وزرا حق مجلس است»، به صیانت نیازد دارد هر چند این مقوله فراتر از تعامل است.

وی گفت:حداقل کمیسیون‌های تخصصی، هیئت رئیسه و بخش اعظمی از صحن مجلس قبل از معرفی وزرا باید به توانایی‌های دوستان واقف شده  باشند.

عضو هیئت رئیسه سابق مجلس با بیان اینکه در هر صورت صیانت به مفهوم حراست از دستاوردهای مثبت دولت و مجلس در رای اعتماد وزیران باقیمانده یک ضرورت است، تصریح کرد: فرداهای کاری در نظام دیوانی و جامعه ایران خیلی به مراقبت نیاز دارد. پیچیدگی‌های روابط بین دولتها، سیاست جهانی و مناسبات حاکم بر فضای اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در داخل هم به دقت، سرعت و هدفمندی نیاز دارد که رئیس دولت از آن تحت عنوان تدبیر یاد کرده‌اند. مواظب باشیم طوفان افراط و تفریط چراغ تدبیر را خاموش نکند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار