امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 26
۰۶:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37366
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 126
 به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی در حاشیه مراسم روز پزشک در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره اعلام آمادگی وزیر ...

 به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی در حاشیه مراسم روز پزشک در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره اعلام آمادگی وزیر بهداشت برای واگذاری برخی مسئولیتهای وزارت بهداشت به سازمان نظام پزشکی گفت: ظرفیت قانونی برای واگذاری تمام یا بخشی از تصدی های وزارت بهداشت به نظام پزشکی در قانون نظام پزشکی وجود دارد که تاکنون مغفول مانده است. 

وی گفت: در ماده 45 قانون نظام پزشکی این مسئله تصریح شده است. خدمات بسیاری وجود دارد که می تواند مشمول این واگذاری باشد و سازمان نظام پزشکی نیز با توجه به ظرفیتی که در سراسر کشور دارد آماده قبول آنهاست.

زالی گفت: تجربه موفق صدور مجوز مطب در 110شهر کشور این توانایی سازمان نظام پزشکی را به اثبات رسانده است و اکنون نیز مسئولیتهای مختلفی در حوزه های آموزشی، پژوهشی، بهداشتی، درمانی و نظارتی مطرح است که بررسی ها برای واگذاری آنها به سازمان نظام پزشکی شروع شده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: پشنهاد مشخص ما این است که یک کمیته مشترک بین وزارت بهداشت و شورای عالی نظام پزشکی برای اجرای ماده 45 قانون نظام پزشکی و واگذاری برخی تصدی های وزارت بهداشت تشکیل شود.

صدور پروانه درمانگاهها و بیمارستانها در نظام پزشکی

وی گفت: یکی از مواردی که از اسفند گذشته توافقاتی را برای واگذاری آن به نظام پزشکی داشتیم. صدور گواهی صلاحیت حرفه ای جامعه پزشکی است. بحث دیگر واگذاری پروانه فعالیت همه موسسات پزشکی از جمله درمانگاهها و بیمارستانها به سازمان نظام پزشکی است.

وی افزود: بحث دیگر بحث نظارت و اعتباربخشی خدمات سلامت است که نتیجه آن رتبه بندی مراکز بهداشتی و درمانی است که با کمک انجمنهای پزشکی به راحتی امکان انجام آن در سازمان نظام پزشکی وجود دارد.

استانداردسازی خدمات درمانی و آموزش مداوم در نظام پزشکی

به گفته رئیس کل سازمان نظام پزشکی مسئولیت دیگری که این سازمان آماده پذیرش آن است، واگذاری و قبول مسئولیت کامل پکیچ آموزش مداوم جامعه پزشکی است به طوری که وزارت بهداشت فقط سیاستگذار و ناظر ارشد باشد.

زالی افزود: بحث جدی دیگری که واقعاً مغفول مانده و سازمان نظام پزشکی ظرفیت و توان اجرای آن را دارد، استانداردسازی  و کیفیت سنجی خدمات پزشکی است، مورد دیگر نیز تدوین گایدلاینهای خدمات پزشکی است که البته حرکتهایی در این مسیر در سالهای اخیر در وزارت  بهداش شروع شده و سازمان نظام پزشکی آمادگی تکمیل آن را دارد. 

حل بیکاری پزشکان عمومی و ماما، مطالبه جدی از وزارت بهداشت

وی ادامه داد: موضوع مهمی که اکنون مطالبه مهم جامعه پزشکی است حل مشکل اشتغال پزشکان عمومی و ماماهاست که حل این مسئله به تنهای از عهده سازمان نظام پزشکی خارج است و بسیار امیدواریم با نگاهی که اکنون در وزارت بهداشت مستقر است، زمینه های حل این مسئله نیز در حال فراهم شدن است و امیدواریم از ظرفیت شبکه بهداشتی-درمانی  کشور برای حل این معضل استفاده شود.

 رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: مسئله بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد سامان دهی کمی و کیفی آموزش پزشکی کشور است وبا کمک وزارت بهداشت برای بهبود سرانه جذب دانشجو و ایجاد فضاهای نوین اقدام کنیم. 

نظر نظام پزشکی درباره خدمات رادیولوژی پزشکان  عمومی

زالی در پاسخ به این پرسش فارس درباره اینکه وزیر بهداشت برای واگذاری این تصدی ها یک شرط گذاشت و آن امکان و ایجاد ظرفیت نظارتی نظام پزشکی در کشور و زدودن آلودگی ها بود، نیز توضیح داد: هم اکنون 6 هزار نفر نیروی تخصصی و عمومی در سازمان نظام پزشکی آمادگی این نظارت را دارند و بیش از 3 هزار کارشناس و استاد دانشگاه با ساختار انتظامی نظام پزشکی همکاری دارند.

 وی گفت: علاوه بر مسیر شکایتها باید برنامه ای جامع و سیستماتیک برای پیشگیری از خطاهای پزشکی اجرا کنیم تا این خطاها و مشکلات را به حداقل برسانیم. البته اگر تخلفی هم دیده شد، روش برخورد آن هم وجود دارد.

 رئیس سازمان نظام پزشکی در پاسخ به این پرسش که نظر سازمان نظام پزشکی درباره واگذاری مجور ارائه خدمات رادیولوژی به پزشکان عمومی نیز توضیح داد: این مسئله خاص، مطالبه پزشکان عمومی نیست اما در کل آیین نامه ارتقای خدمات پزشکان  عمومی وجود دارد و مطابق آن دو خط قرمز وجود دارد یکی توانمندی فرد و دوم صلاحیت حرفه ای و آموزش دیدن ارائه خدمت برای انجام یک خدمت پزشکی است و اگر فردی بدون این شروط کاری انجام دهد، مسئول است.

زالی گفت: لازم نیست برای ارائه یک خدمت پزشکی حتماً فرد فوق تخصص یا فلو باشد بلکه گاهی با یک آموزش 6 ماهه یک پزشک عمومی توانایی ارائه یک خدمت را پیدا می کند که نمونه آن طب سوزنی است که ما تخصص دانشگاهی آن را در کشور نداریم.

وی ادامه داد: بنابراین سازمان نظام پزشکی با انجام این نوع خدمات توسط پزشکان عمومی مخالف نیست به شرط  اینکه در چارچوب تعیین شده و خطوط قرمز ترسیم شده در آیین نامه ها باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها