امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۲۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37501
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۱
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مناظره تلویزیونی شبکه یک سیما که از جمعه گذشته آغاز شده، این هفته با ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مناظره تلویزیونی شبکه یک سیما که از جمعه گذشته آغاز شده، این هفته با حضور محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی، الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد، مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی، غلامعلی دهقان عضو حزب اعتدال و توسعه، محمدرضا خباز نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم، عباس سلیمی‌نمین کارشناس مسائل سیاسی و با موضوع بررسی «حزب گرایی» برگزار شد.

در ابتدای این مناظره، بخشی از سخنان محمود احمدی نژاد رییس جمهور سابق در سال 84 پخش شد که طی آن گفته بود: «هیچ حزبی، خانواده‌ای و دسته‌ای نباید برای خودش امتیازات ویژه قائل باشد. گروه‌ها و احزاب و جریانات و دسته جات محترمند خیلی ممنون، اما اینها حق دخالت در امور اداره کشور را ندارند. حق فشار آوردن به این و آن را ندارند.»

سپس بخشی از سخنان حسن روحانی رییس جمهور فعلی پخش شد که در مراسم تودیع و معارفه وزیر کشور در تاریخ 28 مردادماه، گفت: «بنده از ابتدای نهضت اسلامی در ایران که در مهر سال 1341 شکل گرفت تا به امروز همه جریانات را به خوبی می‌شناسم و معتقدم که در کشور متاسفانه حزب و جناح به معنای واقعی کلمه نداریم؛ فعالیت‌های حزبی تنها در زمان انتخابات فعال شده و پس از آن از فعالیت‌ها کاسته می‌شود.»

در ادامه برنامه، محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی به عنوان اولین نفر، در موافقت با حزب‌گرایی و در خصوص اظهارت رییس جمهور اظهار داشت: تحزب در ایران سابقه طولانی دارد، اینکه گفته می شود حزبی در ایران نبوده، ادعای درستی نیست زیرا هم در گذشته یعنی قبل از انقلاب و هم بعد از آن، احزاب تاثیرگذاری در کشور وجود داشته و دارد.

دبیرکل حزب موتلفه با اشاره به اینکه بعد از انقلاب حزب‌هایی در کشور به وجود آمده که در فضای عمومی مفید، موثر و گاهی هم مضر بودند، تصریح کرد: یکی از شرایط تحقق جمهوریت نظام، وجود احزاب موثر است.

حبیبی سه مشخصه را لازمه هر حزبی دانست و جهان‌بینی و ایدئولوژی متقن را اولین لازمه عنوان کرد و گفت:‌ مشخصه دوم این است که هر حزب باید برای اداره کشور دارای برنامه باشد و کلی‌گویی نکند؛ مشخصه سوم هم این است که حزب باید مدیرانی برای اداره کشور داشته باشد.

الیاس حضرتی روزنامه نگار و فعال سیاسی نیز در ادامه این مناظره و در موافقت با فعالیت احزاب گفت: من اینجا می‌خواهم یک سوال اساسی را مطرح کنم مبنی بر اینکه بعد از گذشت 34 سال پس از انقلاب ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم و باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا حزب داریم یا نداریم.

وی که عضویت در حزب اعتماد ملی را نیز در کارنامه خود دارد، یادآور شد: آقای روحانی معتقد است حزب نداریم و آقای حبیبی می‌گوید داریم.

حضرتی با بیان اینکه توجه به گذشته و بررسی آن مطلوب است، خاطرنشان کرد: ما هم دوستدار نظام بوده و به دنبال ارتقای آنیم و لازم است گاهی اوقات به گذشته هم نگاهی بیندازیم.

وی افزود: بعد از گذشت 34 سال از انقلاب اسلامی، اصلی‌ترین موضوع این است که ما باید بررسی کنیم نظام حزبی را کجا قرار داده‌ایم و احزاب چه وضعیتی دارند.

حضرتی به سابقه فعالیت حزبی محمدنبی حبیبی اشاره کرد و گفت: با توجه به این سابقه باید دید که جایگاه آقای حبیبی در نظام سیاسی چگونه است؟

این فعال سیاسی، این سوال را مطرح کرد که آیا ما امروز قصد داریم با احزاب طرف شویم یا افراد؟ به نظرم تمایل ما به این سمت است که با اشخاص مواجه شویم تا با تشکل‌های برنامه‌دار و کادرساز.

حضرتی با بیان اینکه نمی‌توان کشور را به این شکل اداره کرد، افزود: امروز باید به برخی سوالات مربوط به حزب و حزب‌گرایی پاسخ داد تا وضعیت ما مشخص شود.

وی با اشاره به پخش مستقیم مذاکرات مجلس در زمینه رای اعتماد به کابینه پیشنهادی از سوی رسانه ملی با مطلوب خواندن این اقدام گفت: امروز که در منطقه شاهد جنگ و خونریزی هستیم، ما بحث‌های نمایندگان و مذاکرات آنها را به تصویر کشیدیم و اقدامات خوبی در این زمینه انجام دادیم. اما در نظام حزبی که مکمل نظام پارلمانی است، نقص داریم.

مدیرمسئول روزنامه اعتماد با بیان اینکه اقدامات خوبی در زمینه احزاب در ایام پس از انقلاب آغاز شد، ابراز تاسف کرد که پس از آن اقدامات، ظرفیت‌سازی‌های لازم صورت نگرفت و پس از شروع جنگ شاهد رکود بودیم.

وی همچنین یادآور شد: در دوره اصلاحات اقداماتی در زمینه به اوج رسیدن فعالیت احزاب صورت گرفت اما متاسفانه در طول هشت سال گذشته مشکلاتی پیش آمد که در دوره جدید باید اقداماتی در زمینه رفع آنها اجرایی کرد.

محمدرضا خباز نماینده ادوار مجلس نیز که او هم عضویت در حزب اعتماد ملی را در کارنامه سیاسی خود دارد، به عنوان موافق حزب‌گرایی، با بیان اینکهایجاد احزاب و جمعیت‌ها در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است، گفت: اگر تاکنون احزاب در کشور رشد نکردند، باید دید که نقص در کجاها وجود دارد.

خباز دلیل اول عدم رشد احزاب را اینگونه بیان کرد «هنوز جامعه اسلامی ما ذهنیت احزاب قبل از انقلاب را دارد».

نماینده ادوار مجلس یادآور شد: در ایام پس از انقلاب، حزب قوی و قدرتمند «جمهوری اسلامی» تاسیس شد که بعدها بنا به مصلحتی که امام خمینی(ره) تشخیص داد و فضا به سمت تک‌حزبی شدن می‌رفت، آن حزب تعطیل شد.

خباز به 2 خرداد 76 هم اشاره کرد و افزود: در آن ایام، توجه به احزاب آغاز شد و شاهد ثبت‌نام 200 حزب بودیم؛ البته هشت سال بعدی دو بار رئیس جمهور گفت با داشتن حوزه و بسیج، نیاز به احزاب نداریم.

وی اضافه کرد: امروز هم رئیس‌جمهور می‌گوید ما حزبی نداریم که البته گفته آقای روحانی به معنای واقعی و عملی درست است. زیرا ما به معنای عملی و واقعی کلمه، حزبی نداریم.

این فعال سیاسی با بیان اینک حزب و پارلمان همزاد یکدیگر هستند، خاطرنشان کرد: در این چند سال در کشور ،جناح‌ها جای احزاب را گرفته‌اند که متاسفانه این درست نیست.

خباز ادامه داد: برخی از دولتمردان یا حزب ستیزند یا حزب‌گریز که این به مصلحت کشور نیست.
در ادامه این مناظره، غلامعلی دهقان سخنگوی حزب اعتدال و توسعه به عنوان موافق حزب‌گرایی، درباره اظهارات روحانی مبنی بر نبود احزاب در کشور اظهار داشت: ما باید بیشتر به آسیب‌شناسی این موضوع و عدم نهادینه شدن احزاب پس از مشروطه بپردازیم.
دهقان با بیان اینکه سخنان روحانی درباره تحزب باید کالبدشکافی و آنالیز شود، در عین حال گفت: من سخنگوی آقای روحانی نیستم اما او معتقد است که ما حزب به معنای واقعی در کشور نداریم که این سخن درستی است.
سخنگوی حزب اعتدال و توسعه به سه کارکرد احزاب یعنی کارکرد انتخاباتی، آموزشی و کادرسازی اشاره کرد و افزود: منظور ما از حزب، تشکیلات صرف یا یک مجمع نیست چرا که در طول تاریخ گروه‌های بسیاری بوده‌اند که ما نمی‌توانیم آنها را حزب قلمداد کنیم.
وی حزب را یک مقوله وارداتی همچون بحث تفکیک قوا ارزیابی کرد و متذکر شد: ما نمی‌توانیم پارلمان داشته باشیم اما از حزب برخوردار نشویم؛ ولی واقعیت این است که در کارنامه احزاب، کارکرد انتخاباتی برجسته‌تر است.
دهقان با تاکید بر اینکه کادر‌سازی و آموزش به عنوان دو کارکرد دیگر حزب گرایی در کشورمان مغفول واقع شده است، گفت: اگر به کادر‌سازی پرداخته شده بود ما در ادوار گذشته مدیران بهتری داشتیم.
این موافق حزب‌گرایی با بیان اینکه کادر‌سازی احزاب بسیار ضعیف است و ما امیدواریم که در دور جدید این موضوع به نتیجه برسد و ما بتوانیم کارکرد سه‌گانه احزاب را در کنار یکدیگر ببینیم، ادامه داد: ممکن است که بگویند فارغ‌التحصیلان علوم سیاسی می‌توانند مورد توجه باشند در حالی که ما در زمینه‌های مختلف همچون کشاورزی و مهندسی نیز نیرویی می‌خواهیم که در عین حال سیاسی باشند و از این رو در جایی مانند حزب باید به آنها آموزش داده شود.
دهقان همچنین به استقبال دولت‌ها از فعالیت‌ حزبی اشاره کرد و گفت: ما در دوران سازندگی به ریاست آقای هاشمی رفسنجانی شاهد بودیم که 35 تشکل سیاسی صنفی از وزارت کشور مجوز گرفتند که این تعداد در دوران آقای خاتمی به 165 تشکل رسید اما در دولت آقای احمدی‌نژاد تنها 26 حزب مجوز گرفتند لذا ما در حال حاضر 226 حزب داریم که دو حزب پس از قضایای 88 منحل شدند.
به گزارش فارس، در ادامه مناظره آسیب‌شناسی عملکرد احزاب در ایران، عباس سلیمی نمین به عنوان منتقد حزب‌گرایی اظهار داشت: ما وقتی به کالبد‌شکافی احزاب می‌پردازیم، نمی‌توانیم تنها دست‌اندرکاران احزاب را مقصر قلمداد کنیم بلکه جاهای مختلفی در ارتباط با احزاب باید کارکردی را اتخاذ می‌کردند تا ما از احزاب جامعی برخوردار باشیم.
سلیمی نمین ضمن ابراز تعجب از اظهارات روحانی مبنی بر اینکه ما در کشور به معنای واقعی حزب نداریم، ادامه داد: آقای روحانی در دورانی که خودش از عوامل احزب بوده، چنین نقدی را وارد نمی‌کرده است اما امروز و در حالی که در موضع دولت قرار گرفته، این اظهارات را بیان می‌کند که جای تعجب دارد.
این فعال سیاسی با انتقاد از مفهوم دولت فراجناحی که از سوی روحانی مطرح می‌شود، تاکید کرد: من معنای دولت فراجناحی را متوجه نمی‌شوم؛ مگر دولت می‌تواند موضعگیری نکند؟ اگر شورای نگهبان یا نهادهای نظامی چنین حرفی را بزنند پذیرفته شده است چرا که فراجناحی‌اند و موضعگیری نمی‌کنند. بنابراین وقتی به هاشمی و ناطق سهمیه داده می‌شود، این دیگر فراجناحی نبوده و امتیاز دادن است.
وی با تاکید بر اینکه ما باید در این باره از آقای روحانی مطالبه‌ای جدی داشته باشیم که می‌گوید من نه این هستم و نه آن، ادامه داد: شما باید خود را معرفی کنید. نمی‌توان از شفاف‌سازی فرار کرد.
سلیمی نمین به مخالفت احمدی‌نژاد با حزب‌گرایی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: ما در عین حال شاهد بودیم که در آخر دولت احمدی‌نژاد، یک باندی نقش حزب را بازی کرد و به کشور لطماتی را وارد آورد و در حالی که او منتقد تحزب بود اما ما در اواخر دولتش شاهد باند‌گرایی بودیم.
این فعال سیاسی با اشاره به تجربه موفق حزب جمهوری اسلامی در کارکرد حزبی و توده‌گرایی یادآور شد: آنها در شخص‌گرایی، در افرادی همچون مقام معظم رهبری، هاشمی و بهشتی متوقف شدند و پس از حذف فیزیکی یا درگیری اجرایی این افراد ،این حزب به سمت فرصت‌طلبی رفت و نتوانست نهاد‌سازی کند.
وی تاکید کرد: حزب برای جامعه یک ضرورت است که باید از فرصت‌طلبی و منفعت‌طلبی تفکیک شود.
به گزارش فارس، در ادامه این مناظره، مهدی فضائلی کارشناس مسائل رسانه با بیان اینکه باید از چند منظر به تحزب بپردازیم، گفت: بعد اول، مسئله شرعی است که صاحبنظران، احزاب را مغایر با شرع مقدس ندانسته‌اند و ما در بعد قانونی نیز شاهدیم که اصل 26 قانون اساسی بر فعالیت احزاب تصریح کرده است.
فضائلی افزود: ما به لحاظ عملی و اجرایی با این واقعیت مواجهیم که حزب در کشورمان با استقبال مردم و نخبگان مواجه نشده است و حزب جمهوری اسلامی نیز یک استثناست.
این کارشناس مسائل رسانه‌ای به تاسیس حزب جمهوری اسلامی در اسفند سال 57 و استقبال مردم از این حزب که تا مرز 2 میلیون نفر برای عضویت ثبت‌نام کرده بودند اشاره کرد و ادامه داد: اینکه گفته می‌شود کل شورای مرکزی برخی احزاب در یک فولکس یا حداکثر یک اتوبوس جا می‌شود، باید دید علت آن چیست؟
وی در همین زمینه، ناسازگاری احزاب با فرهنگ کشورمان را یکی از دلایل عدم استقبال مردم و برخی از نخبگان عنوان کرد و یادآور شد: ما در الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت که آن را به عنوان پایه‌گذاری تمدن جدید دنبال می‌کنیم باید نقش احزاب را بازتعریف و متناسب با ساز و کار فرهنگی کشورمان بازتولید کنیم و به طور همزمان به محاسن و معایب آن توجه داشته باشیم.
فضائلی تاکید کرد: بحث تحزب، امروز دغدغه مردم و بخش عمده‌ای از نخبگان نیست و تنها دغدغه قشر محدودی از فعالان سیاسی است.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار