امروز : شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 17
۲۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37945
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۲
تعداد بازدید: 147
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «قدری جمیل» معاون نخست‌وزیر سوریه می‌گوید دولت از اینکه هیئتی بین‌المللی تحقیقاتی منصفانه و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «قدری جمیل» معاون نخست‌وزیر سوریه می‌گوید دولت از اینکه هیئتی بین‌المللی تحقیقاتی منصفانه و شفاف در مورد حادثه «الغوطه» انجام دهد، حمایت می‌کند.

جمیل که روز جمعه با خبرگزاری آسوشیتدپرس مصاحبه می‌کرد، با رد اتهامات کشورهای غربی مبین بر حمله شیمیایی دولت سوریه به منطقه «الغوطه» در نزدیکی دمشق، گفت چنین عملی تنها می‌تواند کار گروه‌های تندرو خارجی باشد.

چهارشنبه هفته گذشته مخالفان دولت سوریه با انتشار تصاویر و ویدئوهایی مدعی حمله شیمیایی به یکی از شهرهای مجاور دمشق شدند. این ادعا همزمان با آن مطرح شد که تیم بازرسان سازمان ملل در سوریه حضور یافته‌اند. روسیه می‌گوید اسناد و تصاویری در اختیار دارد که نشان می‌دهد مخالفان با هدف انحراف جریان تحقیقات، دست به این حمله زده‌اند. دولت سوریه هم این اتهامات را رد کرده و مخالفان را مسئول این حمله دانسته است.

معاون نخست‌وزیر سوریه در با بیان اینکه آغاز تحقیقات در این مورد، نیازمند دستیابی به توافقی برای تعیین شرایط تحقیقات است، می‌گوید: تنها چیزی که می‌توانیم بگوییم این است که نیروهای تندرو مرتبط با نیروهای خارجی این حمله را ترتیب داده‌اند، چراکه هیچ سوری‌ای نمی‌تواند با هموطن خود چنین کاری کند.

وی افزود: در راس این نیروها، کسانی قرار دارند که کینه و نفرت را در کشور پراکندند و بیش از دو سال است که از برکناری دولت با توسل به زور سخن می‌گویند.

به گفته «قدری جمیل» در حال حاضر بین 30 تا 40 هزار جنگجو از 70 کشور مختلف در سوریه حضور دارند. وی می‌گوید گروه‌های تندروی تحت حمایت اسرائیل و کشورهای غربی به «الغوطه» حمله کرده‌اند تا از برگزاری نشست «ژنو 2» جلوگیری کنند.

جمیل ادامه می‌دهد: نیروهایی هستند که عقلانیتشان را از دست داده‌اند و از هر سلاحی که در دست دارند، برای جلوگیری از برگزاری نشست بین‌المللی، استفاده می‌کنند. آن‌‌ها دیوانه شده‌اند، آن‌ها احساسات خود را از دست داده‌اند. این حمله همانقدر که یک حمله شیمیایی است، یک حمله سیاسی است.

بیش از دو سال است که از آغاز بحران در سوریه می‌گذرد و کشورهای غربی هر از چند گاهی و در برهه‌هایی خاص به بهانه وجود تسلیحات شیمیایی در سوریه، فشارها بر دولت این کشور را افزایش می‌دهند. در چند روز اخیر هم موج گسترده‌ای از اتهامات علیه دولت به راه افتاده است. آمریکا هم حضور نظامی خود را در منطقه افزایش داده و اعلام کرده است که اگر بازرسان سازمان ملل دولت سوریه را عامل این حمله معرفی کند، در مورد اقدام نظامی احتمالی تصمیم‌گیری می‌کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار