امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۰۳:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37625
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 98
 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، در گذشته یکی از مشکلات جشنواره‌های تئاتر کودک و نوجوان نبود نمایشنامه خوب بود که خوشبختانه ...

 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، در گذشته یکی از مشکلات جشنواره‌های تئاتر کودک و نوجوان نبود نمایشنامه خوب بود که خوشبختانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با انتشار سری مجموعه کتاب‌های «نمایش‌نامه نوجوان امروز» مشکل سال‌های متمادی نوجوانان را در این حوزه مرتفع کرده است که اکنون کتاب «شاهزاده و پهلوان» یکی از این آثار به شمار می‌رود.

کتاب «شازده و پهلوان» دارای یازده شخصیت نظیر «پهلوان سهراب»، «شازده علیا»، «دیو سیاه»، «راوی»، «سیاهک»، «چاقوساز»، «عطار»، «شیر»، «خرس»، «نگهبان یک» و «نگهبان دو» است.
 


 

نمایشنامه «شازده و پهلوان» اینگونه آغاز می‌شود: «پرده اول»، راوی، یکی هست و یکی نیست. غیر از پهلوو سهراب، پهلووونی به شهر نیست! حالا پهلوون سهراب کیه و چی کار کرده؟ واسه‌تون می‌گم! اون پشت همه پهلوونا، کشتی‌گیرا، قلدرا، گردن کلفتارو به خاک زده و واسه خودش پهلوون پهلووناست؛ جهان پهلوون پهلوون دورانه و رقیب و حریف نداره.

سیاهک در ته صحنه شکلک در می‌آورد و پهلوان نمایی می‌کند.

روای: تو شهر، پیر و جوان، بزرگ و کوچیک، زن و مرد، غریبه و آشنا، فقیر و غنی، اونو دوست دارن! وقتی می‌گم دوست دارن، یعنی خاطرشو می‌خوان. به اسمش قسم می‌خورن، وقتی می‌ره زور خونه، واسه دیدنش، مردم ردیف می‌شن و اونو نگاه می‌کنن. این روزا هر نوزادی که به دنیا می‌آد، اسمشو می‌ذارن سهراب! تا وقتی بزرگ شد، یه پهلوون سهراب دیگه بشه! ولی خُب آرزو که خرج و مخارج نداره. پول و پله نمی‌خواد، همین طور اسم همه بچه‌های این روزگار شده سهراب تا زمونه بی‌پهلوون سهراب نمونه!.

سیاهک جلو می‌آید.

سیاهک: بابا چه قدر حرف می‌زنی، قصه می‌گی، بالا پایین می‌ری، پایین بالا می‌ری، شاخه به شاخه می‌پری، از این به اون می‌گی، از اون به این می‌گی، آسمون ریسمون به هم می‌بافی، از اشرق مشرق حرف می‌زنی.

راوی: می‌گی چی بگم خرمگس معرکه؟

سیاهک: (چشم تو چشم راوی می‌شود) نگو خرمگسا!

راوی: پس چی بگم؟ همین طور بدون جوراب می‌پری تو حرفام که چی؟

سیاهک: بگو اژدها مگس!

راوی: چی؟

سیاهک: نخود چی! (دور خودش می‌چرخد و می‌گوید) برو سر اصل مطلب و بگو چرا پهلوون سهراب، پهلوون دوران، اخم کرده و ابرواش به هم گره خورده و با کسی حرف نمی‌زنه؟.

انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نمایشنامه «شازده و پهلوان» تألیف «محمدرضا یوسفی» را در 51 صفحه و با قیمت 2800 تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها