امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37524
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «القبس» چاپ کویت به نقل از منابع آگاه در بغداد نوشت که عراق و آمریکا در حال دستیابی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «القبس» چاپ کویت به نقل از منابع آگاه در بغداد نوشت که عراق و آمریکا در حال دستیابی به توافقات نهایی برای ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در خاک عراق هستند.

بخش فارسی روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» با ترجمه این گزارش نوشت: به گفته این منابع هدف از ایجاد این پایگاه نظامی، مقابله با فعالیت‌های روبه رشد القاعده در عراق عنوان شده است.

دستگاه‌های امنیتی و نظامی عراق ناتوانی خود را در مقابله با موج فزاینده فعالیت‌های تروریستی اعلام کرده‌اند و به همین علت به دنبال کمک گرفتن از آمریکایی‌ها هستند.

براساس گفته‌های کارشناسان، شمار اعضای القاعده در عراق بین سال 2007 و 2008 در اوج فعالیتهای مسلحانه علیه نیروهای نظامی آمریکا و عراق به حدود 5 هزار نفر می‌رسید که اکثر آنها غیرعراقی بودند. شمار این افراد هم اکنون به حدود 20 هزار نفر می‌رسد که اکثریت آنها عراقی هستند و بدین ترتیب هم اکنون شبکه القاعده شاخه عراقی، بومی شده‌است.

بر اساس این گزارش، این منابع عراقی گفته‌اند که دولت نوری مالکی نخست وزیر عراق از توسعه فعالیتهای القاعده و ناامنی در این کشور نگران است و به همین علت هیئت بلندپایه سیاسی امنیتی متشکل از «طارق نجم عبدالله» مشاور سیاسی نخست وزیر و «فالح فیاض» وزیر امنیت ملی را به آمریکا اعزام کرده است.

درباره سرنوشت مسئله «مصونیت» نظامیان آمریکایی در عراق نیز گفته می‌شود که هم اکنون وضعیت امنیتی این کشور به گونه‌ای است که مقامات بغداد، مصونیت نظامیان آمریکایی در خاک عراق را می‌پذیرند.

پیش‌ از این دولت آمریکا خواستار مصونیت نظامیان این کشور در عراق شده بود اما بغداد نپذیرفت و به همین دلیل ادامه حضور نظامیان آمریکایی در عراق امکان‌پذیر نشد.

مالکی در اکتبر 2011 (سال 1390) گفت که نیروهای آمریکایی به علت مخالفت بغداد با اعطای مصونیت به آنها خاک عراق را ترک می‌کنند.

دولت آمریکا در سال 2003 به حمله نظامی به عراق، حکومت بغداد به ریاست جمهوری صدام حسین را سرنگون کرد. نظامیان آمریکایی در اسفند 1390 به طور کامل خاک عراق را ترک کردند.

بر اساس گزارش «مرکز پژوهشهای بین المللی کندی»، آمریکا در حال حاضر 700 تا 800 پایگاه زمینی، دریایی، هوایی و جاسوسی در خارج از آمریکا دارد.

تعداد مراکز و پادگانهای ارتش آمریکا در خاک آن کشور نیز به 6000 مورد می رسد.

تعداد 120هزار نظامی آمریکایی در کشورهای اروپایی، 200هزار در خاورمیانه، ‪90هزارنفر سرباز در خاور دور و بقیه در سایر کشورهای جهان و بخصوص در آفریقا مستقر هستند.

آمریکا در کویت، امارات، عمان، قطر و بحرین دارای پایگاه نظامی است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها