امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37569
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۱
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، شبکه تلویزیونی گردشگری از جمله راهکارهای رونق گردشگری برای کشور محسوب می‌شود تا از طریق آن، جاذبه های طبیعی، فرهنگی، ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، شبکه تلویزیونی گردشگری از جمله راهکارهای رونق گردشگری برای کشور محسوب می‌شود تا از طریق آن، جاذبه های طبیعی، فرهنگی، تاریخی و...، آئین های سنتی، آداب و رسوم، موسیقی های محلی، غذا، صنایع دستی و سوغات نواحی مختلف ایران، عرضه شود.
موضوعی که سال گذشته سید حسن موسوی، رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، پیگیری آن را تا مرحله عقد تفاهم‌نامه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران انجام داد اما به سرانجام نرسید.
طی جلساتی که در آن زمان برگزار شد قرار بر این شد که شبکه تلویزیونی «شما» تبدیل به شبکه تلویزیونی «گردشگری» شود.
7 شهریورماه 91 عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما در حاشیه اجلاس سران عدم تعهد در حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت، اعلام کرد که «تبدیل شبکه «شما» به شبکه «گردشگری» که پیش از این عنوان شده بود عید فطر  انجام می شود. به دلیل تقارن آن با حضور سران کشورهای غیر متعهد در ایران به تعویق افتاده که با پیگیری و تعامل سازمان صدا و سیما و سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری در 5 روز آینده قطعا پخش برنامه‌های شبکه «گردشگری» آغاز خواهد شد.»
19 آبان‌ماه 91 باز هم ضرغامی در برابر پرسش خبرنگاران در خصوص علت تأخیر در راه‌اندازی شبکه گردشگری گفت: «شبکه شما که شبکه مراکز استان‌هاست، در واقع محتوایش تا حد زیادی به گردشگری مربوط می‌شود . اخیرا گفت‌و‌گوهایی با معاون رئیس جمهور در این حوزه داشتیم و ممکن است در آینده توافقاتی داشته باشیم که با سازماندهی بیشتری شبکه شما را به شبکه گردشگری کشور تبدیل کنیم. بخش زیادی از این کار در حال حاضر بر حسب وظیفه ذاتی سازمان در حال انجام است ولی مذاکرات ما صورت گرفته و اگر بتواند طی روزهای آینده به نتیجه عملی و قرارداد رسمی بینجامد، آن وقت اعلام می‌شود و در یک چارچوب جدی فعالیت خواهد کرد.»
بعد از آن هم بارها وعده داده شد اما با گذشت زمان طولانی از موعد این قول و قرارها، شبکه «شما» طبق روال گذشته به کار خود ادامه می‌دهد و با دسترسی‌های معمول خود محتوایی از آداب و رسوم، غذاها، آئین‌ها، موسیقی و... به مخاطبان خود ارائه می‌کند.
مسعود احمدی افزادی، مدیر شبکه تلویزیونی «شما» در این باره به خبرنگار فارس می گوید: شبکه شما، در ذات خود شبکه گردشگری است به همین دلیل این شبکه انتخاب شد اما مذاکرات با رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تا مرحله نهایی پیش نرفت و بعد از تغییر رئیس این سازمان نیز پیگیری از سوی آنها انجام نشد.
وی تصریح می کند: در واقع تغییرات زودهنگام روسای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باعث شد که شبکه گردشگری محقق نشود.
مدیر شبکه تلویزیونی شما می گوید: ما کماکان «شما» هستیم اما تمایل داریم تا با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تعامل داشته باشیم و از انرژی های یکدیگر استفاده کنیم. برای به تصویر کشیدن جاذبه های ایران به خوبی می توانیم همکاری داشته باشیم.
احمدی افزادی تأکید می کند: امیدواریم با پیگیری های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این دولت شاهد فعالیت «شبکه تلویزیونی گردشگری» در کشور باشیم.
اگر چه طرح راه اندازی شبکه تلویزیونی گردشگری در دولت گذشته تا مراحلی پیش رفته است اما هنوز تدبیر محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت تدبیر و امید درباره این موضوع، روشن نیست.
نجفی درباره رویکرد خود به گردشگری می گوید: مجموع رویکرد آینده ما این خواهد بود که گردشگری نه صرفا اقتصادی بلکه فرهنگی خواهد بود و تلاش خواهیم کرد فرهنگ را در پایه اقتصاد قربانی نکنیم.
رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، گردشگری را به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می کند و می افزاید: درباره گردشگر خارجی هم دو برنامه وجود دارد که گردشگر  غیر ایرانی را به ایران بیاوریم و دیگری هم گردشگر ایرانی به کشورهای دیگر بروند. به نظر من مهم این است که جهت گیری اصلی گردشگری به این سمت باشد که گردشگری صرفا یک مسئله اقتصادی نیست بلکه یک مسئله فرهنگی است.
نجفی معتقد است: آنچه که در بخش گردشگری داخلی مهم است این است که ما یک وفاق ملی را از طریق فعالیت های مربوط به گردشگری ایجاد کنیم یعنی توجه دهیم به مردم و برنامه ریزان سازمان که این امر بیش از آنچه که اقتصادی باشد، فرهنگی است و درباره گردشگری خارجی هم به اعتقاد بنده باید توجه کنیم که ممکن است گردشگری همراه خود منابع مالی و اشتغال ایجاد کند، اما اصل در گردشگری خارجی هم معرفی فرهنگ و زیبایی های کشور ماست.
به این ترتیب راه اندازی شبکه تلویزیونی گردشگری را شاید بتوان در تقسیم بندی نگاه فرهنگی به گردشگری از دید رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار داد اما آنچه در حال حاضر مهم به نظر می رسد  این است که تبلیغات علیه ایران در اکثر رسانه‌های وابسته به غرب و رژیم صهیونیستی، وجود دارد و ما حتی از یک شبکه تلویزیونی گردشگری برخوردار نیستیم تا در آن امنیت، تمدن، تاریخ، جاذبه ها و هویت ملی‌مان را به رخ بکشیم.
باید منتظر بود و دید تا رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی تمایلی به پیگیری راه اندازی شبکه تلویزیونی گردشگری خواهد داشت یا خیر و اینکه چه برنامه هایی را برای تبدیل نگاه اقتصادی به نگاه فرهنگی در گردشگری دنبال خواهد کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها