امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37809
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، شماری از نمایندگان پارلمان عراق وابسته به جریان‌ها و گروه‌های سیاسی مختلف با ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، شماری از نمایندگان پارلمان عراق وابسته به جریان‌ها و گروه‌های سیاسی مختلف با درخواست «هوشیار زیباری»، وزیر امور خارجه این کشور برای ایجاد پایگاه نظامی و اطلاعاتی و حضور هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در عراق مخالفت کردند و این اقدام را نشانه اشغال و تجاوز مجدد آمریکا به حاکمیت ملی عراق دانستند. 

وزیر امور خارجه عراق پیش از این از دولت آمریکا خواسته بود تا پایگاهی برای کارشناسان اطلاعاتی و هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در عراق ایجاد کنند تا در راستای مبارزه با تهدیدهای روز افزون سازمان تروریستی «القاعده» عراق، بغداد را یاری کنند.   
 
هشدار جریان صدر درباره بازگشت دستگاه اطلاعاتی آمریکا به عراق
 
«جریان صدر» با درخواست هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق از واشنگتن در خصوص ایجاد پایگاه نظامی در عراق که نیروهای اطلاعاتی آمریکایی و هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در آن حضور یابند، مخالفت کرد.

«مشرق ناجی»، نماینده حزب «الاحرار» وابسته به فراکسیون صدر در پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد تاکید کرد: جریان صدر و همه مردمی شریف عراق با درخواست هوشیار زیباری از نیروهای آمریکایی برای ورود مجدد به عراق به هر شکل از اشکال ممکن مخالف است، چراکه این نظامیان آمریکایی بودند که عراق را نابود کردند و اعتقاد داریم که در ورود مجدد آنها به عراق همین پروسه بار دیگر تکرار خواهد شد و آنها این بار با استفاده از وسایل و ابزار مختلف تلاش خواهند کرد، تسلط خود ار مردم عراق اعمال کنند.

مشرق ناجی در ادامه تاکیدات خود با اشاره به اینکه بدون تردید این اقدام را باید شکل تازه‌ای از اشغالگری و تجاوز به حاکمیت ملی عراق دانست،‌ افزود: این نقشه‌ای است که آمریکایی‌ها آن را طراحی کرده‌اند و از آن به عنوان عاملی برای فشار استفاده می‌کنند. ما می‌دانیم آنچه آنان می‌خواهند فراهم آوردن شرایط لازم برای بازگشت مجدد به عراق با هدف تسلط بر ثروت‌های ملی، مرزها، زیر ساخت‌ها و غیره این کشور به بهانه مبارزه با تروریسم و مقابله با ناآرامی‌های امنیتی است که عراق شاهد آن است. 

وی در ادامه گفت: ناآرامی‌های امنیتی و عملیات‌های تروریستی که در کشور عراق روی می‌دهد، بدون تردید از سوی آمریکا برنامه ریزی شده‌ و مورد حمایت این کشور هستند تا آنها را بهانه‌ای برای بازگشت به عراق قرار دهد.

ناجی همچنین عملکرد نیروهای امنیتی عراق در رویارویی با تروریسم را مورد انتقاد قرار داد که در حال حاضر به بهانه‌ای برای بازگشت آمریکایی‌ها به عراق تبدیل شده و افزود» اگر نیروهای امنیتی عراق از حمایت شهروندان عراقی و تامین امنیت آنها عاجز و ناتوان هستند، من از آنان می‌خواهم که در برابر مردم به ناتوانی خود اعتراف کنند. 

وی تاکید کرد: اگر نیروهای امنیتی عراق واقعا از تامین امنیت مردم این کشور ناتوان هستند، این بدین معناست که دولت عراق میلیاردها دلاری که از ده سال پیش تاکنون به منظور ایجاد نیروی امنیتی توانمند در این کشور هزینه کرده تا بتواند از شهروندان عراقی حمایت کند، را هدر داده است .

ناجی تهدید کرد: در صورت عملی شدن این درخواست و بازگشت نیروهای اشغالگر آمریکایی به هر شکل و به هر عنوان به عراق، آنان حق مقاومت و دفاع از سرزمین، حقوق و مقدسات خود را خواهند داشت.
 
مجلس اعلا اسلامی: آمریکا تلاش دارد، طرح خاورمیانه بزرگ را محقق کند
 
از سوی دیگر «حبیب الطرفی»، نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بغداد تاکید کرد: آمریکا نقشی منفی در عراق و منطقه بازی کرده و همواره زمینه ساز وقوع فجایع و جنایات بزرگ در جهان عربی و اسلامی با هدف تحقق هدف خویش در ایجاد «خاورمیانه بزرگ» شده است.

الطرفی نیز با بیان مخالفت خود با ورود نیروهای آمریکایی به عراق که در تعارض و تناقض با توافقنامه‌های امنیتی این کشور قرار دارد، گفت: هرگونه درخواست برای ورود نیروهای آمریکایی به عراق باید با موافقت و پذیرش نهادهای  قانونگذار و پارلمانی عراق باشد.

وی با تاکید بر اینکه چنین درخواست‌ها و دعوت‌ها نباید زمینه ساز دخالت در مسائل و امور داخلی عراق باشد، مخالفت قاطع خود با درخواست به کارگیری و استخدام نیروهای خارجی در عراق که مخالف با توافقنامه امنیتی باشد،‌ را اعلام کرد و افزود: تروریسم در عراق هم اکنون در آستانه تهدید امینت ملی این کشور است.

الطرفی توضیح داد که آمریکا نقشی منفی در منطقه بازی می‌کند و تمام تلاش خود را در راستای تحقق مهمترین هدف خود در منطقه یعنی ایجاد خاورمیانه بزرگ از طریق ایجاد تنش‌ها و فتنه‌های طایفه‌ای و مذهبی و حمایت از تروریسم متمرکز کرده است و در راستای همین هدف است که شاهد وقوع فجایع و جنایات بی‌شمار در جهان عربی و اسلامی هستیم و بسیاری از حکومت‌های منطقه به حکومت‌های وابسته‌ای تبدیل شده‌اند که نمی‌توانند برای تعیین سرنوشت خود تصمیم گیری کنند.

وی افزود: من تعجب نمی‌کنم، اگر آمریکا برای تحقق اهداف خود  پشت پرده خشونت‌ها و عملیات تروریستی روی داده و در حال وقوع در عراق باشد.

الطرفی سخنان خود را با این کلام پایان داد که آمریکا برای اقدامات بزرگ‌تر و خطرناک‌تر برنامه ریزی می‌کند و آن مطرح کردن مقوله «جهانی شدن» است تا از طریق آن بتواند بر جهان تسلط یافته و کنترل آن را در دست بگیرد.  
 
ائتلاف عراق آزاد: منافع و امینت عراق هیچ‌گاه برای آمریکا مهم نبوده است
 
اما «ائتلاف عراق آزاد» با هشدار درباره پیامدها و خطرات ورود نیروهای آمریکایی بدون موافقت پارلمان به این کشور، از آمریکا به دلیل مواضعش در عراق و دیگر کشورهای منطقه به خاطر حمایت از تروریسم و تهدید امنیت ملی عراق و کشورهای دیگر منطقه انتقاد کرد.

«عالیه نصیف»، نماینده این ائتلاف در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در گفت: پیامدهای ورود نیروهای آمریکا بدون موافقت پارلمان بسیار خطرناک است.

وی همچنین از آمریکا به دلیل مواضعش در برابر عراق و آنچه در کشورهای منطقه به خاطر حمایت واشنگتن از تروریسم و تهدید امنیت ملی عراق و دیگر کشورهای منطقه روی می‌دهد، انتقاد و آمریکا را به دروغگویی متهم کرد که هیچ‌گاه به تعهدات خود به خصوص در برابر مردم عراق وفادار نبوده است.

نصیف ادامه داد: درخواست وزیر امور خارجه عراق جهت احداث پایگاه اطلاعاتی و نظامی آمریکایی و پایگاه هواپیماهای بدون سرنشین در عراق هرگز نمی‌تواند بدون دستیابی به موافقت‌های نهادهای قانونگذار عراق مانند پارلمان محقق شود.

این نماینده پارلمان عراق با دادن هشدار درباره پیامدهای اینگونه درخواست‌ها، آن را زمینه ساز بازگشت اشغالگران آمریکایی به عراق دانست.

وی همچنین با بیان مشکوک بودن نیت‌های آمریکا در قبال عراق، گفت: آمریکا پس از خروج از عراق به تعهدات خود در برابر ملت عراق وفادار نبوده و بذر انواع تروریسم را در این کشور کاشته و مشکلات زیادی برای فرزندان این کشور ایجاد کرده و امروز به بهانه مبارزه با تهدیدهای روز افزون سازمان القاعده درصدد باز گشت به عراق است.

ناصیف با توصیف دولت آمریکا به دولتی دروغگو، تاکید کرد که منافع و امنیت ملی عراق هیچ‌گاه برای آمریکا مهم نبوده است.

وی افزود: عراق سال‌هاست که در تهدید به سر می‌برد و همه می‌دانند که عربستان سعودی و برخی رژیم‌های منطقه با حمایت مالی و معنوی از تروریسم باعث این تهدیدها هستند. همچنین اظهارات عجیب برخی از مسئولان آمریکایی نشان می‌دهد که دولت آمریکا از حمایت‌های عربستان سعودی از تروریسم در عراق به خوبی آگاه است.
 
فهرست العراقیه: روابط عراق و آمریکا در چارچوب توافقنامه‌های امنیتی است
 
اما «محمود عثمان»، نماینده پارلمان عراق از اتحاد کردستان نیز مخالفت خود با درخواست هوشیار زیباری در خصوص ایجاد یک مرکز اطلاعاتی و امنیتی آمریکایی در عراق را اعلام کرد و افزود: نیروهای آمریکایی به مدت ده سال در عراق بودند و حضور آنها در عراق تنها موجب ایجاد تنش بیش از پیش در کشور شد.

وی درخواست وزیر امور خارجه عراق برای ایجاد یک مرکز اطلاعاتی آمریکایی در عراق را رد کرد و افزود: آمریکایی‌ها به بهانه مبارزه با تروریسم اقدام به کشتن افراد بی‌گناه می‌کنند.

عثمان گفت: راه حل ناامنی‌ها در عراق در بازگشت آمریکایی‌ها پس از خروج آنان از این کشور نیست، بلکه در رسیدن به توافق سیاسی میان نیروها بر سر منافع ملی است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار