امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۸:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37297
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۱
تعداد بازدید: 131
امید علی مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: علت بسیاری از مشکلات خبرنگاران و روزنامه‌نگاران این است که خبرنگاران با حقوق خود آشنایی ...

امید علی مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: علت بسیاری از مشکلات خبرنگاران و روزنامه‌نگاران این است که خبرنگاران با حقوق خود آشنایی لازم را ندارند.

این کارشناس علوم ارتباطات با تأکید بر اینکه خبرنگاران باید با حقوق خود که در قانون مطبوعات آمده است به خوبی آشنا شوند، افزود: خبرنگارانی که قانون مطبوعات را نمی‌دانند و قانون اساسی و قانون مجازات اسلامی را مطالعه نمی‌کنند با حقوق خود آشنایی ندارند.

وی بیان داشت: اولین گام این است که خبرنگاران در کنار آموزش خبر، مصاحبه و گزارش، حقوق خود را در قانون مطبوعات مطالعه کنند تا از اختیارات خود آگاهی یابند.

وی ادامه داد: در بخشی از قانون مطبوعات آمده است که اگر خبرنگاری به دنبال کسب خبر باشد و در این میان اگر شخصی مانع از دست‌یابی وی به اطلاعات مورد نیاز باشد، خبرنگار می‌تواند در خصوص این فرد طرح شکایت کند.

مسعودی گفت: در اصلاحیه‌ای که در قانون مطبوعات در سال 1389 انجام شد، ماده مزبور به قانون مطبوعات کشور اضافه شد.

وی بیان داشت: البته خبرنگاران باید توجه داشته باشند که در این میان با انعکاس اخبار موجب به خطر افتادن امنیت ملی نشوند.

این کارشناس علوم ارتباطات ابراز داشت: خبرنگاران نباید به حریم خصوصی افراد وارد شوند، حریم خصوصی از همان ‌جایی آغاز می‌شود که حقوق دیگران نقض نشود.

به گفته وی، در این میان قانون مطبوعات دسترسی آزادانه به اطلاعات را مورد توجه قرار داده است.

این استاد علوم ارتباطات با اعلام اینکه قانون مطبوعات در اوج تهاجم دشمن در سال 1364 در نظام جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده است، گفت: در این میان به برخی از حقوق خبرنگاران پرداخته نشده است که از جمله می‌توان به نبود صنف خاصی در این حوزه اشاره کرد.

مسعودی با اعلام اینکه قانون مطبوعات کشور یک فصل کم دارد، خاطرنشان کرد:‌ باید فصلی در قانون مطبوعات ایجاد شود که مربوط به بیمه خبرنگاران باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار