امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37396
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 203
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «ایندیپندنت»، انگلیس پایگاهی مخفی در خاورمیانه دارد از که طریق آن بر حجم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «ایندیپندنت»، انگلیس پایگاهی مخفی در خاورمیانه دارد از که طریق آن بر حجم گسترده‌ای از ایمیل‌ها، تماس‌های تلفنی و ارتباطات اینترنتی عبوری از منطقه، نظارت می‌کند. این پایگاه، اطلاعات را به نمایندگی از آژانس‌های اطلاعاتی غربی جمع‌آوری می‌کند.

این پایگاه قادر است با نفوذ به سامانه‌های فیبر نوری که از آب‌های منطقه عبور می‌کند، اطلاعات رد و بدل شده در آن را رصد و ضبط کند.

داده‌های جمع‌آوری‌شده بعد از پردازش به «اداره کل ارتباطات دولتی» انگلیس (آژانس جاسوسی برخط) ارسال شده و از آنجا با آژانس امنیت ملی آمریکا، به اشتراک گذاشته می‌شوند. دولت انگلیس مدعی است که این پایگاه بخشی کلیدی و مهم برای «جنگ غرب علیه ترور» است و نسبت به حملات تروریستی احتمالی، «هشدار زودهنگام» صادر می‌کند.

روزنامه ایندیپندنت مدعی است که از محل دقیق این پایگاه نیز مطلع است، اما فعلا آن را اعلام نمی‌کند. این اطلاعات از اسناد محرمانه‌ای که «ادوارد اسنودن» افشاگر آمریکایی منتشر کرده، به دست آمده است. اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا است که از چند ماه قبل دست به افشاگری گسترده در مورد فعالیت‌های جاسوسی آمریکا زده است.

تاسیسات خاورمیانه‌ای رصد ارتباطات اینترنتی، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برای انگلیس و آمریکا برخوردار است، چراکه قادر است بر تمام اطلاعات رد و بدل شده از کابل‌‌های زیرآبی را کپی کرده و در ابررایانه‌های خود ذخیره کند. این اطلاعات در مرحله بعد برای استخراج اطلاعات مد نظر، مورد ارزیابی و کنکاش قرار می‌گیرند.

اطلاعات مربوط به این پروژه در بخشی از 50 هزار سندی آمده که «ادوارد اسنودن» در سال 2012 به دست آورده است. وی این اسناد را از یک پایگاه داخلی «اداره کل ارتباطات دولتی» انگلیس دانلود کرده است. این سامانه که به «جی‌سی‌ویکی» موسوم است، عملکردی نظیر «ویکی‌پدیا» دارد با این تفاوت که تمام اطلاعات موجود در آن، در طبقه‌بندی فوق‌محرمانه یا بالاتر قرار دارد.

به نوشته ایندیپندنت، دولت انگلیس به شدت تلاش می‌کند تا از افشای اطلاعات بیشتر در این مورد و مشخص شدن محل دقیق این پایگاه جلوگیری کند. بنا بر این گزارش، مسئولان روزنامه گاردین هم تعهد داده‌اند که از این پس اسنادی را که می‌تواند امنیت ملی انگلیس را به خطر بیاندازد، منتشر نکنند. گاردین اولین روزنامه‌ای بود که اسناد ارائه‌شده توسط اسنودن را افشا کرد. چند روز قبل نیروهای اطلاعاتی انگلیس با ورود به دفتر این روزنامه در لندن، مسئولان گاردین را وادار کردند تا حافظه‌های رایانه‌ای حاوی اطلاعات محرمانه فعالیت‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس را معدوم کنند.

با این وجود به نظر نمی‌رسد افشاگری‌ها در مورد این فعالیت‌ها دستکم در آینده نزدیک پایان یابد، چراکه «گلن گرینوالد» خبرنگار آمریکایی گاردین که چند هزار سند را از اسنودن تحویل گرفته و اکنون در برزیل ساکن است، بعد از بازداشت «دیود میراندا» هم‌خانه‌ای‌اش در فرودگاه لندن، تهدید کرده است که «تهاجمی‌تر» رفتار کرده و به زودی اسنادی را منتشر کند، که دولت انگلیس از اقدامات اخیرش پشیمان شود.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها