امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۲۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37926
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۴
تعداد بازدید: 69
فیصل عبد الس اتر کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌المللی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره انفجارهای اخیر در ...

فیصل عبد الس اتر کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌المللی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره انفجارهای اخیر در لبنان تصریح کرد: امروز لبنان به یکی از عرصه‌های حضور گروه‌های تروریستی وابسته به القاعده بدل شده است و آنها این کشور را عرصه جهاد می‌دانند.

عبد‌الساتر درباره انفجار تروریستی روز گذشته در طرابلس که به کشته شدن نزدیک به 50 نفر شد، گفت: این انفجار همان هدفی را دنبال می‌کرد که در انفجار ضاحیه تروریست‌ها دنبال می‌کردند، شواهد نشان می‌دهد که یک گروه واحد این دو عملیات را به اجرا در آورده است، به نظرم هدف هر دو انفجار ایجاد جنگ مذهبی است همانند آنچه در کل منطقه خاورمیانه جریان دارد.

دو هفته قبل انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در محله ضاحیه در جنوب بیروت در نزدیک مجتمع سیدالشهدا به کشته شدن 22 نفر منجر شد. 

عبد الساتر در ادامه این گفت‌وگو با اشاره به اینکه طراحان عملیات‌های تروریستی قصد دارند تا اختلافات سیاسی و جنگ رسانه‌ای در لبنان را تشدید کنند، افزود:  آنها با این انفجارها می‌خواهند جنگ سیاسی را به عرصه میدانی وارد کند.

وی درباره ارتباط این انفجارها با تحولات سوریه ابراز داشت: ارتباط مستقیمی بین انفجار در طرابلس با جنگ در سوریه وجود ندارد بلکه بحث کلی‌تری مطرح است و انفجارهای اخیر در لبنان با پرونده بزرگی در سراسر خاورمیانه ارتباط دارد که از افغانستان و پاکستان تا عراق و سوریه امتداد دارد و حالا به لبنان رسیده است.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: گروه‌های سیاسی لبنانی در قبال این وضعیت مسئول هستند، پس از شکاف سیاسی که از سال 2005 پس از ترور رفیق التحریری ایجاد شد و حالا با بحران سوریه و بحث درباره دادگاه بین‌المللی ترور حریری اوج گرفته، اختلافات سیاسی در لبنان به مرحله خطرناک رسیده است.

وی افزود: طرف‌های منطقه‌ای می‌خواهند عرصه داخلی لبنان را به آشوب بکشند و اعتقاد دارم همه طرف‌ها مسئول هستند، هر گروه به میزان دامن زدن به بحران مسئول وضعیت کنونی است.

عبدالساتر در پایان درباره چشم انداز بحران کنونی گفت: آینده لبنان با آینده منطقه گره خورده است، آینده تحولات مصر، سوریه و عراق همگی بر آینده لبنان تاثیر دارد، طرحی که اکنون در خاورمیانه در جریان است می‌خواهد تمام منطقه را دچار بحران کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها