امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37455
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) قبل از خطبه‌های امروز نماز جمعه تهران  با اشاره به سالروز وفات سیدالکریم(ع) ، ابراز داشت: حضرت عبدالعظیم حسنى(ع) یکى از شخصیت‏هاى بزرگ علمى، عملى و جهادى است که تا کنون آن گونه که شایسته است، شناخته نشده است.

*خاندان حضرت عبدالعظیم(ع) خاندان جهاد و مبارزه بودند

وی با بیان اینکه تبار حضرت عبدالعظیم(ع) با چهار واسطه، به امام حسن مجتبی(ع) می‌رسد، افزود: احمد بن على نجاشى -که یکى از ارکان علم رجال است- درباره نسب آن بزرگوار مى‏نویسد: هنگامى که جنازه او را براى غسل برهنه مى‏کردند، در جیب لباس وى نوشته‏اى یافت شد که در آن نسبش این گونه ذکر شده بود: من ابوالقاسم، عبدالعظیم بن عبدالله بن على بن حسن بن زید بن على بن حسن بن على بن ابى طالب هستم.

آیت‌الله ری‌شهری با اشاره به اینکه اجداد حضرت عبدالعظیم(ع) از خاندان جهاد و مبارزه بودند، اظهار داشت: پدر حضرت عبدالعظیم(ع)، عبدالله نام داشت و چون قبل از ولادتش پدرش در زندان خلفای عباسی به شهادت رسید، جدش «حسن بن زید» کفالت او را به عهده گرفت، و جد اول ایشان به نام «على بن حسن‏» همراه پسر عمویش عبداللّه محض و گروهى دیگر از سادات حسنى، در دوران خلافت منصور بر ضد عباسیان قیام کرد، جمعى از آنان دستگیر و به بغداد منتقل شدند و در نهایت پس از مدتى در زندان وفات یافت.

*سیدالکریم(ع) با 5 امام معصوم هم‌عصر بود/روایت حدیث از امام جواد و امام هادی(ع)

وی با بیان اینکه تاریخ دقیق تولد و وفات سیدالکریم(ع) مشخص نیست، ادامه داد: حضرت شاه عبدالعظیم(ع) که کنیه‏اش ابوالقاسم و ابوالفتح نیز بوده، در روز پنج‏شنبه چهارم ماه ربیع الآخر سنه 173 هجرى قمرى، مطابق 25 تیر ماه 158 یزدگردى، در زمان هارون الرشید در مدینه در خانه جدّش حضرت امام حسن مجتبى(ع) متولد شد و پس از مدت 79 سال در روز جمعه پانزدهم شوال سال 252 هجرى قمرى، مطابق با 13 مهر ماه سال 235 یزدگردى، در زمان المعتزباللّه عباسى به سراى آخرت رحلت کرد.

نویسنده کتاب «حکمت‌نامه حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)» با اشاره به اینکه بر اساس تاریخ تولد و وفات سیدالکریم(ع)، ایشان دوران حیات پنج امام از امامان اهل بیت(ع)- یعنى امام کاظم(ع) تا امام عسکرى(ع) را درک کرده است، خاطرنشان کرد: اما این به این معنا نیست که به محضر همه آن‌ها رسیده و یا از آن‌ها سخنى نقل کرده است، آنچه مسلم است، این است که ایشان محضر امام جواد(ع) و امام هادى(ع) را درک کرده و از آن‌ها احادیث فراوانى نقل کرده که بخشى از آن‌ها در کتاب «حکمت‌نامه حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)» آمده‏ است.

*گواه امام معصوم به دانش و جایگاه علمی حضرت عبدالعظیم(ع)/ سیدالکریم، نائب خاص امام در سرزمین ری بود

وی درباره عظمت علمی این سید بزرگوار، افزود: براى اثبات عظمت علمى حضرت عبدالعظیم(ع) کافى است که بدانیم امام معصوم، مردم را براى حل مشکلات دینى و یافتن پاسخ پرسش‏هاى اعتقادى و عملى‏شان، به ایشان ارجاع داده است، «صاحب بن عباد» در رساله‏اى که در شرح حال حضرت عبدالعظیم(ع) نوشته، در توصیف علمى ایشان آورده: ابوتراب رویانى، روایت کرد که شنیدم ابوحماد رازى مى‏گفت: خدمت امام هادى(ع) در سامرا رسیدم و مسائلى از حلال و حرام از ایشان پرسیدم، امام به پرسش‏هاى من پاسخ داد و هنگامى که خواستم از ایشان خداحافظى کنم، به من فرمود: اى ابوحماد! هنگامى که چیزى از امور دینى در منطقه‏ات براى تو مشکل شد، از عبدالعظیم بن عبدالله حسنى بپرس و سلام مرا به او برسان.

ری‌شهری با بیان اینکه حضرت عبدالعظیم(ع) نائب خاص امام در سرزمین ری بوده است، اذعان داشت: این تعبیر، به روشنى نشان مى‏دهد که شاه عبدالعظیم(ع) در عصر خود، مجتهد توانمندى بوده که بر اساس اصول و قواعدى که از اهل بیت(ع) در اختیار داشته، مى‏توانسته دیدگاه‏هاى اسلام ناب را در زمینه‏هاى مختلف اعتقادى و عملى استخراج کند و به پرسش‏هاى مردم پاسخ گوید، بنابراین، ایشان تنها یک محدث و راوى احادیث اهل بیت(ع) نبوده است، بلکه از علماى بزرگ خاندان رسالت بوده که پس از معصومان، توان پاسخگویى به مسائل علمى را داشته و توانمندى علمى‏اش مورد تأیید امام هادى(ع) قرار گرفته است.

*مهم‌ترین نشانه عظمت معنوی حضرت عبدالعظیم(ع)/ شعبه‌ای از کربلا در خاک ایران!

وی مهم‏ترین نشانه عظمت معنوى و مقامات باطنى حضرت عبدالعظیم(ع)، برابرى فضیلت زیارت مزار آن بزرگوار، با فضیلت زیارت سیدالشهدا(ع) دانست و افزود: شیخ صدوق از محمد بن یحیى عطار -یکى از اهالى رى- این گونه نقل کرده است که خدمت امام هادى(ع) رسیدم، ایشان فرمود کجا بودى؟ گفتم: حسین بن على(ع) را زیارت کردم، امام هادى(ع) فرمود: بدان که اگر قبر عبدالعظیم را در شهر خودتان زیارت کنى، مانند کسى هستى که حسین بن على(ع) را زیارت کرده باشد، بنابراین می‌توان گفت که حرم عبدالعظیم حسنی(ع) شعبه‌ای از کربلاست.

*نقل احادیث مهدوی توسط سیدالکریم(ع)

آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) در ادامه به برخی از احادیث مهدوی این سید بزرگوار اشاره کرد و گفت: عبدالعظیم حسنی گفت: به حضرت جواد عرض کردم: من امیدوارم که آن قائم که زمین را پر از عدل و داد کند، پس از آن که از جور و ستم پر شده باشد از خاندان حضرت رسول الله، شما باشی، حضرت فرمود: ای ابوالقاسم! ما اهل بیت همه قائم به امر خداوندیم و راهنمای دین او هستیم، لیکن آن قائم که خداوند به وسیله او جهان را از کفر و آلودگی و ظلم و جنایت پاک خواهد کرد و جهان را پر از عدل و داد می‌کند، کسی است که ولادت او از انظار مخفی می‌ماند.

وی ادامه داد: همچنین عبدالعظیم حسنی(ع) به اسناد خودش از امام باقر(ع) نقل می‌کند: کسی که در انتظار امر ما باشد زیانی به او نخواهد رسید و این شخص مانند این است که در وسط خیمه حضرت مهدی و در میان لشکر آن جناب مرده باشد.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها