امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37519
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا کریمی، رئیس گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم نکوداشت و تقدیر از نیم‌قرن خدمت ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا کریمی، رئیس گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم نکوداشت و تقدیر از نیم‌قرن خدمت صادقانه سید هبت‌الدین برقعی گفت: مشخصات و خصوصیات و ابعاد شخصیتی استاد برقعی را نمی‌توان توصیف کرد و بنده فقط به برخی خصایص اخلاقی، انسانی و شخصیت علمی و درمانی ایشان اشاره می‌کنم.

رئیس گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: استاد برقعی به عنوان الگوی عملی اخلاق و تعهد در پزشکی یک چهره مثال‌ زدنی است و امیدواریم که دانشجویان و همکاران ایشان را به عنوان الگو به حساب بیاورند.

کریمی به خصوصیات اخلاقی استاد برقعی اشاره کرد و افزود: استاد مصداق تقوای پزشکی معنای عملی خیرخواهی برای مردم و تلاش برای درمان به جز مسائل آموزشی و پژوهشی بوده‌ و هست و صداقت و امین بودن او مثال‌زدنی است.

رئیس گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اهتمام به تشخیص و سپس درمان، پرهیز از درمان نابجا، حفظ اسرار بیماران، ایجاد امیدواری در دل بیماران و دقت در قضاوت در مجامع قضایی از جمله پزشک قانونی و نظام پزشکی از خصوصیات این بارز استاد برقعی است.

محمدتقی خرسندی آشتیانی، رئیس کمیته برگزاری مراسم نکوداشت استاد برقعی نیز در این مراسم گفت: ما شاگردان استاد برقعی از نزدیک شاهد زحمات، کارآیی و توانمندی‌های او بوده‌ایم و آنچه او را به این درجات رسانده بعد بالای انسانی و اخلاقی است که نیاز به تشویق دارد و نکوداشت، در حالی که خود موافق با برپایی نکوداشت نبودند.

رئیس انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سروگردان ایران ادامه داد: در دنیایی که به این سبک و سیاق پیش می‌رود و انساندوستی کم‌رنگ می‌شود امثال استاد برقعی هستند که با از خودگذشتگی چرخ را می‌چرخانند و ما توانایی وصف از خودگذشتگی و زحمات و کارآیی و توانمندی او را نداریم.

وی افزود: این مراسم نکوداشت برای خود ما شاگردان است که از امثال استاد برقعی و رهنمودهای ایشان درس بگیریم.

استاد هبت الدین برقعی در سال 1321 در شهرستان قم متولد شد. پدرش از دانشمندان بزرگ و روشنفکران زمان خود بود که بیش از 30 ‌ جلد کتاب در زمینه‌های مختلف مذهبی، اجتماعی و تاریخی نوشته است. او در زمانی که مدارس به سبک قدیم و مکتبی بود برای اولین بار به شیوه جدید دبستان و دبیرستان سنایی (حیات) را در قم تأسیس کرد.

دکتر برقعی تحصیلات ابتدایی خود را در همین مدرسه گذرانید و سپس به شهر یزد عزیمت کرد و در دبیرستان ایرانشهر که یکی از دبیرستان‌های معروف یزد است مشغول تحصیل شد.

دوران دبیرستان و اقامت در یزد باعث شد که ارتباط نزدیکی با یزدی‌ها برقرار کرد و حتی امروزه حضور او در گردهمایی‌های مختلف یزدی‌های مقیم تهران باعث افتخار آنها است.

دکتر برقعی در سال 1339 پس از موقعیت در کنکور پزشکی وارد دانشگاه پزشکی دانشگاه تهران شد و در سال 1346 در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل شد. دوران سربازی را در سپاه بهداشت در منطقه رودبار الموت خدمت کرد و پس از آن برای انجام طرح خارج از مرکز عازم یکی از محروم‌ترین مناطق در استان‌ هرمزگان شد.

او در سال 1349 با شرکت در امتحان ورودی تخصص گوش و گلو و بینی در دانشگاه تهران با کسب رتبه اول به تحصیل در این رشته همت گماشت و پس از اتمام این دوره در دانشگاه تهران به عنوان عضو هیئت علمی در این رشته تخصصی مشغول کار شد.

فعالیت علمی دکتر برقعی از این به بعد با تلاش فراوان در دانشگاه تهران صورت گرفت و در سال 1976 میلادی تحصیلات تکمیلی خود را در انستیتو سلطنتی لندن و به مدت یک سال گذراند و به دنبال آن برای انجام دوره فوق تخصصی گوش به دانشگاه‌ هاروارد راه یافت و در بازگشت به وطن خدمات خود را در این رشته در بیمارستان امیراعلم ادامه داد.

مراتب ارتقای عملی او از استادیاری به دانشیاری و به استادی تمام وقت طی شد و سرانجام پس از 40 سال خدمت علمی و درمانی و تخصصی در پایان سال 1391 بازنشسته شد.
خدمات عملی و اجرایی ایشان به صورت زیر بوده است:

* رئیس بخش گوش و گلو و بینی و جراحی سر و گردن بیمارستان امیراعلم از سال 1357 تا سال 1383

* رئیس مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال 1386

* رئیس انجمن علمی جراحان گوش و گلو و بینی و سر و گردن ایران.

* عضو جامعه علمی HFS دانشگاه هاروارد از سال 1977 میلادی.

* دبیر و عضو هیئت ممتحنه بورد رشته تخصصی گوش و گلو و بینی از سال 1359 تاکنون.

* مدیر گروه رشته گوش و گلو و بینی و جراحی سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال 1383.

* عضو هیئت تحریریه و مشاور مجله علمی گوش و گلو و بینی و جراحی سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سال 1365.

* عضو هیئت تحریریه مجله Acta Mecdica Iranica دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال 1371 تا 1381

* رئیس هیئت تدوین برنامه دستیار گوش و گلو و بینی و جراحی سر و گردن.

* معاونت آموزشی گروه گوش و گلو و بینی و جراحی سر و گردن از سال 1376.
* عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی ایران.
* عضویت هیئت تحریریه مجله توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران.
* عضویت هیئت تحریریه مجله ادیولوژی تهران.

* فعالیت‌های اجرایی و عملی رشته تخصصی گوش و گلو و بینی و جراحی سر و گردن به صورت برگزاری کنگره‌ها و سمینارها در طول سال‌های مختلف.
تألیف و ترجمه کتب:
* اورژانس‌های گوش و گلو و بینی.
* بیماری‌های گوش و گلو و بینی در دو جلد ترجمه کتاب. Dewees

* دستیابی سریع به شناخت و درمان بیماری‌های گوش و گلو و بینی.

* استاد راهنما و مشاور پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی، دستیاران و دانشجویان پزشکی بیش از سی مورد.

* دکتر برقعی علاوه بر خدمات علمی و تحقیقی به عنوان انسانی وارسته در درمان هزاران هزار بیمار که از نقاط دور و نزدیک کشور و حتی خارج از کشور برای معالجه و مداوانزدوی معرفی می‌شدند. تا دیروقت با علاقه و دلسوزی و روی خوش به معاینه و مداوای آنان می‌پرداخت و به خصوص افراد کم بضاعت و نیازمند را مورد لطف و عنایت خویش قرار می‌داد.

 برقعی زمانی آسایش خاطر می‌یافت که می‌توانست بیماری را از درد و رنج نجات می‌داد.

او در سال 1349 با با دکتر پروین سخندان، متخصص کودکان که از خانواده‌های سرشناس و خیر یزد بودند ازدواج کرد.

او معتقد است که تلاش‌ها کوشش‌های مستمر همسرش در جمیع جهات باعث موفقیت خود او و به خصوص تربیت فرزندان و پیشرفت تحصیلی آنها بوده است. حاصل این ازدواج سه فرزند است.

پدرام برقعی متخصص گوش و گلو و بینی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، پیمان برقعی فارغ‌التحصیل رشته رادیولوژی از دانشگاه UAB و فوق تخصصی Intervention از دانشگاه Washington University در Louis.ST و استادیار دانشگاه ایرواین کالیفرنیا. خانم دکتر هستی برقعی دندانپزشکی از دانشگاه آخن آلمان.

دکتر برقعی به عنوان استاد پیشکسوت و منتخب دانشگاه علوم پزشکی تهران به کرات مورد تقدیر قرار گرفت و به دریافت لوح تقدیر نائل آمده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها