امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3756
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 173
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، بهروز زارع امروز در نشست خبری، اظهار داشت: شرکت تامین سرمایه سپهر با مجوز شورای عالی بورس در ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، بهروز زارع امروز در نشست خبری، اظهار داشت: شرکت تامین سرمایه سپهر با مجوز شورای عالی بورس در آذرماه 1390 تأسیس شد.

وی با بیان اینکه هفت شرکت تأمین سرمایه در کشور وجود دارد، درباره ساختار حقوقی تأمین سرمایه سپهر، گفت: این شرکت با سرمایه‌گذاری مشترک بانک صادرات، شرکت سرمایه صندوق بازنشستگی نفت، شرکت خوارزمی و بانک سرمایه تشکیل شده است.

زارع تأکید کرد: اندیشه اصلی شرکت، هماهنگی با سایر نهادهای بازار سرمایه، ایجاد ارزش‌ها و شیوه‌های جدید تأمین مالی در بازار سرمایه است.

‌مدیرعامل این شرکت تأمین سرمایه‌ با بیان اینکه توسعه حوزه‌های نفت و گاز، متکی به منابع مالی و سرمایه‌بر است، اضافه کرد: رویکرد اصلی این شرکت، تأمین مالی در حوزه خاص نفت و گاز است.

وی با اشاره به برخی مشکلات اوراق مشارکت، تصریح کرد: اوراق مشارکت معمولی اغلب مصارف دولتی داشته است، انتشار اوراق مشارکت در حوزه نفت و گاز، در سال گذشته انجام شد، اما مورد استقبال قرار نگرفت، زیرا تک‌محصولی بودن تأمین مالی و عدم تطابق این محصول با شرایط روز اقتصاد، از مشکلات آن بود.

‌مدیرعامل این شرکت تأمین سرمایه با اشاره به اینکه سال گذشته وارد حوزه بانکی شدیم، گفت: اقتصاد ایران بانک‌محور است، پس ایجاد بانک‌های جدید و توسعه آنها اهمیت به سزایی دارد.

وی تصریح کرد: شرکت تأمین سرمایه سپهر متعهد پذیره‌نویسی بانک‌های آینده و خاورمیانه در سال گذشته شد؛ در این راستا بانک خاورمیانه ایجاد شده و فعالیت خود را آغاز کرد، همچنین بانک آینده به سرانجام رسید و سال گذشته پذیره‌نویسی آن انجام شد.

زارع تأکید کرد: بانک آینده با سرمایه 8 هزار میلیارد ریالی انجام شده است.

‌مدیرعامل این شرکت تأمین سرمایه با اشاره به تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از فعالیت‌های این شرکت، اظهار داشت: صندوق سرمایه‌گذاری سپهر‌آگاه با درآمد ثابت و سرمایه 500 میلیارد ریالی در حال ثبت است، ضمن آنکه صندوق سرمایه‌گذاری سپهر انصار با همکاری بانک انصار و سرمایه 500 میلیارد ریال مجوز آن اخذ شده و مراحل تأسیس را می‌گذراند.

زارع با اشاره به ورود به بازار «متعارف مشاوره عرضه برای انتشار اوراق مشارکت اجاره و مرابحه» تصریح کرد: تا به امروز مجوز انتشار اوراق مشارکت «سینادارو» به مبلغ 200 میلیارد ریال و اوراق مشارکت «پتروشیمی پردیس» به مبلغ 2 هزار میلیارد ریال اخذ شده است که سینادارو تا پایان اردیبهشت ماه و اوراق مشارکت پتروشیمی پردیس تا نیمه اول تیرماه عرضه می‌شود.

وی با اشاره به ارزش‌گذاری به عنوان یکی از فعالیت‌های این شرکت، اظهار داشت: آخرین ارزش‌گذاری که در حال اجرا توسط این شرکت است، ارزش‌گذاری باشگاه پرسپولیس برای واگذاری است که هنوز نهایی نشده است و تا یک ماه آینده به جمع‌بندی نهایی در این باره می‌رسیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی خاص این شرکت برای سال دوم، تأمین مالی حوزه نفت و گاز است، تصریح کرد: اولین پیشنهاد ما برای این بازار «اوراق بهادار قابل تبدیل به سهم» است، زیرا اوراق مشارکت معمولی سرمایه‌گذار بیش از سود متعارف قید شده چیزی دریافت نمی‌کند و هم‌اکنون نرخ تورم بالاتر از نرخ سود اوراق است.

‌مدیرعامل این شرکت تأمین سرمایه تصریح کرد: اما این شرکت ساختار اوراق بهادار قابل تبدیل به سهم را بررسی و برای تصویب به سازمان بورس ارائه داده است که مدل اصلی مورد موافقت سازمان بورس قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این مدل اوراق، طول دوره کوتاه‌تر است تصریح کرد: برای تأمین مالی فاز ۳ شرکت پتروشیمی پردیس از اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهم استفاده می‌کنیم؛ دوره این اوراق دو ساله بوده و پس از 2 سال ورقه مشارکت قابل تبدیل به سهم خواهد بود.

زارع اضافه کرد: مجوز انتشار این اوراق اخذ شده و ابتدای تیرماه امسال شاهد ارائه اولین اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهم با سود 20 درصد خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه ورود به طراحی صندوق‌های سرمایه‌گذاری از هدفگذاری‌های این شرکت است گفت: رویکرد این شرکت درباره «کنسرسیوم شرکت تأمین سرمایه»، تعامل است؛ در این راستا اولین کنسرسیوم رسمی بازار سرمایه کشور با مشارکت شرکت تأمین سرمایه امین و نوین ایجاد کردیم که در پذیره‌نویسی بانک آینده بود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار