امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3735
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 108
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر ولایتی، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در نشست افتتاحیه اجلاس علما و بیداری اسلامی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر ولایتی، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در نشست افتتاحیه اجلاس علما و بیداری اسلامی افزود: برگزاری نمازهای جمعه و جماعت و بهره‌گیری از شعارها و نمادهای دینی در جریان تظاهرات‌های مردمی نشان از آن داشت که برای انقلابیون مسلمان آزادی‌خواهی و اسلام‌خواهی تقاضایی تفکیک ناپذیر است.

وی با بیان اینکه در پی آغاز موج جدید بیداری اسلامی در کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا، قدرت‌های غربی تلاش گسترده‌ای را برای مصادره این حرکت آغاز کردند، تصریح کرد: قدرت‌های غربی با بکارگیری مفاهیمی همچون بهار عربی سعی کردند تا جلوه‌ها و ابعاد اسلامی این نهضت مردمی را کمرنگ نشان دهند و آن را بخشی از جهانی‌شدن ارزش‌های لیبرال دمکراسی غربی نمایش دهند.

دبیرکل مجمع بیداری اسلامی ادامه داد: این اقدامات در حالی صورت گرفت که برای بسیاری از مردم منطقه، آزادی‌ و دموکراسی‌ به طور عملی فراهم‌کننده بستر مناسب برای احیای ارزش‌های دینی تلقی می‌شد.

ولایتی با اشاره به روند شکل‌گیری مجمع جهانی بیداری اسلامی افزود: با ابتکار جمهوری اسلامی ایران در سپتامبر 2011 بیش از 700 نفر از اندیشمندان، رهبران، شخصیت‌ها و فعالان عرصه‌های مختلف از سراسر جهان به منظور تبیین ابعاد مختلف موج جدید بیداری اسلامی و همچنین چالش‌ها و چشم‌اندازهای آن در تهران گردهم آمدند و طی آن تصمیم به تاسیس مجمع جهانی بیداری اسلامی گرفتند که پس از برگزاری نخستین اجلاس مجمع، دبیرخانه آن در تهران آغاز به کار کرد.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی با اشاره به برگزاری اجلاس‌های گوناگون تاکنون تصریح کرد: در ابتدا با توجه به نقش محوری و مهم جوانان در جنبش بیداری اسلامی و تأثیرات تعیین کننده آن در آینده این جنبش، اجلاسی بین‌المللی با عنوان جوانان و بیداری اسلامی با حضور بیش از 1250 نفر از جوانان مسلمان، انقلابی و فعال از ٧٨ کشور جهان و به خصوص کشورهای عربی در حال تحول اجلاسی در  ژانویه سال 2012 میلادی در تهران برگزار شد و شرکت کنندگان در فضایی پرشور تجربیات و اندیشه‌های خود را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

ولایتی افزود: بعد از برگزاری این اجلاس با توجه به نقش بسزای ادبیات در خیزش اسلامی و نقش ویژه شعرا در این عرصه، با حضور بیش از 85 تن از شاعران از 21 کشور جهان اجلاس شعرا و بیداری اسلامی برگزار شد. 

وی درباره چهارمین اجلاس مجمع بیداری اسلامی نیز گفت: با توجه به نقش چشمگیر و موثر بانوان در جنبش بیداری اسلامی چهارمین اجلاس با نام اجلاس زنان و بیداری اسلامی در ژوئن ٢٠١٢ میلادی و با حضور بیش از ١١٨٠ از بانوان فعال در عرصه بیداری اسلامی در تهران برگزار شد. 

دبیرکل مجمع بیداری اسلامی ادامه داد: مجمع جهانی بیداری اسلامی در دسامبر ٢٠١٢ با دعوت از بیش از ٥٠٠ نفر از استادان مسلمان و انقلابی دانشگاه‌های مختلف جهان، اجلاس اساتید دانشگاه و بیداری اسلامی در تهران برگزار شد. 

ولایتی گفت: در این اجلاس استادان دانشگاه ضمن تبادل نظر درباره مسائل مختلف جنبش بیداری اسلامی تشکیل اتحادیه اساتید مسلمان دانشگاه‌ها را خواستار شدند که این امر با حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران در حال پی‌گیری است.

وی همچنین درباره برگزاری اجلاس علمای امت و بیداری اسلامی نیز افزود:‌ اجلاس حاضر که با هدف هم‌اندیشی و چاره‌اندیشی علمای جهان اسلام درباره آخرین تحولات و مسائل نهضت عظیم بیداری اسلامی و با مشارکت بیش از ٧٠٠ نفر از عالمان و اندیشمندان مجاهد از کشورهای مختلف جهان در حال برگزاری است، ششمین اجلاسی است که تاکنون توسط این مجمع  برگزار شده است. 

ولایتی گفت: انتظار مجمع جهانی بیداری اسلامی این است که از طریق برگزاری این اجلاس‌ها و فراهم‌سازی امکان تبادل نظر و گفت‌وگوی مستقیم بین نگرش‌های مختلف و بعضاً متعارض، زمینه مساعدی ایجاد شود تا اندیشه بیداری اسلامی آنگونه که شایسته است مورد توجه و بازاندیشی قرار گیرد.

دبیرکل مجمع بیداری اسلامی تصریح کرد: علاوه بر برگزاری همایش‌های بین‌المللی، اقداماتی همچون تاسیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات در دبیرخانه و راه‌اندازی پایگاه اطلاعاتی بیداری اسلامی به سه زبان انگلیسی، عربی و فارسی، از دیگر اقدامات دبیرخانه در 2 سال گذشته بوده است. 

ولایتی در پایان یادآور شد: در دو سال گذشته اینجانب به عنوان دبیرکل مجمع به منظور پی‌گیری اهداف مجمع سفرهای مختلفی به کشورهایی مانند افغانستان، عراق و هند و دیدارهای متعددی نیز با مقامات کشورهای مختلف در تهران داشته‌ام.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها