امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37394
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 49
وحید موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: محققان در این مطالعه، طول تلومرها یعنی زنجیره‌ای از DNA که در انتهای کروموزوم قرار دارد را ...

وحید موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: محققان در این مطالعه، طول تلومرها یعنی زنجیره‌ای از DNA که در انتهای کروموزوم قرار دارد را مطالعه کردند. تلومرها، بخشی از کروموزوم‌ هستند که به عنوان شاخصی از پیر شدن سلول‌ها شناخته شده‌اند.

وی تصریح کرد: محققان پس از مرور نتایج مربوط به 100 کودک آمریکایی 4 تا 10 ساله دریافتند که طول تلومر کودکانی که مادرانشان در مدت بارداری، در تماس با دود دخانیات بوده‌اند، کوتاه‌تر از اندازه‌ی تلومر سایر کودکان بوده است.

موسوی ادامه داد: از سوی دیگر، تحقیقات نشان می‌دهد که تلومرهای کوتاه‌تر، با نقایص و عوارض جسمانی بیشتری ارتباط دارد.

کارشناس واحد پژوهش جمعیت کنترل دخانیات گفت: به گفته محققان این تحقیق، مواجهه با استرس‌ها و عوامل مخرب محیطی در مدت بارداری می‌تواند تغییراتی را در ساختار زیستی جنین ایجاد کند. این تغییرات هرچند کوچک ممکن است روند رشد جنین را تغییر داده و بر مراحل رشد در زندگی آتی او تاثیرات مخربی بگذارد.

وی افزود: بنابراین، برای این که رشد جنین در بهترین حالت خود پیش برود، زنان باردار باید از هرگونه فعالیت استرس آور، مصرف دخانیات و عوامل مضری مانند الکل خودداری کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها