امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۶:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37728
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این نمایشگاه 10 تابلوی نقاشی خط به همراه یک اثر ایستالیشن در معرض تماشا قرار گرفته است. ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این نمایشگاه 10 تابلوی نقاشی خط به همراه یک اثر ایستالیشن در معرض تماشا قرار گرفته است. آثار شعفی در واقع  شامل دو دسته حروف پیچ خورده و اشعار حافظ است که بر روی بوم های  دست ساز سه بعدی نقش بسته اند. او از تکنیک های مختلفی چون رنگ روغن، ترکیب مواد و اکرلیک در خلق آثارش بهره گرفته است.
 


 

شعفی در این آثار نوآوری انجام داده، او آثارش را بر روی بوم های چند بعدی که اشکال هندسی دارند ارائه داده است، وی معتقد است که سالهاست هنرمندان در عرصه نقاشی خط بر روی بوم صاف و تخت کار می کنند که این باعث نوعی خستگی در مخاطبان شده به همین دلیل به دنبال ایجاد نوعی تنوع در شکل بوم ها بوده است.

او در مورد آثار نقاشی خطی که در این نمایشگاه ارائه داده است گفت: حدود 14 سال است که در زمینه خط نستعلیق کلاسیک و سیاه مشق فعالیت دارم و چهار سال است که کارهایم را بر روی بوم ارائه می دهم. با توجه به آثار اساتیدی چون زنده رودی، تناولی و صادق زاده که حروف را پیچ و تاب می دهند و کار جدید به وجود می آورند، سعی کردم این نوآوری را در آثارم ایجاد کنم، البته تاکیدم بر این است که اثری جدید ارائه دهم که در حین تازگی متعلق به من باشد.  در این آثار خط ها آزاد و رها هستند اما اصول و حرکت خط رعایت شده است زیرا باید این اصول و حرکات با هم هماهنگ باشند تا اثری زیبا پدید آید.

او در مورد ساخت بوم های چند بعدی گفت: من در کار مبلمان و چاپ هم فعالیت می کنم ، ابتدا میزی بعد دار ذهنم را درگیر خود کرد، فکر کردم می توانم بوم نقاشی را هم به این شکل درآورم. ساخت این بوم ها کار سختی است چون اگر به این بوم ها شکل های متفاوت بدهیم احتمال پاره شدن آنها هست. سعی کردم بوم با پارچه کتان ضخیم بخرم که پاره نشوند تا بتوان آنها را به اشکال مختلف هندسی درآورد.

شعفی در ادامه اضافه کرد: با توجه به گذشته ای که در موسیقی دارم، رقص حروف و حرکات آنها را با چیدمان نزدیک به هم در آثارم نشان می دهم . حروف فارسی بسیار زیبا هستند و می توانند برای هم شکلک درآورند، بخندند و دنبال هم کنند. بعضی از این حروف مثل«ح» را می توان به 60 نوع مختلف نوشت.

او در کنار این کارها، یک اثر ایستالیشن هم ارائه داده است، این اثر از چهار تابلو بعد دار با ابعاد و اشکال هندسی متفاوت از هم که می توانند چیدمان هایی متفاوت داشته باشند تشکیل شده است، در واقع مانند تکه هایی از پازل هستند که به چند مدل متفاوت چینش می شوند. او در گالری سیحون در آمریکا نیز ایستالیشنی شبیه به این ارائه داده است با این تفاوت که این چهار لت در هم می نشینند.
 


 

نتیجه بعضی از آثار شعفی قبل از اتمام کار مشخص است، او برای آثار حروف پیچ خورده اش که حروف در آن چرخش دارند ابتدا یک اتود اولیه زده بعد شروع به کار می کند اما بیشتر اتفاقات در لحظه و هنگام کار شکل می گیرند.

پیمان شعفی کار خود را با خطاطی سنتی آغاز کرده است. مهارت وی در خطاطی نستعلیق و به کارگیری آنها در نقاشی های آبستره است. او در سال 1353 متولد شده است و تاکنون نمایشگاه های مختلفی در ایران و دبی و آمریکا داشته است.

این نمایشگاه تا دهم شهریورماه  در گالری مژده واقع در سعادت آباد، علامه شمالی، خیابان 18 شرقی، پلاک 27 واحد یک برپا است و علاقه‌مندان می توانند از ساعت 4 تا 8 بعد ازظهر از آن دیدن کنند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها