امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37883
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۵
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرکز راهبردی جبهه فکری انقلاب اسلامی پنجمین رصد پویای جهان اسلام را در سه بخش کتاب‌شناسی، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرکز راهبردی جبهه فکری انقلاب اسلامی پنجمین رصد پویای جهان اسلام را در سه بخش کتاب‌شناسی، همایش‌ها و نشست‌های علمی و مهم‌ترین اخبار جهان اسلام به همت مؤسسه ترجمان منتشر کرد.

بنابر این گزارش، با تلاش «مؤسسه ترجمان» پنجمین رصد پویای جهان اسلام، در سه بخش «کتاب‌شناسی»، «همایش‌ها و نشست‌های علمی» و «مهم‌ترین اخبار» جهان اسلام منتشر شده است.

بخش اول این رصد، با عنوان «کتاب‌شناسی» به معرفی 50 کتاب منتشر شده از کتاب‌های شاخص جهان عرب در موضوعات علوم اسلامی و انسانی طی دو ماه تیر و مرداد اختصاص دارد و سپس از میان آن‌ها 10 کتاب برتر، به تفصیل شرح و گزارش شده است که این 10 کتاب عبارتند از:

1. درگیری اسرائیلی‌فلسطینی، بررسی انتقادی و چشم انداز آینده

2. سیاست ایالات متحده در قبال عراق و پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی پس از آوریل 2003

3. دربارۀ فرهنگ و گفتمان جنگ فرهنگ‌ها

4. سیاست هسته‌ای اسرائیل و تصمیم‌گیری فرایند امنیت ملی

5. سلفی‌ها و بهار عربی: پرسش دین و دموکراسی در سیاست عربی

6. شیعیان می‌آیند

7. سؤالات دولت بهار عربی به سوی یک مدل برای بازگرداندن انقلاب به مردم

8. تاریخ رسانه‌ها در عراق، «پیدایش و توسعه»

9. بررسی تحلیلی و تطبیقی قدرت رقابت کشورهای عربی با اشارۀ خاص به عراق

10. نگاه جایگزین به مشکلات سیاسی و اقتصادی لبنان

بخش دوم این رصد نیز به همایش‌ها و نشست‌های علمی، سیاسی و فرهنگی جهان عرب اختصاص دارد که در ابتدای این بخش به همایش‌های پیش رو اشاره شده و در بخش بعدی، به «همایش‌های برگزار شده» در این بازۀ زمانی دوماهه پرداخته شده است.

بخش سوم این رصد، به اخبار مهم سه کشور عربی یعنی مصر، لبنان و فلسطین اختصاص دارد؛ مصر این روزها در رأس اخبار کشورهای عربی است و تحولات پرسرعت و جابه‌جایی متوالی قدرت در ماه‌های پس از انقلاب، مصر را به کشوری پر از حادثه‌های تلخ و شیرین مبدل کرده است که با سقوط اخوان‌المسلین و کشتارهای ارتش مصر، واکنش‌های متعددی از گروه‌های جهادی اقصا نقاط جهان صورت گرفته است و شرایط اجتماعی و سیاسی بغرنجی در پیش است؛ لذا در این رصد نظر چندین تن از بزرگان جهان عرب دربارۀ تحولات مصر بازتاب داده شده است.

سوریه نیز چون مصر، در آتش و خون است و مبارزۀ تمام عیار مسلحانه بین نیروهای سوری و ارتش آزاد سوریه همچنان ادامه دارد، اگرچه در طی این ماه‌ها، بشار اسد پیروزی‌های بیشتری به دست آورده است لذا در رصد پویای شمارۀ پنجم، نظرات چند تن از شخصیت‌های مهم جهان اسلام دربارۀ اتفاقات سوریه بررسی شده است.

سومین کشور مورد بررسی این رصد نیز فلسطین است که به عنوان یکی از نقاط کلیدی تاریخی جهان اسلام مورد توجه و دقت قرار گرفته است.

علاقه‌مندان می‌توانند متن کامل «رصد جهان اسلام» را از پایگاه اینترنتی www.tarjomaan.ir دریافت نمایند یا برای تهیه نسخه مکتوب آن با شماره تلفن 88924411-021 مؤسسه اشراق (آقای نصرالهی) تماس بگیرند.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها