امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37431
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 167
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایش جلسات محوری و ثابت حفظ قرآن با حضور 50 نفر از اساتید حفظ قرآن ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایش جلسات محوری و ثابت حفظ قرآن با حضور 50 نفر از اساتید حفظ قرآن از سراسر کشور طی دو روز در هتل مهرگان تهران برگزار شد.

مهدی قره‌شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم و متولی این طرح ضمن خیرمقدم به اساتید برجسته قرآنی کشورمان گفت:‌ یکی از مهم‌ترین وظایف سازمان دارالقرآن توسعه فعالیت‌های قرآنی و توجه به بحث آموزش قرآن است که تاکنون نیز فعالیت‌هایی در این عرصه به ثمر رسانده است.

کم‌توجهی سازمان دارالقرآن به حفظ به دلیل عدم موازی‌کاری در فعالیت‌ها بود

وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سازمان تبلیغات، فعالیت‌های قرآنی گسترده‌تر شد، اظهار داشت: سازمان دارالقرآن در گذشته به حفظ قرآن توجه کمتری داشت که شاید یکی از دلایل این کم‌توجهی وجود مؤسسات قرآنی مختلف و فعالیت آنها در زمینه حفظ قرآن بود چرا که ما فکر می‌کردیم ورود در عرصه حفظ نوعی موازی‌کاری در فعالیت‌های قرآنی است.

قره‌شیخلو با بیان اینکه حدود هفت سال پیش سازمان دارالقرآن آزمون‌های اعطای مدرک تخصصی به حفاظ را راه‌اندازی کرد، ادامه داد: در نخستین سالی که تصمیم گرفتیم آزمون‌های اعطای مدرک را برگزار کنیم همواره تصور بر‌ آن بود که افراد زیادی در این آزمون‌های ثبت‌نام کنند اما با ناباوری تنها حدود 2 هزار نفر شرکت کردند، به همین دلیل متوجه مهجوریت قرآن در کشور شدیم و تصمیم گرفتیم فعالیت‌های حوزه حفظ قرآن را گسترش دهیم.

تاکنون حدود 10 درصد شرکت‌کنندگان موفق به کسب مدرک درجه اول تا پنجم حفظ  شدند

وی با اشاره به اینکه از دوره‌های اول تا هفتم اعطای مدرک تخصصی به حفاظ حدود 27 هزار نفر شرکت کرده‌اند که از این تعداد 2700 نفر توانستند موفق به اخذ مدرک درجه یک تا پنج حفظ قرآن شوند، تصریح کرد:‌ جمعیت شرکت کننده در آزمون‌ها و نتایج آنها نشان می‌دهد که انس با قرآن در کشور نهادینه نشده است؛ بنابراین سازمان دارالقرآن پس از فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن تلاش کرد به موضوع حفظ قرآن توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس سازمان دارالقرآن ادامه داد: برگزاری جلسات قرآنی به صورت سنتی تاکنون نتایج قابل توجهی داشته است از این رو تلاش کردیم با مشورت اساتید حفظ قرآن در گسترش این جلسات اهتمام ورزیم.

اساتید جلسات محوری و ثابت همچون جلسات سنتی تأثیرگذار باشند

وی با اشاره به اینکه بسیاری از فعالان و رتبه‌های برتر بین‌المللی در حوزه‌های قرآنی حاصل تلاش اساتید قرآنی در جلسات سنتی است، اظهار امیدواری کرد که این 50 جلسه محوری و ثابت حفظ قرآن در سراسر کشور بتوانند همچون جلسات قرآنی گذشته مثمر ثمر واقع شوند و بستری برای گسترش فرهنگ حفظ قرآن در جامعه باشند.

قره‌شیخلو گفت:‌ نردیک دو سال قبل زمانی که استاد فاطمیان به دنبال مکانی برای برگزاری کلاس‌های مستمر حفظ قرآن خود بودند ما در سازمان دارالقرآن اتاقی در اختیار وی قرار دادیم تا خللی در نظم و برگزاری کلاس‌های وی ایجاد نشود.

وی در این باره افزود: روزی من برای انجام کاری به سازمان دارالقرآن رفتم وقتی کلاس استاد فاطمیان را دیدم بسیار متاسف شدم چرا که تنها 8 نفر در کلاس این استاد باتجربه که در روز تعطیل زمان خود را برای ترویج حفظ قرآن صرف می‌کرد، حضور داشتند.

قره‌شیخلو اظهار داشت:‌ پس از مشاهده این امر جرقه‌ای در ذهنم ایجاد شد تا با تبلیغات و اطلاع‌رسانی بیشتر سعی بر گسترش کلاس‌های قرآنی داشته باشم چرا که فعالان عرصه‌های قرآنی مدیون پیشکسوتان و اساتید قرآن هستند بنابراین باید همانطور که آنها به ما قرآن را آموزش دادند جامعه قرآنی نیز برای آموزش قرآن به نسل‌های آینده تلاش کنند تا حقی که بر گردنمان است به درستی ادا شود.

وی از اساتید حفظ قرآن در استان‌ها خواست تا با نگاهی محوری به این جلسات بستری برای ورود علاقه‌مندان به عرصه‌های قرآنی فراهم کنند و افزود: جدیت در جلسات قرآنی تاثیر خوبی در موفقیت این فعالیت‌ها می‌تواند داشته باشد علاوه بر این امکان دسترسی مردم به جلسات و اساتید حفظ باید فراهم شود.

برگزاری جلسات قرآنی سنتی مؤثرترین نحوه آموزش قرآن است

قره‌شیخلو با بیان اینکه جلسات حضوری تأثیرگذارترین جلسات قرآنی هستند،‌خاطرنشان کرد: تنها راه آموزش قرآن جلسات حضوری نیستند بنابراین سازمان دارالقرآن از سال گذشته با تدوین برنامه‌ها سعی در راه‌اندازی آموزش مجازی قرآن به افراد دارد که هم‌اکنون بسته‌های آموزشی و سطح کیفیت آنها در حال بررسی است.

وی با اشاره به اینکه باید برای هر وقت خالی محتوای قرآنی تولید شود، افزود:‌ تلاش ما ایجاد بسته‌هایی متناسب با تمامی سلیقه‌ها و موقعیت افراد است تا از این طریق بتوانیم روش‌های آموزش قرآن را توسعه دهیم که البته تحقق این امر با همکاری اساتید قرآنی امکان‌پذیر است.

رئیس سازمان دارالقرآن نکته مهم در تمامی فعالیت‌های قرآنی را نوع نگاه اساتید قرآنی به آموزش‌ها عنوان کرد و ادامه داد:‌ باید فعالیت‌های قرآنی را به سمتی سوق دهیم که خروجی و نتیجه آن تغییر در رفتارها باشد چرا که اگر تفکر کسی قرآنی شود عمل و رفتارش نیز بر اساس آموزه های قرآن خواهد بود.

وی اظهار داشت:‌ جامعه قرآنی در 30 سال گذشته به این امر کم توجهی کردند به طوری که آموزش‌های اساتید قرآنی تک‌بعدی برگزار می‌شدند که این امر باعث کمتر شدن رنگ و بوی قرآنی در کشور و بی‌تفاوتی برخی به موضوعات قرآنی شد، بنابراین اکنون با تجربه‌ای 30 ساله در آغاز دهه چهارم انقلاب باید با نگاهی جدید در عرصه‌های قرآنی قدم بگذاریم تا با آموزش‌های چندبعدی و جامع راه و رسم زندگی قرآنی را در جامعه نهادینه کنیم.

قره‌شیخلو در پایان اظهار امیدواری کرد که در این همایش اساتید حفظ قرآن تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند تا بستری برای تحقق هدف و افقی بلند که رهبر معظم انقلاب اسلامی ترسیم کرده‌اند محقق شود.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها