امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۶:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37635
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 172
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات برنامه و بودجه این مرکز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات برنامه و بودجه این مرکز با طرح این سؤال که برای بهبود وضعیت اقتصادی از چه سیاست‌هایی می توان بهره گرفت؟ اعلام کرد: معمولا سیاست‌های اقتصاد کلان مانند سیاست‌های پولی و مالی و بازرگانی مهمترین سیاست‌های نیل به وضعیت بهتر اقتصادی محسوب می‌شوند.

سیاست‌های خوب اقتصاد کلان برای بهبود وضعیت اقتصادی غیرقابل انکارند اما این سیاست‌ها کافی نیستند و همراه آنها باید سیاست‌های دیگری به کار گرفته شوند که با آنها اصلاح مدیریت بخش عمومی گفته می شود.

فرض کنید سیاست‌های کلان اقتصادی کاملا درست طراحی شده و به اجرا درآیند اما قوه قضائیه پر فساد، فرار مالیاتی گسترده، طرح‌های عمرانی غیرضروری فراوان، نظام اداری کند و زمان بر فعالیت غیرقانونی و غیر مولد بانک‌های موثر، بازار بورس کالا و اوراق بهادار، پر از معاملات پنهانی و دولت در اجرای قانون و حمایت از حقوق شهروندان ضعیف باشد، آیا اینچنین اقتصادی می‌تواند به صرف سیاست‌های خوب کلان اقتصادی به عملکرد قابل قبول دست یابد؟ هیچ اقتصاددانی به این سوال جواب مثبت نمی‌دهد.

وجود حداقلی از کیفیت مدیریت بخش عمومی، شرط موفقیت سیاست‌های کلان و عنصر مشترک همه اقتصادهای موفق است.

اقتصاد بازار در کشورهای مختلف، اشکال گوناگونی دارد، اما کارکرد مورد انتظار آن در همه این کشورها یک عنصر مشترک دارد: مدیریت منضبط بخش عمومی. الگوی اقتصادی برخی از کشورها مانند آلمان و کشورهای اسکاندیناوی همچنان دولت رفاه است اما در کشوری مانند آمریکا دولت رفاه که هیچ‌گاه عنصر مسلط نبوده کمرنگ‌تر نیز شده است در برخی از کشورها مانند ژاپن انحصارات نقش اساسی در اقتصاد دارند و در کشوری مانند انگلیس، انحصار از ابتدا حداقل در قانون جرم بوده است.

بعضی از کشورهای پیشرفته سهام محور و برخی دیگر بانک محورند گروهی هم از آنها بخش‌های تولیدی خود به شدت حمایت می‌کنند و عده‌ای دیگر حمایت‌هایشان کم رنگ‌تر است، با وجود همه اختلافات، تمام کشورهای پیشرفته در یک عنصر مشترکند، و آن هم مدیریت منضبط اقتصادی است.

در این گزارش معیارهای مدیریت خوب بخش عمومی بیان می‌شوند و به چرایی و چگونگی دستیابی به آن پرداخته و پیشنهادهایی برای اصلاح مدیریت بخش عمومی بیان می‌شوند به کمک چند مثال، راحت‌تر می‌توان مباحثی که در این گزارش آمده‌اند خلاصه کرد. این مثال‌ها نشان می‌دهند اصلاح مدیریت بخش عمومی پروژه‌ای است که حتی در کوتاه مدت می‌تواند در بهبود عملکرد اقتصادی موثر باشد و برای تغییر در وضعیت کنونی که کمبود منابع ارزی و ریالی و کسری بودجه، نگرانی‌های زیادی را خلق کرده است، به عنوان یک راهبرد انتخاب می‌شود.

همچنین موانع اصلاح مدیریت بخش عمومی به کمک این مثال‌ها روشن می‌شوند.

اقتصاد ایران به شدت در خطر سوداگری گسترده نهادهای مالی است، قانون و مقررات پولی کشور، مصادیق سوداگری را مشخص ساخته است.

به طور مثال بر اساس ماده (3) دستورالعمل سرمایه‌گذاری موسسات اعتباری مصوب 18/1/1386 بانک مرکزی ایران میزان سرمایه‌گذاری مستقیم بی‌واسطه و با واسطه هر موسسه اعتباری در اشخاص حقوقی باید از ضوابط زیر پیروی کند:

1. سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مجموع اشخاص حقوقی نباید بیش از 40 درصد سرمایه پایه و در هر شخص حقوقی نباید بیش از 10 درصد موسسه اعتباری باشد.

2. سرمایه‌گذاری در اشخاص خارج از بورس نباید از 5 درصد سرمایه پایه موسسه اعتباری تجاوز کند.

3. میزان سرمایه‌گذاری موسسه اعتباری نباید بیش از 20 درصد سرمایه شخص حقوقی باشد.

این مقررات در حال حاضر به طور کامل اجرا نمی‌شوند و برخی از موسسات اعتباری منابع خود را مغایر با آن‌ها اختصاص می‌دهند، عدم برخورد با موسسات اعتباری مختلف، خطر بزرگی برای اقتصاد ایران است. ورود این موسسات به بازارهای ارز، مستغلات، بورس کالا و اوراق بهادار باید تحت نظر بانک مرکزی باشد. عدم اقتدار ناظران بانک مرکزی به این امر آسیب دی وارد ساخته است.

حتی در شرایطی که ناظران بانک مرکزی تخلفات موسسات اعتباری را کشف می کنند نمی‌توانند آنها را به مجازات برسانند، آنچه به این اقتدار آسیب‌زده فضای غیررسمی است.

حمایت کامل مجلس، رئیس جمهوری و قوه قضائیه از اقتدار نظارتی بانک مرکزی شرط لازم برای مهار تورم و کاهش بیکاری است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها