امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37736
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 57
«محمد عباسی» مدرس هنر تلاوت و قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره ...

«محمد عباسی» مدرس هنر تلاوت و قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اهمیت طرح قرآنی 1447 گفت: طرح قرآنی 1447 با توجه به فضاسازی در جامعه و ایجاد تعامل فرهنگی و قرآنی نقش مهمی در گسترش معارف قرآنی دارد.

وی با بیان اینکه صدا و سیما تاکنون دستاوردهای قابل توجهی در برگزاری طرح 1447 حاصل کرده است، ادامه داد: در نگاه کلی طرح 1447 به لحاظ ایجاد فضای معنوی و قرآنی در جامعه به ویژه در قشر جوان طرحی بسیار خوب است که البته برای تأثیرگذاری بیشتر نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تری در راستای جذب عموم جامعه به قرآن است.

تعاملات مسئولان با اساتید قرآنی باید گسترش یابد

عباسی با اشاره به اینکه تعاملات شورای سیاست‌گذاری طرح بزرگ قرآنی 1447 با مؤسسات و اساتید قرآنی باید توسعه یابد خاطرنشان کرد: صدا و سیما ظرفیت‌های بالایی برای اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در سطح جامعه دارد چرا که گستردگی مخاطب رسانه ملی باعث موفقیت بیشتر طرح‌های قرآنی می‌شود.

وی با بیان اینکه صدا و سیما باید اهتمام بیشتری در ترویج مبانی قرآنی داشته باشد، گفت: گسترش طرح قرآنی 1447 که طرحی فراگیر و ملی است نیازمند اطلاع‌رسانی و تبلیغ بیشتری است تا مردم با استقبال از این طرح و انس بیشتر با قرآن در راستای تحقق فرمایشات رهبری گام بردارند.

طرح‌های قرآنی مانع نفوذ فرهنگ غرب در جامعه می‌شود

این قاری بین‌المللی، فضاسازی قرآنی در جامعه اسلامی را یک ضرورت دانست و اظهار داشت: هجمه‌های فرهنگی غرب و دشمنان انقلاب اسلامی همواره در کمین جوانان و مردم کشورمان است به طوری که آن‌ها رفتارهای جوانان کشورمان را هدف قرار داده‌اند تا با تغییر در فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی جوانان انقلابی ما را از راه دین منحرف کنند و به اهداف شوم خود برسند.

وی افزود: بزرگ‌ترین حبل‌المتینی که می‌تواند تمامی افراد را از هجمه‌های فرهنگی دشمنان همچون بی‌اعتقادی و بی‌دینی مصون بدارد، قرآن و عمل به مضامین الهی است همانطور که پیامبر اکرم‌(ص) نیز فرمودند: «هرگاه فتنه‌ها همچون پاره‏‌هاى شب تار بر شما هجوم آورد به قرآن مراجعه کرده و پناه ببرید»؛ بنابراین قرآن بهترین وسیله برای انس با خدا و مصونیت در برابر نفوذ بیگانگان در کشور و افکار جامعه است.

انس با قرآن خانواده‌ها را از گمراهی مصون می‌دارد

عباسی یکی از راه‌های مصونیت‌سازی و حفاظت از خانواده‌ها را پرداختن به امور قرآنی عنوان کرد و گفت: توجه به قرآن دارای ظواهر و بواطنی است که حفظ و تلاوت قرآن از مهم‌ترین ظواهر آن و همچنین عمل به دستورات الهی به نوعی توجه به بواطن آیات الهی است.

وی با اشاره به اینکه یکی از ظواهر پایندی به قرآن تلاوت و همچنین آموزش قرآن به دیگران است، خاطرنشان کرد: در طرح قرآنی 1447 آموزش و انس با قرآن تحقق یافته است به طوری که افراد در برنامه‌های مختلف می‌توانند محفوظات خود را ارائه داده و از نظران کارشناسان و اساتید قرآنی بهره گیرند.

داشتن 10 میلیون حافظ قرآن در راستای رسیدن به اهداف والاتری است

این قاری بین‌المللی قرآن با بیان اینکه تحقق مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن زمینه‌ای برای رسیدن به هدف بزرگ‌تری است که در پیش رو داریم، خاطرنشان کرد: با تربیت 10 میلیون حافظ قرآن نظام و انقلاب بیمه خواهد شد همانطور که پس از پیروزی انقلاب، توجه مردم به اسلام و قرآن مانع نفوذ بیگانگان شد.

عباسی با اشاره به اینکه زمانی که مردم یک جامعه با قرآن آشنا و مأنوس شوند فریب بیگانگان و دشمنان اسلام را نخواهند خورد، تصریح کرد: اگر مردم جامعه در راستای تحقق فرمایشات رهبری پیش روند و پشت ولایت حرکت کنند از فضل خداوند به موفقیت‌های چشمگیری خواهند رسید.

وی با بیان اینکه 1447 سال پیش قرآن بر قلب پیامبر(ص) نازل شده است، افزود: در طرح 1447 محتوای جزء 29 قرآن مورد توجه قرار گرفته است و به نظر من باید در این طرح به مفاهیم آیات توجه بیشتری شود چرا که عمل به مضامین الهی باعث ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه خواهد شد.

تشکیل جلسات نخبگان قرآنی برای رسیدن به روش جامع حفظ قرآن ضروری است

این قاری بین‌المللی قرآن با اشاره به اینکه برای گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه باید طرح‌ها و برنامه‌های بسیاری را اجرایی کرد، ادامه داد: برای رسیدن به این منظور باید فعالان قرآنی کشور با برگزاری نشست‌های تخصصی به روش‌هایی واحد و تأثیرگذار حفظ قرآن دست یابند و آن را به جامعه معرفی کنند تا علاقه‌مندان به تدبر در آیات الهی با روشی صحیح وارد عرصه‌های قرآنی شوند.

عباسی در خصوص نحوه حفظ قرآن و ترتیب‌بندی جزءها اظهار داشت: به نظر من برای ایجاد فضای قرآنی در جامعه تفاوتی برای ترتیب‌بندی قرآن وجود ندارد، البته جزء 30 قرآن برای برای شروع حفظ پیشنهاد می‌شود چرا که این جزء 37 سوره دارد، یعنی اگر کسی این جزء را حفظ کند 37 سوره از 114 سوره قرآن را حفظ کرده است بنابراین انگیزه بیشتری برای حفظ کل قرآن خواهد داشت.

وی افزود: پس از حفظ جزء 30 قرآن برخی از اساتید معتقدند که قرآن‌آموزان باید جزء اول را حفظ کنند چرا که در جزءهای ابتدایی قرآن کلماتی وجود دارد که در جزءهای میانی و پایانی تکرار می‌شود بنابراین حفظ کل قرآن آسان‌تر می‌شود، در صورتی که برخی از اساتید به قرآن‌پژوهان توصیه می‌کنند که جزء 29 قرآن را حفظ کنند چرا که حفظ این جزء از قرآن که سوره‌های کوچک‌تری دارد باعث ایجاد انگیزه برای حفظ کل قرآن خواهد شد.

عباسی خاطرنشان کرد: در جزء 29 قرآن کلمات سنگین و همچنین آیاتی منحصر به همان جزء را دارد در حالی که در جزءهای اول تا دهم قرآن کلمات آسا‌ن‌تری به کار رفته که در جزءهای دیگر نیز تکرار شده است به طوری که اگر کسی جزءهای ابتدایی قرآن را حفظ کند با بیش از 50 درصد کلمات قرآن آشنایی پیدا می‌کند.

فغالیت‌های قرآنی تمام دولت‌های پس از انقلاب قابل تقدیر است

این قاری بین‌المللی قرآن در خصوص فعالیت‌های قرآنی دولت‌ گفت: بهره‌گیری از عظمت قرآن نیازمند توجه بیشتر مسئولان است بنابراین نمی‌توان فعالیت‌های قرآنی دولت‌ها را مقایسه کرد چرا که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در هر دولتی اقدامات قرآنی قابل تقدیری صورت گرفت.

وی با بیان اینکه برای ترویج فرهنگ قرآنی باید با تمام قوا پیش رویم، اظهار امیدواری کرد که دولت یازدهم با استفاده از دستاورد دولت‌های گذشته و همچنین برنامه‌ریزی دقیق رویکردهای جدیدی را در راستای نشر و گسترش فعالیت‌های قرآنی در جامعه به کار گیرد.

عباسی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری تصریح کرد: قرآن کتاب انقلاب ما است و رهبری نیز فرمودند که ما باید عقب افتادگی خود را از قرآن جبران کنیم که این نشان می‌دهد باید با تمام ظرفیت جلو رویم چرا که هر چه تلاش کنیم باز هم کم است بنابراین اهمیت دادن به ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه باید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان و مردم باشد.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها