امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37825
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: 140
محمد صادق الحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات اخیر سوریه و بکار ...

محمد صادق الحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات اخیر سوریه و بکار گیری سلاح‌های شیمیایی در این کشور گفت: کارزار جنگ افروزی علیه سوریه به یک ایستگاه خطرناک رسیده که البته بازنده اصلی آن باز هم آمریکا و همپیمانانش خواهند بود.

وی با بیان اینکه آغاز این کار را ترکی فیصل رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان کلید زد، اظهار داشت: وی پیش از این از غرب خواسته بود تا برای نشست ژنو 2 توازن میدانی در سوریه را ایجاد کند که این توازن محقق نشد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: با ناکام ماندن تلاش‌های آنها، ارتش سوریه توانست غوطه شرقی و غربی را از هم جدا کند و به حالت جزایر جداگانه درآورد.

صادق‌الحسینی افزود: همچنین ارتش اتوبان و راه‌های مواصلاتی درعا متصل به اردن را قطع کرد و از این طریق جنگجویان در محاصره شدید قرار گرفتند که گروهی از مشاوران اطلاعاتی آمریکا، ترکیه و عربستان که در حومه دمشق مستقر و زیر نظر بندر بن سلطان قرار دارند، دستور استفاده از سلاح‌های شیمیایی را می‌دهند که در عکس‌های ماهواره‌ای روسیه مشخص شده و جلسه شورای امنیت علیه سوریه را با ناکامی روبرو می‌کند.

وی با ذکر این نکته که جنگجویان برخی مصدومان را با تزریق مواد شیمیایی آلوده کردند تا ادعا کنند که کار ارتش بوده، یادآور شد: از سوی دیگر تبلیغات گسترده‌ای همراه با زمینه‌سازی میدانی برای یکسره کردن کار ارتش سوریه در پیش گرفته شده بود که این توطئه نیز خنثی شد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به روشنگری‌های صورت گرفته در این خصوص از سوی سوریه و روسیه، گفت: با این رویکرد، غرب مجبور به عقب‌نشینی‌ شده و به یک بیانیه اکتفا کرد.

صادق‌الحسینی درباره احتمال حمله نظامی آمریکا به سوریه گفت: آمریکا جسارت حمله نظامی به سوریه را ندارد اما زمینه‌سازی است برای کسب امتیاز از روسیه در ژنو 2 و این یک زورآزمایی بین واشنگتن و مسکو است.

وی گفت: این یک جنگ تبلیغاتی عظیم علیه سوریه، حزب الله، ایران و مقاومت است که در پیش گرفته شده تا عربستان را به عنوان روزنه‌ای در مقابل ایران در نشست ژنو 2 داشته باشند که ملاقات بندر بن سلطان با مقامات روس نیز در این راستا بوده است.

این کارشناس مسائل سوریه افزود: مسکو امروز تبدیل به یک تکیه گاه برای برخی کشورهای شمال آفریقا و آسیای غربی شده که مصر و سوریه از جمله آنهاست و باعث شده که آمریکا در منطقه تبدیل به یک قدرت متوسط شود، لذا از زورآزمایی واشنگتن- مسکو در تحولات منطقه را شاهد هستیم.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها