امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37436
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: 75
محمدحسین ادیب در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: دیدگاههای آقای طیب‌نیا ناظر بر مهار تورم پولی ...

محمدحسین ادیب در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: دیدگاههای آقای طیب‌نیا ناظر بر مهار تورم پولی است، اما وی نسبت به تورم ساختاری فاقد برنامه است.
وی تأکید کرد: مهم‌ترین عامل رکود ، بالابودن معدل نرخ سود از معدل بازده اقتصاد است که وزیر جدید اقتصاد باید به آن عنایت داشته باشد.
• مطالب درس اقتصاد کلان یک تکرار نشود
این کارشناس اقتصادی گفت: طیب‌نیا باید مراقب باشد، اقتصاد را با کلاس درس اشتباه نگیرد. آنچه تا کنون طیب نیا اظهار داشته تکرار مطالب درس اقتصاد کلان (۱) بوده است. ما با تورم روبرو نیستیم، ما با تورم رکودی روبرو هستیم که در این نوع تورم ، همزمان با کاهش تولید ، قیمت‌ها نیز افزایش می یابد. در دو سال گذشته ضمن اینکه تولید 70 درصد کاهش یافته تورم نیز به شدت افزایش یافته است.
• لزوم حساسیت فعال به تورم ساختاری
ادیب گفت: عامل اصلی تورم در ایران ساختاری است و طیب نیا در این حوزه تا کنون حساسیت فعال نشان نداده است. طیب‌نیا عمدتا بر تورم پولی تاکید دارد. از سال 1995 میلادی به بعد  در جهان، تکنولوِی دیجیتال جایگزین نکنولوِی پیش دیجیتال شده است،  تکنولوژِی دیجیتال دو تفاوت محسوس با تکنولوژِی پیش دیجیتال دارد.
وی افزود: متوسط سرانه تولید فولاد در صنایع فولاد کره جنوبی 2800 تن و در ایران 280 تن است در صنایع فولاد ایران  به ازای یک کارگر یک دهم کره فولاد تولید می‌شود.
ادیب اضافه کرد: یک بطری کوچک آب معدنی در ایران 17 گرم است، با صنایع پیش دیجیتال ایران، تولید بطری آب معدنی سبک تر از این ممکن نیست، اما در ترکیه با تکنولوِژی دیجیتال، این بطری 12 گرم تولید می‌شود. تفاوت صنایع پیش دیجیتال با صنایع دیجیتال کم و بیش در همین حد است. صنایع پیش دیجیتال 50 درصد بیشتر از صنایع دیجیتال به مواد احتیاج دارند. در ایران در بیش از 80 درصد موارد، نوسازی تکنولوِژی انجام نشده و همچنان تولید با صنایع پیش دیجیتال انجام می‌شود، لذا صنایع پیش دیجیتال نظر به اینکه به ۱۰برابر بیشتر نیروی انسانی و 50 درصد بیشتر مواد احتیاج دارد، کالا را بسیار گران تولید می‌کند.
وی گفت: تکنولوِژی پیش دیجیتال عامل تورم است و اساسا طیب نیا در دیدگاه‌های ضد تورمی خود به این مسأله عنایتی ندارد. لذا ایشان برای مهار تورم ساختاری ناشی از تکنولوژی قدیمی، فاقد برنامه است.
• بالابودن نرخ سود عامل گرانی و تورم

ادیب با بیان اینکه متوسط نرخ بهره در جهان 5 درصد و در ایران حدود 25 درصد است گفت:  نرخ بهره در ایران 5 برابر عرف جهانی است . این باعث می شود که کالا در ایران گران تولید شود . بالابودن نرخ سود، از جمله به علت بالا بودن خواب سرمایه است.

• خواب سرمایه تولید مسکن در ایران 6 برابر عرف جهانی

وی افزود: زمان تولید یک واحد مسکونی در ژاپن با 1500 متر زیربنا 3 ماه و در ایران بطور متوسط 18 ماه است. خواب سرمایه در تولید مسکن در ایران 6 برابر عرف جهان امروز است. در نتیجه در هر مورد ایران به6 و در حالت خوش بینانه حداقل تا 4  برابر عرف جهانی نیاز به تسهیلات دارد و این باعث گران شدن نرخ سود در ایران است .
ادیب اضافه کرد: تا زمانی که خواب سرمایه در ایران کاهش نیابد نرخ بهره قابل کاهش نیست و تا زمانی که نرخ بهره کاهش نیابد همچنان کالا در ایران گران تولید می شود و تورم باقی خواهد ماند.  طیب نیا دیدگاه های روشنی در مورد کاهش نرخ بهره ارائه نکرده است .
راهکار ارتقای سطح بهره وری
این کارشناس اقتصادی گفت: بدون یک طرح جامع برای ارتقاء سطح بهره وری اقتصاد ایران گران اداره می شود و زمانی که اقتصاد گران اداره شد مهار تورم ممکن نخواهد بود. اساسا در دیدگاههای طیب نیا راهکار عملیاتی برای ارتقاء سطح بهره وری مشاهده نمی‌شود.

• اقتصاد دولتی عامل گرانی و تورم

ادیب گفت: دولت ایران کار یک نفر را به 4 نفر داده و کاری را که بخش خصوصی با هزار تومان انجام می دهد با سه هزار تومان به فرجام می رساند و این عامل گرانی است با این سطح از نیروی انسانی و با این ساختار، هزینه ، خدمات و کالاهائی که تولید یا ارائه می دهد گران تولید می‌شود.
• ۴.۵میلیون نفر حقوق بگیر دولتی
وی گفت: دولت ابتدای هر ماه به چهار میلیون و پانصد هزار نفر  اعم از شاغل و بازنشسته، حقوق پرداخت می کند ،تامین اجتماعی ابتدای هر ماه به 2 میلیون نفر حقوق پرداخت می کند.
ادیب افزود: هر خانواده در ماه 200 هزار تومان یارانه نقدی دریافت می کند که معادل یک سوم حداقل حقوق است. دولت به همه خانواده ها در ماه معادل یک سوم حداقل حقوق ، یارانه نقدی  پرداخت می کند. تامین این عائله جز با چاپ اسکناس  و تورم ممکن نیست. اگر این ساختار حفظ شود دولت در برابر پرداخت  حقوق اول ماه، تسلیم شده و با استفاده از منابع بانک مرکزی و یا چاپ اسکناس بدون پشتوانه، حقوق را خواهد پرداخت. 
• عوامل تورم پولی در ایران
این کارشناس اقتصادی گفت: عامل تورم پولی در ایران طرح مسکن مهر و پرداخت یارانه نقدی است و تا زمانی که در این دو حوزه تغییر ایجاد نشود، ریشه تورم پولی بدون تغییر باقی خواهد بود.
• مسکن مهر عامل اول تورم در ایران
ادیب گفت: بانک مرکزی تا کنون 40  هزار میلیارد تومان از محل منابع بانک مرکزی یعنی از محل هیچ، به طرح مسکن مهر اختصاص داده است. دو میلیون و چهار صد واحد مسکونی در کشور تحت عنوان مسکن مهر یا ساخته شده و یا در حال ساخت است. دولت جدید اعلام کرده که تعهدات باقی مانده مسکن مهر را انجام خواهد داد که معادل 10 هزار میلیارد تومان است معنای این کلام آن است که طرح مسکن مهر به عنوان یک عامل تورم تا دو سال آینده باقی خواهد ماند.
• یارانه نقدی عامل دوم تورم در ایران
وی افزود: از هر 45 هزار تومانی که به یک فرد یارانه نقدی پرداخت می‌شود. 25 هزار تومان از محل منابع بانک مرکزی یعنی از محل هیچ است تا زمانی که یارانه نقدی به 20 هزار تومان به ازای یک نفر کاهش نیابد ریشه  دوم اصلی تورم بدون تغییر باقی خواهد ماند.
• نقش تورم زایی پول الکترونیک
ادیب گفت: نظام بانکی ایران به سرعت در حال تبدیل از بانکداری پیش دیجیتال به دیجیتال است . بانکداری دیجیتال، پول الکترونیک را جایگزین پول کاغذی می‌کند و پول کاغذی و الکترونیک از منظر ایجاد تورم، تفاوت محسوسی ندارند.
وی افزود: پول الکترونیک به همان میزان تورم زاست که پول کاغذی. نظر به اینکه نظام بانکی ایران روزانه در حال مجازی شدن بیشتر است، لذا روزانه پول الکترونیکی بیشتری تولید می شود. از این منظر اساسا طیب نیا حساسیت نشان نداده است، لذا دولت جدید نسبت به این عامل تورم کم توجه است.
راهکار مطلوب
این کارشناس اقتصادی گفت: موفقیت دولت در مهار تورم ساختاری با  ارائه یک طرح جامعه در ارتقاء سطح بهره‌وری ، موفقیت دولت در مهار تورم ناشی از اقتصاد دولتی با کاهش سه چهارم کارمندان مازاد دولتی و موفقیت دولت در مهار تورم پولی با توقف طرح مسکن مهر و یارانه نقدی حاصل می شود.
• ریشه اصلی رکود در ایران و ضرورت توجه به آن
ادیب گفت: عامل اصلی رکود در کشور نرخ بالای سود بانکی است، متوسط نرخ بهره بانکی، از متوسط بازده اقتصاد، بیشتر است. با این نرخ بهره ، سرمایه گذاری با استفاده از منابع بانکی غیر اقتصادی شده است. کاهش نرخ  سود بانکی بدون کاهش سود سپرده، ممکن نیست و کاهش سود سپرده به صورت دستوری مقاومت سپرده گذاران را باعث خواهد شد.
وی افزود: مهم ترین عامل پایین آمدن نرخ ارز ، سود بالای سپرده است، اگر سود سپرده کاهش یابد سپرده های ریالی به سرعت به سمت ارز حرکت خواهد کرد و ارز به شدت افزایش خواهد یافت.
• تعیین سود سپرده بر اساس انتظارات تورمی و نه بر اساس بازده اقتصاد
این کارشناس اقتصادی گفت: سود سپرده نه بر اساس بازده اقتصاد بلکه بر اساس انتظارات تورمی تعیین می شود. ایران دومین کشور دنیا طی 13 سال گذشته در تورم بوده است. تداوم تورم برای مدت طولانی، انتظارات تورمی را در کشور حداکثری کرده است و مردم بر اساس تجارب گذشته، در صورت کاهش دستوری سود سپرده ، به سمت ارز و بازار های رقیب خواهند رفت.
وی افزود: سودی که بانکها به سپرده پرداخت می‌کنند، معادل حقوق 7 میلیون کارمند با حقوق ماهیانه  700 هزار تومان برای مدت یکسال است و آشکارا این حقوق در مرحله بعد به وسیله بانکها باید در نرخ تسهیلات  لحاظ شود و از وام گیرنده دریافت شود. به صورت بسیار روشن، وام گیرنده در ایران نمی تواند  حقوق 7 میلیون نفر را در ماه پرداخت کند و این سیکل معیوب تا ابد ادامه نخواهد داشت و در نقطه ای با نا توانی وام گیرنده از پرداخت نرخ سود،  پایان می یابد.
• هشدار برای وقوع بحران عمیق در نظام بانکی
ادیب گفت: دیر یا زود بازی سود سپرده با ناتوانی وام گیرنده از پرداخت سود پایان می‌یابد و این در دوره ریاست جمهوری روحانی اتفاق خواهد افتاد.
وی تأکید کرد: به زبان صریح تر ، گونه ای بحران عمیق در نظام بانکی در پیش است. اعمال سیاست های تاخیری در این حوزه ممکن است اما در مورد قدرت سیاست های تاخیری نباید دچار اغراق شد. این بحران قریب الوقوع نیست، اما به صورت اختفا وجود دارد.
این کارشناس اقتصادی گفت: حد نهایی بروز آن قدر طولانی نیست که قابل انتقال به دولت بعد باشد. وضعیت هشدار دهنده است.

وی از طیب نیا خواست تا در تحلیل های خود این، بحران را به درستی درک کند و این نکته را در انتخاب رئیس کل پیشنهادی بانک مرکزی در نظر داشته باشد تا فردی انتخاب نشود که خود مهم ترین عامل افزایش نرخ بهره از بازده اقتصاد، در همه بانکهایی بوده که مدیریت عاملی آن را به عهده داشته است.
• اعلام عمومی با احتیاط‌های تاکتیکی
ادیب گفت: با ناتوانی وام گیرنده از پرداخت نرخ بهره، بانکها نیز قادر به پرداخت سود سپرده نخواهند بود. البته این بحران ابتدا در حلقه های ضعیف تر شبکه بانکی و مو سسات مالی و بانکهای کوچکی که در پرداخت سود سپرده بیشتر، پیش قراول بوده‌اند، ظاهر خواهد شد.
وی افزود: هشدار معاون نظارت بانک مرکزی مبنی بر اینکه بانکهایی که بیش از 20 درصد سود سپرده پرداخت می‌کنند، بانکهای درگیر بحران هستند و با پرداخت سود سپرده بیشتر، در واقع بحران را به بعد منتقل می کنند، گونه ای اعلام عمومی با احتیاط های تاکتیکی بود.
ادیب گفت: طیب نیا باید هشدار معاونت نظارت بانک مرکزی را جدی ارزیابی کند و بر این اساس برنامه میان مدت خود را طراحی کند، در صورتی که طیب‌نیا برای این مشکل طراحی خاصی نداشته باشد، به صورت خود جوش، این فرآیند حداکثر طی دو سال آینده با ناتوانی بانکهای پیش قراول پرداخت سود سپرده بیشتر، پایان خواهد یافت.
وی افزود: بحران ایجاد شده به کاهش شدید نقدینگی انجامیده و قدرت خرید جامعه به شدت کاهش می‌یابد . البته در این حالت نرخ ارز نیز به سبب سوخت شدن عمده نقدینگی، به شدت کاهش خواهد یافت.
• نظام بانکی به حال خود رها نشود
این کارشناس اقتصادی گفت: شاید  راهبرد طیب نیا رها کردن نظام بانکی به حال خود باشد، تا بر اساس عرضه و تقاضا به اقتصاد تعادل بخشی کند . استیگلیتز برنده جایزه نوبل می نویسد دست نامرئی آدام اسمیت درست است، چرا که اساسا دستی وجود ندارد.
ادیب از وزیر جدید اقتصاد خواست تا متوجه بروز بحران بانکی در پی برخی دیدگاههای خود باشد و چنانچه برنامه جدید خاصی برای نظام بانکی است، اعلام کند.
وی تأکید کرد: اقتصاد هیچ اشتباهی را نخواهد بخشید و این را روحانی، باید نیک به خاطر داشته باشد.
رئیس کل بانک مرکزی تشدید کننده بحران بانکی نباشد
این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: فردی که به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب می‌شود، نباید تشدید کننده این شرایط باشد، در حالی که عملا فردی در نقطه انتخاب است که خود در هر بانکی مستقر شده با قرار دادن نرخ بهره بالاتر از بازده اقتصاد ، صرفا مشکل بانک بی لحاظ آثار اقتصادی آن حل کرده است.
ادیب هشدار دارد: رئیس کل بانک مرکزی نباید مظهر همه کارهایی باشد که در نظام بانکی نباید انجام داد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها