امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۰:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 37983
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۰۳
تعداد بازدید: 166
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از صنعا، «محمد علی احمد»، یکی از رهبران جنبش جنوبی و رئیس کارگروه مسئله جنوب در نشست ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از صنعا، «محمد علی احمد»، یکی از رهبران جنبش جنوبی و رئیس کارگروه مسئله جنوب در نشست گفت‌وگوی ملی یمن، در موضع‌گیری عجیب با ارسال پیامی برای «عبدربه منصور هادی»، رئیس جمهوری این کشور خواسته‌ها و مطالبات جنبش جنوبی یمن را مطرح کرد.   

این پیام حضور نمایندگان جنبش جنوب در نشست گفت‌وگوهای ملی یمن را منوط به انتقال مذاکرات میان شمال و جنوب یمن به کشوری بی‌طرف و اجرای بندهای یازده و سی مرتبط با قضیه جنوب کرده است.
 
نتیجه‌ای طبیعی به دلیل نادیده گرفته شدن
 
کارشناسان امور سیاسی یمن چنین موضع‌گیری ناگهانی از سوی جنبش جنوبی را نتیجه طبیعی به حاشیه رانده شدن مسئله جنوب در نشست گفت‌وگوهای ملی یمن می‌دانند.

«فضل المطاع»، نماینده جنبش «انصار الله» در نشست گفت‌وگوی ملی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا تاکید کرد که نظام حاکم در یمن آن طور که باید به مسئله جنوب بها نداده و به آن بی‌توجهی کرده است.

وی افزود: ما درحال حاضر در آستانه پایان گفت‌وگو ملی هستیم و تاکنون رئیس جمهوری تصمیمی مبنی بر عذرخواهی از جنوب و صعده صادر نکرده و شروط نمایندگان جنبش جنوبی در نشست گفت‌وگوی ملی یمن با مخالفت برخی شخصیت‌ها و نیروهای سیاسی مواجه شده که این شروط را اغراق آمیز دانسته‌ و ادعا کرده‌اند که این شروط در راستای خدمت به مسئله جنوب قرار ندارد. این درحالی است که شماری دیگر از شرکت‌کنندگان نیز این شروط را نتیجه ضربه شدید وارد آمده به جنبش و واکنش آن به عدم توجه به مسئله جنوب و عدم رضایت از راه حل‌های ارائه شده برای این قضیه و نحوه پرداخت غرامت‌ها دانسته‌اند.

از سوی دیگر «محمد غیلان»، از فعالان سیاسی یمنی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن انتقاد از شروط جنبش جنوب و بیان اغراق‌آمیز بودن آنها، گفت: نمایندگان جنبش جنوب باید پیش از ورود به مذاکرات و نشستن پای میز مذاکره شروط خود را مطرح می‌کردند.

غیلان افزود: برخی کشورهای منطقه تلاش می‌کنند تا نشست گفت‌وگوی ملی یمن را با ایجاد اختلاف نظر میان برخی جریان‌ها و گروه‌ها با ناکامی و شکست مواجه کنند و منافع کشور را به خطر بیاندازند.

جنبش جنوبی بر این باور است که پیام رهبر این جنبش به رئیس جمهوری یمن حاوی شروط تازه‌ای است، از جمله اینکه خواهان فراهم شدن تمام شرایط لازم برای موفقیت نشست‌ها و دستیابی به نتایجی است که در طرح شورای همکاری خلیج فارس مطرح شده و نتایج عادلانه و رضایت‌بخشی را برای مردم جنوب به همراه خواهد داشت.

از سوی دیگر «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهور یمن و رئیس نشست گفت‌وگوی جامع ملی یمن در نشست خود با اعضای حاضر در نشست تاکید کرد که نشست گفت‌وگوی ملی یمن روند بسیار خوبی را طی می‌کند و طبق برنامه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده، درحال دستیابی به موفقیت‌های پیاپی و مستمر است.

این اظهارات درحالی از سوی رئیس جمهوری یمن بیان می‌شود که جنبش جنوب همچنان به تحریم نشست‌های گفت‌وگوی ملی ادامه می‌دهد و خواهان انتقال مسئله جنوب به کشوری بی‌طرف است. همچنین گفته شده، برخی طرف‌های دیپلماتیک در تلاش هستند تا نمایندگان جنوب را قانع کنند تا برسر میز مذاکره باز گردند. 
 
بی‌توجهی نیروهای قدرتمند به قضیه جنوب
 
در همین راستا «عبد الله بن شملان»، یکی از رهبران جنبش جنوب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا گفت که نمایندگان جنبش جنوب در نشست گفت‌وگوی ملی پس از مرخصی عید فطر در خصوص قضیه خود به مشورت و رایزنی با نیروها و جریان‌های مختلف پرداختند، اما مشاهده کردند که هیچ جدیتی برای حل این قضیه از سوی نیروها و جریان‌های قدرتمند مانند حزب ائتلاف و اصلاح مشاهده نمی‌شود.

بن شملان در ادامه افزود: به نظر می‌رسد، این احزاب مسئله جنوب را به معنای سیاسی و حقوقی کامل آن درک نکرده و همچنان می‌خواهند با توسل به زور خواسته‌های خود را در این منطقه اعمال کنند. 

بن شملان گفت: تمام نظرات و دیدگاه‌هایی که از سوی نیروهای شمال مطرح شده، به سطح مسئله جنوب نمی‌رسد و آن‌طور که باید حق مسئله جنوب ادا نمی‌شود و این مخالف طرح شورای همکاری خلیج فارس برای یمن است که مسئله جنوب را یکی از مسائل اساسی در یمن دانسته که باید حل شود.

بن شملان تاکید می‌کند: افزون بر موارد گفته شده، در عمل مشاهده می‌شود که در نشست گفت‌وگوهای ملی سعی شده تا مسئله جنوب به حاشیه رانده و رسیدگی به آن به زمان‌های دیگر موکول شود.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها