امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۶:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37681
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 173
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه در دیداری با اهالی فرهنگ ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه در دیداری با اهالی فرهنگ و هنر ابتدا به سخنان آنان گوش فرا داد و سپس به مواردی اشاره کرد. در این مجال نکاتی درباره این دیدار خالی از لطف نیست

* نکته اول؛ سیاسی شدن عرصه فرهنگ و هنر

در سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چند نکته قابل توجه بود؛ نکته اول که اغلب از زبان هنرمندان و نویسندگان نیز مطرح می‌شود، سیاسی شدن عرصه فرهنگ و هنر بود که در دیدار روز پنجشنبه اهالی هنر و فرهنگ با جنتی قابل اعتنا بود، اینکه به قول جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، باید دولت را فرهنگی کنیم نه اینکه فرهنگ را دولتی کنیم، چرا که سیاست‌زدگی آفت بزرگ فرهنگ و هنر است.

خروج از سیاست‌زدگی باید در اولویت باشد تا تعامل اهالی فرهنگ و هنر بیش از پیش مشاهده شده و توسعه فرهنگی را شاهد باشیم.

* نکته دوم؛ اصل ممیزی حق حاکمیت است

دیدار اهالی فرهنگ و هنر شاید از جهاتی نباید بدین گونه برگزار می‌شد و یا بهتر بود وزیر تدابیر دیگری می‌اندیشید تا روز پنجشنبه تنها دیداری برای معارفه صورت گیرد و نه ایراد سخنان از سوی عده‌ای از هنرمندان چرا که جای ادیبان و نویسندگان و سخنرانی یکی از اصحاب قلم خالی بود.

با این حال جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از موضوع ممیزی در عرصه نشر غافل نشد و مواردی را یادآوری کرد، از جمله اینکه چالش‌های عرصه نشر و مطبوعات بر کسی پوشیده نیست و چاره‌ای جز سهل کردن ممیزی وجود ندارد، ممیزی دست هنرمندان را کرخت و روحشان را می‌آزارد. عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول وزارت ارشاد اصل ممیزی را حق حاکمیت دانست اما در ادامه قول داد، تلاش می‌کنم با مشاورت اهل فرهنگ راهی را برای برون رفت مشکلات نشر بیابم.

* نکته سوم؛ دوری از تفرقه میان هنرمندان و داشتن روحیه نقد پذیری

دوری از نگاه حزبی، سیاسی و قبیله‌ای شاید از این جهت از سوی جنتی عنوان شد که هنرمندان نیز در میان خود دارای دسته‌بندی‌های خاصی شده‌اند، اما او با اشاره به روحیه نقدپذیری، شفافیت، صداقت و راستگویی تاکید کرد که هنرمندان این اولویت‌ها را باید سرلوحه راهشان کنند.

* نکته چهارم؛ رونق بازار هنر ایرانی را در جهان

اهالی فرهنگ و هنر در سخنان خود با وزیر ارشاد از کمبود‌ها، معرفی هنر اصیل ایرانی به جهان، عدم توجه به موسیقی و تئاتر و مظلوم خواندن این حوزه‌ها سخن گفتند اما جنتی ابتدا به اعتماد متقابل ارشاد با هنرمندان اشاره و سپس ضمن اشاره به تاکید خود در معرفی هنر ایرانی به جهان عنوان کرد: امروز دیوارهای ادارات و خانه‌های ما کمتر نشانی از هنر ایرانی دارد، دیوارهای ما تشنه هنر اصیل ایرانی هستند در حالی که استادان ما در خانه‌های کوچکشان زیر آوار تابلوهایشان گرفتار آمدند و من تلاش خواهم کرد با کمک شما بازار هنر ایرانی را در جهان رونق ببخشیم.

* باز هم کتاب مظلوم واقع شد؛ سخنی با وزیر ارشاد

جنتی ظاهرا به خوبی می‌داند که مهمترین آفت‌های عرصه فرهنگ به مدیران فرهنگی برمی‌گردد، مدیرانی که نگاهشان به فرهنگ تنگ و محدود است؛ اما وزیر دولت یازدهم سخنانی را در این راستا ابراز و در ادامه مدعی شد، فرهنگ را به کسانی خواهد سپرد که این حوزه را می‌شناسند.

آقای وزیر؛ سینما و کتاب از مهمترین حوزه‌ها شمرده می‌شوند، ضمن اینکه تئاتر و موسیقی در انتظار نگاه خاص هستند و هنرهای تجسمی و سنت ایرانی نهفته در آن نیازمند جهانی شدن، اینکه مدیران باید از افراد آگاه و بصیر باشند و حوزه‌های مدیریت را بشناسند درست، اما ابتدا باید مدیران برنامه‌هاشان را ارائه دهند و در ادامه بدانند که 4 سال بعد باید در نحوه اداره معاونت‌های مطبوع خود پاسخگو باشند.

هنر ایرانی نه احتیاج به رنگ و لعاب دارد و نه نویسندگان ایرانی نیازمند اتفاقی می‌مانند تا قلمشان را حرکت دهند، این نویسندگان افکارشان متولد شده در این سرزمین است که باید ارج نهاده شود و معاونان فرهنگی و هنری این را به خوبی بدانند که سرمایه ارشاد همین اهالی هنر هستند که نه تئاتر و نه موسیقی بلکه کل حوزه هنر مظلوم است؛ خروج این مظلومیت با تدبیر میسر است. عدم سخنرانی یک نویسنده و مطرح کردن مشکلات حوزه کتاب، شاید جای تامل داشته باشد، به هر حال کتاب جایگاه ویژه داشته و اهالی قلم هم باید نماینده‌ای در این مراسم می‌داشتند تا مواردی را بیان کنند. اینکه کاغذ و کارخانه‌های کاغذ به دغدغه تبدیل شده، اینکه امروز کتاب دیگر در سبد کالای خانواده‌ها نیست، پایین آمدن تیراژ، حمایت از اهالی نشر و.. از دیگر مواردی است که باید متذکر شویم. نکته‌ای که باید به آن دقت کرد موضوع کتاب در این روزها فقط بحث ممیزی نیست و موضوعات بسیار حساس دیگر هم هستند که نیازمند توجه ویژه وزیر است.

با بیان این موارد ظاهرا کتاب از مظلوم‌ترین‌ها است که نه نامش مطرح شد و نه نویسنده‌ای در حضور وزیر ارشاد به سخنرانی پرداخت.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها