امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۴:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3753
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ماجرای خودرو و سوخت با استاندارد یورو 4  چندین سال است که از سوی وزارت نفت و ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ماجرای خودرو و سوخت با استاندارد یورو 4  چندین سال است که از سوی وزارت نفت و خودورسازان دنبال می شود، به طوری که هراز گاهی از سوی وزارت نفت اعلام می شود تا خودرو نباشد سوخت هم نیست و از طرفی خودورسازان هم می گویند تا سوخت نباشد خودرو با استاندارد یورو هم تولید نمی شود.

*ماجرای مرغ و تخم مرغ اینبار در خودرو و سوخت یورو 4

این موضوع، اول خودرو یا بنزین یورو 4، سالیانی است که نقل محافل خودروسازان و نفتیها است تا اینکه دولت برای خاتمه به این موضوع التیماتوم صادر کرد و مقرر شد که تا ابتدای سال 92 هم سوخت یورو4 عرضه و هم خودرو با استاندارد یورو4 تولید شود.

با آغاز سال 92 پلیس با توجه به عدم تولید خودرو با استاندارد های یورو4 شماره گذاری خودروها را متوقف کرد و خودرو سازان علت عدم تولید را عرضه نشدن این نوع سوخت در کشور اعلام کردند.

به نظر می رسد بعد از بحث و جدل هایی که در روزهای اخیر بین وزارت نفت و خودرو سازان انجام شده این موضوع برطرف شده است و تا ابتدای تیر ماه هم خودروسازان و هم وزارت نفت فرصت گرفته اند که بنزین و خودرو را با استاندارد یورو 4 عرضه کنند.

*عرضه بنزین یورو 4 در سه شهر تا یک ماه دیگر

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست اخیرا اعلام کرده است که براساس توافق صورت گرفته بین خودروسازان و وزارت نفت مقرر شده که از ابتدای خرداد ماه جاری بنزین یورو 4 در سه شهر تهران،اراک و کرج به صورت سراسری توزیع شود.

وی ادامه داده است بر اساس همین توافق مقرر شده است از ابتدای مرداد ماه نیز توزیع سوخت بنزین با استاندارد یورو 4 در شهرهای تبریز و اصفهان و از اول مهرماه با افزایش تولید این سوخت عرضه آن نیز در سراسر کشور آغاز می شود.

* وضعیت تولید بنزین یورو 4 در کشور

براساس اعلام مدیران شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی هم اکنون در کشور روزانه 22 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو4 تولید می شود که به دلیل حجم کم تولید با بنزین معمولی ترکیب شده و برای عرضه در سرتاسر کشور منتقل می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران با اشاره به اینکه امکان تولید روزانه حدود ٥٢ میلیون لیتر بنزین با استانداردهای یورو ٤ و ٥ تا پایان سال در کشور فراهم می‌شود اخیرا اعلام کرده است این افزایش ظرفیت مربوط به پالایشگاه آبادان با ٣ میلیون لیتر، پالایشگاه شهید تندگویان تهران با ٣ میلیون لیتر، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با ١٦ میلیون لیتر، پالایشگاه بندرعباس با 12.4 میلیون لیتر، لاوان با 2.9 میلیون لیتر، اصفهان با ١١ میلیون لیتر و تبریز با 3.8 میلیون لیتر خواهد بود.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها