امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۵:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3732
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد درباره برنامه‌های اقتصادی برای شرکت در انتخابات ریاست ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد درباره برنامه‌های اقتصادی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: مهمترین اولویت در اقتصاد تولید کالا و خدمات است. اقتصادی از ظرفیت بالا برخوردار است که بتواند در دنیای پررقابت امروز بهترین کالا و خدمات را با کیفیت بالا و قیمت تمام شده کمتر به بازار عرضه کند.

وی ادامه داد: لذا اولویت اول در اقتصاد نگاه به تولید خواهد بود، به خصوص با توجه به مزیت‌هایی که کشور ایران دارد.

نایب رئیس مجلس گفت: تمرکز باید در حوزه‌هایی از تولید باشد که دارای مزیت اقتصادی بیشتر هستند. اولویت تولید فرآورده‌ های نفتی با ارزش افزوده بالا خصوصا با توجه به بهره‌برداری حداکثری از ذخایر نفت و گاز مشترک ما با کشورهای همسایه است.

ابوترابی‌فرد تصریح کرد: باید صنایع دانش‌بنیان را به طور جدی مورد حمایت قرار داد و از تمام ظرفیت علمی و مالی کشور استفاده کرد، امروز صنایع دانش‌بنیانی داریم که سرمایه آنها ظرف دو ماه برمی‌گردد و این یعنی انفجار ثروت.

وی بر این اساس «نگاه به شرکت‌های دانش‌بنیان» و «تولید محصولات دارای مزیت با ارزش افزوده بالا و بازار» را مهمترین محور برنامه‌های اقتصادی خود عنوان کرد.

ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: تولید یعنی گشودن یک گره بزرگ که همان اشتغال است. ما باید این مسئله را در دستور کار خود قرار دهیم، باید بر ثبات نسبی نرخ ارز دست بگذاریم، رابطه درآمدهای نفتی با بودجه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن قطع کنیم، درآمدهای نفتی را به صندوق توسعه ملی هدایت و به موتور حرکت اقتصاد ایران مبدل کنیم.

ابوترابی‌فرد افزود: منابع بانکی کشور را باید به سمت تولید هدایت کنیم، از حدود 92 هزار میلیارد تومان نقدینگی سال 1384 ما به تولید ناخالص داخلی 184 هزار میلیارد تومان رسیدیم و این نسبت الان به 1.4 درصد و شاید کمتر کاهش یافته است. باید منابع بانکی را به سمت تولید هدایت کرد و اگر سیاست درست داشته باشیم حتما مدیران توانمند شبکه بانکی در این رابطه همکاری لازم را خواهند داشت.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه باید در جهت تسهیل کسب و کار در کشور گام برداریم، اظهار داشت: متأسفانه ما رتبه 146 دنیا در فضای کسب و کار را در دنیا داریم ، این در حالی است که برخی از همسایگان ما که رتبه‌های بالای 100 داشته‌اند الان رتبه‌شان تک رقمی شده و من از تمام ظرفیت کشور برای تسهیل فضای کسب و کار، برداشتن موانع و تبدیل ایران به یک کارخانه بزرگ استفاده خواهم کرد.

ابوترابی‌فرد در پاسخ به این پرسش که آیا مکانیزم پرداخت یارانه نقدی را در دولت خود ادامه خواهید داد؟ گفت: یارانه نقدی که الان پرداخت می‌شود باید پرداخت شود، در عین حال مرحله دوم هدفمندی باید هنگامی کلید زده شود که به یک ثبات نسبی در اقتصاد، کنترل تورم، سیر نزولی تورم و ثبات نرخ ارز دست پیدا کرده باشیم.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار