امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3803
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 288
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، کوروش پرند رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم نامه با سازمان نظام ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، کوروش پرند رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم نامه با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه یکی از رویکردهای مهم این سازمان در عرصه بین‌المللی ارائه خدمات آموزش فنی و مهارتی است، اظهار داشت: در این راستا هفته گذشته 60 مربی عراقی، فراگیری آموزش‌های مهارتی را در قالب چهار تیم 15 نفره در مرکز تربیت مربی آغاز کردند.

وی افزود: یکی از مباحث مهم در عرصه بین‌المللی به خصوص در کشورهای افریقایی، وجود فضا و پتانسیل برای کار در بخش کشاورزی، منابع طبیعی و شیلات است.

پرند با بیان اینکه این سازمان و نظام مهندسی کشاورزی می‌توانند در تعامل با یکدیگر خدمات آموزشی بخش کشاورزی را به دیگر کشورها صادر کنند، بیان داشت: در راستای برنامه‌های بین‌المللی 20 مربی از کشور به منظور آموزش مربیان مهارتی کشور بروندی اعزام خواهند شد.

وی ادامه داد: تجهیز و راه‌اندازی کارگاه‌های آموزشی در دو کشور بروندی و زنگبار در حال اجرایی شدن است.

به گفته رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، یکی از مباحث جدی در توسعه منابع انسانی، مدرک‌گرایی در کشور بوده که به عنوان یک معضل تلقی می‌شود و در همین راستا سازمان فنی و حرفه‌ای با همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی نظام آموزش مهارتی را تدوین کرده که در سه زیر نظام ارائه شده است و در بخش صلاحیت حرفه‌ای، تجربه کار مهمترین بحث در کنار مدرک، آمادگی جسمانی، تعهد کاری و اخلاق بوده و همچنین یکی از مشکلات اساسی در بخش کشاورزی عدم توجه به نظام صلاحیت حرفه‌ای است.

وی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را متولی آموزش غیررسمی در کشور دانست و عنوان کرد: 700 مرکز ثابت دولتی در مقابل 12 هزار و 500 آموزشگاه فعال و سه بخش صنعت، خدمات کشاورزی آموزش به متقاضیان ارائه می‌کنند.

پرند یکی دیگر از برنامه‌های جدید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را توجه به آموزش در بخش تولید، بازاریابی و فروش دانست و تصریح کرد: به همین منظور 180 نقطه به عنوان مرکز آموزش در نظر گرفته شده و برای بخش کشاورزی نیز فعال است.

وی از برگزاری همایش بین‌المللی مهارت‌آموزی و اشتغال در 23 اردیبهشت سال جاری خبر داد و گفت: بیش از 400 استاندارد در بخش کشاورزی وجود دارد و 50 مربی با مدرک لیسانس و بالاتر در کنار 200 مربی حق‌التدریس در بخش کشاورزی مشغول ارائه آموزش به متقاضیان هستند.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یکی از مشکلات بخش کشاورزی را نوع آموزش‌های نظام عالی دانست و گفت: 90 درصد افراد متقاضی این رشته ساکن شهرها بوده و نیز اولویت افراد برای این انتخاب رشته در دانشگاه‌ها در رده‌های پایین قرار دارد و این موضوع از علاقه‌مندی افراد برای حضور در این بخش می‌کاهد.

پرند تأکید کرد: باید نحوه پذیرش جدیدی در حوزه آموزش‌های کشاورزی ایجاد شود و همچنین تعدد دانشگاه‌ها باید مورد بازنگری قرار گیرد، زیرا بخش کشاورزی و فارغ‌التحصیلان آن نیاز به نظام آموزشی مبتنی بر محیط کار دارند.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها