امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۶:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37757
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رامین شادی با بیان اینکه در فرآیند برنامه‌ریزی و مدیریت سرزمین، شناخت توان و تناسب سرزمین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رامین شادی با بیان اینکه در فرآیند برنامه‌ریزی و مدیریت سرزمین، شناخت توان و تناسب سرزمین برای کاربری‌های مختلف و بکارگیری روش‌های کمی برای برآورد مقادیر استفاده از منابع موجود از سرزمین نقش کلیدی در جریان طرح ریزی و مدیریت سرزمین ایفا‌ می‌کنند، گفت: برآورد ظرفیت برد سرزمین، همراه با روش‌های اقتصادی ارزیابی منابع سرزمین به عنوان شیوه‌ای موثر جهت اندازه‌گیری میزان استفاده از واحدهای سرزمین و منابع موجود در آن برای جمعیت مشخصی از بهره برداران و بهره‌وران سرزمین کاربرد گسترده‌ای دارد.

وی یکی از مهمترین مشکلات و معضلاتی که امروزه کشور ما با آن مواجه است استفاده بیش از اندازه از ظرفیت‌ها و توان سرزمین عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال این مسأله به طور چشم گیری در غرب استان هرمزگان نمایان است.

به گفته مدیر کل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست، برآورد میزان ظرفیت برد و تناسب سرزمین در جذب فعالیت و نگهداشت جمعیت در مناطق ساحلی در آینده می‌تواند به عنوان راهنمایی برای چگونگی استقرار فعالیت‌های توسعه‌ای مورد استفاده قرار گیرد و از بروز خسارت‌های و فجایع محیط زیستی جلوگیری می‌کند.

شادی با بیان اینکه مناطق تحت مدیریت امروزه با مسایل بی‌شماری مواجه هستند، وظایف و کارکردهای متعددی دارند و باید انتظارات مختلفی را برآورده سازند، گفت: این مناطق امروزه مانند کانون‌هایی تلقی می‌شوند که باید استفاده‌های همه جانبه و متوازنی را تحقق بخشند.

وی متذکر شد: کارکردهای آموزشی، پژوهشی و تفرجی به همراه کارکرد اصلی آن یعنی حفاظت، بدون هر گونه تعارض با هم باید در گستره واحد و یکپارچه به طور وسیعی به کار گرفته شوند.

وی ادامه داد: در نگرش جدید از مفهوم حفاظت، این مناطق با فعال کردن قابلیت‌های مختلف و عرضه خدمات گسترده، هرگونه بی‌اعتمادی نسبت به ثمربخشی حفاظت را از ذهن تصمیم گیران می‌زدایند و حاشیه امنیت نیرومندی را در رقابت با سایر استفاده‌های ممکن و اقتصادی برای خود فراهم می‌کنند، این مسأله با توجه به کارکردها و تهدیدهای نواحی ساحلی-دریایی بسیار مهم تر به نظر می‌رسد.

شادی یادآور شد : در استان‌های شمالی و جنوبی کشور دارای 3 پارک ملی دریایی، 1 اثر طبیعی ملی، 10 منطقه حفاظت شده ساحلی و تالابی و 7 پناهگاه حیات وحش ساحلی و دریایی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد.

مدیر کل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: 16منطقه ساحلی- دریایی پیشنهادی سازمان نیز جهت ایجاد و یا ارتقای سطح حفاظتی در دستور کار کمیته فنی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست قرار دارد.

رامین شادی با تاکید بر اینکه امروزه ضرورت مشارکت مردم و دخالت دادن ساکنین هر منطقه در امر حفاظت و مدیریت سرزمین بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: افزایش سطح آگاهی‌های عمومی و مشارکت مردمی تا آنجاست که بسیاری از متخصصان طرح‌هایی را که این بخش در آن ها نادیده گرفته شده است و یا کمرنگ دیده شده است را از پیش محکوم به شکست می‌دانند.

وی از نمونه‌های موفق انجام چنین طرح‌هایی در کشورمان می‌توان به حفاظت از مناطق تخم گذاری لاک پشت‌های دریایی در جزیره قشم اشاره کرد و گفت: بالا بردن سطح دانش پایه ساکنین مناطق ساحلی در امر حفاظت و ساماندهی و مدیریت این مناطق از جنبه‌های گوناگون و نیز فراهم کردن بسترهای مناسب برای بالا بردن سطح مشارکت مردم از اقدامات در حال پیگیری است.

شادی در پایان خاطر نشان کرد: شناسایی کاربری مناطق دریایی و ساماندهی استقرار صنایع مطابق با نوع فعالیت‌های دریایی، جانمایی اسکله‌ها، سکوهای ثابت، بستگی تام به اجرای مطالعات مرتبط با آمایش مناطق دریایی کشور و تعیین محدوده‌های زیست محیطی جهت حفاظت از دریا و منابع زنده آن خواهد داشت.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها