امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37734
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 82
بهروز سپیدنامه شاعر و مترجم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن اشاره به مطالبات اهالی قلم از معاون ...

بهروز سپیدنامه شاعر و مترجم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن اشاره به مطالبات اهالی قلم از معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: مهمترین بحث در معاونت فرهنگی و معاونت‌های نظیر آن این است که تعریفی که از فرهنگ ارائه می‌دهیم باید مشخص باشد.

* تعریف مشخصی از فرهنگ ارائه شود/ برداشت یکسان از فرهنگ وجود ندارد

وی افزود: باید قلمرو این تعریف فرهنگی مشخص باشد و در ادامه باید فرهنگ را از سایر مفاهیم جدا کند.

سپیدنامه ضمن اشاره به حضور شورای فرهنگ عمومی در سطح استان‌ها آن را بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در هر استان در خصوص فرهنگ مطرح و عنوان کرد: نکته قابل توجه اینکه وقتی وارد این شورا برای آسیب شناسی می‌شویم می‌بینیم، قرائت‌ها از فرهنگ یکسان نیست و هرکسی از فرهنگ تعریفی متفاوت دارد و بر اساس آن تلقی، نسخه‌ای را می‌پیچد.

این مترجم خاطر نشان کرد: ممکن است بنیاد شهید فرهنگ را ایثار و شهادت تلقی کند، ارشاد ممکن است موسیقی یا هنر دیگر تلقی کند و... بنده در زمانی که به این جلسات می‌رفتم تعجب می‌کردم که وقتی فضای مفهومی تاریک باشد، برداشت‌های یکسانی بوجود نخواهد آمد و اینگونه می‌شود که هر کس به نحوی تلقی خواهد داشت.

* تعامل معاون فرهنگی ارشاد با نویسندگان نباید کلیشه‌ای باشد

وی در ادامه پیرامون ارتباط معاون فرهنگی با نویسنده‌ها و مترجمان تصریح کرد: برخی برنامه‌های معاون فرهنگی طبق معمول در شرح وظایف آمده و یک معاون مکلف به انجام آنهاست که روی روال انجام می‌شود، اما مهمترین آن تعامل است، این تعاملات نباید ساختگی و کلیشه‌ای باشد، تعامل زمانی تعامل نام می‌گیرد که فیدبک وجود داشته باشد.

این شاعر ضمن بیان اینکه یک مفهوم رابطه و یک مفهوم ارتباط وجود دارد، تاکید کرد: اینجا تاکید بر ارتباط است یعنی میان فرستنده و گیرنده رابطه متقابل باید باشد و دوباره این سیکل ادامه می‌یابد. اما ابلاغ بخش نامه‌ای بدون بازخورد ارتباط را تشکلی نمی‌دهد؛ اگر معاون فرهنگی قصد ورود دارد باید ابتدا به شناسایی بپردازد، باید نقشه کار داشته و پتانسیل خود را بشناسد. باید فعالان فرهنگی و نویسندگان در استان‌ها را احصا کند، اما باز هم می‌بینیم یکسری کج سلیقه‌گی‌ها وجود دارد و در این دایره بسیاری افراد وارد شده و عنوان نخبه فرهنگی به او اطلاق می‌شود؛ در صورتی که ما وقتی از نخبه یاد می‌کنیم باید شاخص‌هامان به گونه‌ای باشد که نخبه را از غیر نخبه جدا کنیم و این شاخصه‌ها تخصصی‌اند؛ در بحث تخصص ارزشگذاری نمی‌کنیم، ارزش‌ها جایگاه خود را دارند.

* معاون فرهنگی با مدیران استانی در تعامل باشد/ افراد معرفی شده اغلب تجربه زیسته ندارند

سپیدنامه با تاکید بر این مهم که یک معاون فرهنگی ارشاد نمی‌ِ‌تواند با تمام نخبگان کشور در ارتباط باشد، اما می‌تواند با سطح استان‌ها از طریق مدیران ارتباط بگیرد، ادامه داد: این مدیران می‌توانند نماینده معاون فرهنگی در استان‌ها باشند پس یک معاون فرهنگی باید نمایندگان امینی  برای خود در استان‌ها انتخاب کند.

به گفته این شاعر، یکی از ایراداتی که به معاونت‌های ارشاد در استان‌ها وارد می‌شود این است که افراد معرفی شده تجربه زیسته ندارند یعنی خودشان اهل فرهنگ و هنر نیستند؛ در دولت یازدهم باید برای برون رفت از این بحران چاره‌اندیشی شود.

* عملکرد ارشاد در حوزه کمی طی سال‌های اخیر خوب بوده است

وی با اشاره به اینکه حوزه کتاب از مهمترین مسئولیت‌های یک معاون فرهنگی است، به اولویت‌ها اشاره و ادامه داد: ارشاد در خصوص کتاب در سال‌های اخیر به لحاظ کمی خوب کار کرده بود،

اما حجم عظیمی از کتاب‌ها را برای استان‌ها ارسال می‌کرد که در استان‌ها نظارت بر توزیع وجود ندارد؛ ممکن است چندین هزار جلد به استانی برود اما توزیع کتاب به نحو شایسته توزیع نشود که این هم باید مورد دقت باشد، نظارت بر ارسال کتاب‌ها باید انجام شود.

سپیدنامه ضمن ارائه توصیه‌هایی به معاون فرهنگی ارشاد گفت: در رابطه با چاپ کتاب توصیه ‌می‌کنم، ضمن حمایت از شاعران جوان از آنها حمایت کند، ما شاعران و نویسندگان جوانی داریم که به دلیل عدم بودجه لازم قادر به چاپ آثارشان نیستند، از این رو وظیفه ارشاد سنگین‌تر است و باید روی این جوانان سرمایه گذاری کند و به آنها میدان بدهد چرا که انباشت فرهنگی از این طریق صورت می‌گیرد. لذا در زمینه کتاب باید کار شود.

بهروز سپیدنامه فارغ التحصیل جامعه شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام است، او در حوزه شعر و نقد فعال است، از جمله آثار او می‌توان به: از زمین باران (مجموعه شعر پایداری)، عقیق و ارغوان(مجموعه شعر آیینی) و عشق این ماه سرگردان، مجموعه شعر آزاد ویرگول و... اشاره کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها