امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3762
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 247
شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: روزهای 30 و 31 اردیبهشت‌ماه در کشور آذربایجان و شهر باکو، پنجمین ...

شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: روزهای 30 و 31 اردیبهشت‌ماه در کشور آذربایجان و شهر باکو، پنجمین اجلاس کریدور شمال‌-جنوب با حضور اعضای مؤسس و اعضای اصلی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: امیدوارم با فعال شدن کریدور شمال-جنوب بتوان در سال 92 سهم قابل توجهی به ترانزیت کشور اضافه کرد.

افندی‌زاده با تأکید بر لزوم فعال‌ کردن محور شرق و مزایای این کریدور ترانزیتی، تصریح کرد: طی تفاهمی که در آینده بین هندوستان، ایران و افغانستان برقرار خواهد شد، می‌توانیم از بندر چابهار به سمت مرز دوغارون برای کالاهای هندوستان‌ به سمت افغانستان از مرز ایران و بالعکس اقدام کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنین با فعال کردن محور شرق ‌کشورهای CIS می‌توانند از مرز شرقی کشور نظیر سرخس استفاده کنند که این امر به افزایش هر چه بیشتر ترانزیت عبوری از کشور می‌انجامد.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت افزود: امید است بتوان شبکه ریلی بندرعباس ـ تهران ـ قزوین ـ رشت را هر چه سریع‌تر فعال کرد؛ خط آهن قزوین ـ رشت به زودی به بهره‌برداری می‌رسد و این امر در توسعه ترانزیت کریدور شمال به جنوب با تکمیل راه‌آهن رشت ـ انزلی ـ آستارا مؤثر خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: این خط آهن بندرعباس را به آستارا آذربایجان و سپس روسیه و شمال افریقا متصل می‌کند.

افندی‌زاده اضافه کرد: با فعال شدن محور ریلی قزاقستان به سمت ترکمنستان، ایران و ترکیه تقریباً محورهای اصلی کریدور شمال ـ جنوب و کریدور شرق ـ غرب در کشور ایران به صورت تقاطع فعال می‌شود و ایران به عنوان چهارراه ترانزیتی جهان در دنیا مطرح خواهد شد.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت تصریح کرد: توسعه پایانه‌های مرزی و عبور سریع کالا از مرزهای کشورهای همسایه در کنار فعال بودن اجلاس‌های ترانزیتی دوجانبه و چندجانبه بین ایران و سایر کشورها، تأثیر بسزایی در توسعه ترانزیت دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: توسعه شرکت‌های حمل و نقلی و حمایت از آنها در راستای افزایش بهره‌وری در رقابت با سایر شرکت‌های بین‌المللی حمل و نقلی هم تأثیر بسزایی در توسعه ترانزیت خواهد داشت.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت گفت: امید است زمینه برای تجار کشورهای دیگر فراهم شود تا بتوانند با هزینه کمتر، در زمانی کوتاه‌تر و با ایمنی بیشتر کالاهای خود را از کشور ایران عبور دهند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار