امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۲:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37768
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، پس از یک دوره تهدید از سوی هر 2 طرف طالبان و دولت پاکستان در نحوه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، پس از یک دوره تهدید از سوی هر 2 طرف طالبان و دولت پاکستان در نحوه برخورد با شبه نظامیان، دولت این کشور تصمیم گرفته همزمان با مذاکره فشار سیاسی و استفاده از زور علیه طالبان را افزایش دهد.

در همین حال تاکید شده است، ارتش از هیچ یک از مواضع خود عقب‌نشینی نمی‌کند البته عملیات علیه طالبان تا زمانی که آنان در حال مذاکره با دولت هستند متوقف می‌شود.

یک مقام دولتی پاکستان به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: علت اعدام نکردن 2 تن از اعضای لشکر جنگوی و دکتر عثمان از اعضای مهم طالبان پاکستان تلاش برای مبادله این افراد با شبه‌نظامیان و توقف عملیات‌ گروه‌های تروریستی در داخل کشور است.

طالبان برای مذاکره رسمی با دولت پاکستان خواهان مهلت بیشتری شده‌اند این در حالی است که دولت نیز استراتژی خاصی برای نحوه گفت و گو با شبه‌نظامیان در نظر ندارد.

با اینکه صلح طالبان و دولت در پاره‌ای از ابهام قرار دارد اما به نظر می‌رسد دو طرف حاضرند به صورت غیر رسمی همچنین بدون امضای قرارداد کتبی برای آتش بس با هم به توافق برسند.

طبق گزارش سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان، طالبان در حال تغییر هستند و از سال گذشته تاکنون دره «تیراه» و منطقه خیبر‌ایجنسی از نواحی هفتگانه قبایلی کانون درگیری طالبان با ارتش پاکستان بود اما گروه «عبد الولی» معروف به عمر خالد به جای تسلیم شدن از مذاکره با دولت خودداری می‌کند.

قدرت گرفتن گروه عمر خالد که از طالبان پیروی نمی‌کند باعث شد طالبان افغانستان برای مهار کردن این گروه به طالبان پاکستان هشدار دهند.

این در حالی است که القاعده نیز از رفتار خودسرانه گروه عمر خالد ناراضی هستند. ابتدا قاری شکیل معاون عبدالولی از تحریک طالبان پاکستان کناره‌گیری کرد و به مرور زمان این گروه به طور کامل از طالبان جدا شد.

یکی دیگر از چالش‌های امنیتی پاکستان قدرتمند شدن گروه انصار‌المجاهدین که شاخه‌ای از القاعده هستند می‌باشد.

این در حالی است که بیش از 25 گروه القاعده در پاکستان فعال هستند که کوچکترین این گروه‌ها از 4 تا 5 نفر عضو تشکیل شده است.

همچنین چون جنگجویان عرب عازم سوریه هستند القاعده به تقویت انصار المجاهدین پرداخته تا قدرت خود را در منطقه حفظ کند اما به هر حال انصار المجاهدین گروه جدا از تحریک طالبان پاکستان است.

لشکر جنگوی همکاری خود را با طالبان پنجابی افزایش داده با این وجود هنوز این دو گروه عملیات مشترکی انجام نداده‌اند و هر یک به شیوه خودشان عمل می‌کنند.

در شرایط فعلی مذاکره با شبه‌نظامیان بسیار دشوار است زیرا هیچ یک از گروه‌های شبه‌نظامی قدرت این را ندارند که نماینده تمام گروه‌ها باشند و فقط گفت و گو با طالبان پنجابی ممکن است نتایج مثبتی به دنبال داشته باشد.

دولت از طالبان خواسته با تمام گروه‌های شبه‌نظامی به توافق برسد و بعد از آن وارد مذاکره با پاکستان شود تا آتش‌بس پایدار برقرار شود.

به گفته منابع آگاه دولتی، پاکستان با بخشی از شبه‌نظامیان که حاضر به مذاکره باشند صلح می‌کند این در حالی است که عملیات نظامی علیه سایر گروه‌ها که حاضر به گفت و گو نیستند ادامه خواهد داشت.

به اعتقاد کارشناسان، دولت و طالبان به یکدیگر اعتماد ندارند و کسی حاضر نیست ضمانت مذاکرات صلح را به عهده بگیرد به همین علت مذاکرات جامع بین دولت و طالبان به حالت تعلیق درآمده است.

در همین حال، بزرگان مذهبی پاکستان از جمه «مولانا فضل الرحمن» سعی دارد با تشکیل جرگه، مذاکره دولت و طالبان را ضمانت کند اما در حال حاضر هیچ اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته و معلوم نیست دولت چه زمانی وارد مذاکره با شبه‌نظامیان می‌شود.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها