امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38032
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 77
علی سیاری-به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر یک روز آفتابی سری به کمپ تیم‌های فوتبال زدیم تا در خصوص شرایط تمرینی تیم ملی ...

علی سیاری-به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر یک روز آفتابی سری به کمپ تیم‌های فوتبال زدیم تا در خصوص شرایط تمرینی تیم ملی فوتبال ساحلی آگاه شویم. ابتدا فکر می‌کردیم برای ورود باید همچون تیم ملی فوتبال از هفت خوان رستم عبور کنیم! اما برای ورود به کمپ هیچ کس نبود جلویمان را بگیرد و بدون هیچ دردسری به زمین ساحلی تیم ملی رفتیم.

زمین را دیدم، حسابی نیرویم تحلیل رفت، فکر کردم این افراد با چه نیرو و قوایی در زمین می‌دوند. با خود فکر کردم اگر بخواهم در چنین ماسه‌هایی قدم بزنم حداقل باید یک هفته پس از آن استراحت کنم اما زمانی که دیدم بازیکنان تیم ملی با چه شور و نشاطی در چنین ماسه‌هایی می‌دوند حسابی انرژی گرفتم.

جلو که رفتم دیدم هیچ کس دور زمین نیست تعجب کردم که تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در حال تمرین است. از دور نگاهی که انداختم، دیدم اوکتاویو گوشه زمین ایستاده و به بازیکنان دستورات لازم را می‌دهد. باز هم باورم نشد که تیم ملی بدون هیچ تدارکاتچی و پزشکی در حال تمرین است!

به دور و برم نگاه کردم دیدم فقط یک نفر کنار زمین ایستاده و برای بازیکنان آب می‌آورد و آنها را تر و خشک می‌کند. او به عنوان پزشک هم در کنار تیم ملی بود. اوکتاویو، مترجم او و هاشم‌پور از دیگر افراد حاضر در کنار زمین بودند.
 


 

* گوش‌هایشان را می‌گیرند تا قراردادهای میلیاردی را نشنوند

در کنار زمین بازیکنی روی زمین نشسته و پاهای خود را دراز کرده بود. به کنار او رفتم تا با او همکلام شوم. چهره‌اش نشان می‌داد جنوبی است. اهلیتش را پرسیدم و گفت بوشهری است. اسمش را که پرسیدم گفت مسلم مسیگر. گفتم همان بازیکنی که در رقابت‌های آسیایی آقای گل شد؟ جواب داد بله. کارمند اداره استانداری بوشهر با 28 سال سن و مجرد است.

با او در مورد فوتبال ساحلی و شرایط این رشته صحبت کردم. خیلی از وضع موجود شاکی بود. خود را که با بازیکنان فوتبال مقایسه می‌کرد خنده‌اش می‌گرفت. می‌گفت قراردادهای ما خنده دار است، می‌گفت زمانی که بازیکنان فوتبال از عدم دریافت میلیاردهای خود صحبت می‌کنند پکر می‌شویم و سعی می‌کنیم گوش‌هایمان را بگیریم.

مسیگر با چهره‌ای غم‌انگیز اینگونه صحبت‌های خود را ادامه می‌داد که بیشترین پولی که بازیکنان ملی‌پوش بگیرند 10-12 میلیون است، تازه این هم اگر باشگاه وضعیت خوبی داشته باشد و به بازیکنان بدهد.

او درباره شرایط فوتبال ساحلی می‌گفت ما در یک سال اخیر 4 قهرمانی کسب کرده‌ایم اما هیچ چیز برای ما فرق نکرده است. زمانی که سوم بودیم می‌گفتند قهرمان شوید حالا که قهرمان هم شدیم، همان روال سابق را دنبال می‌کنند. 

* مشکلات را به جان می‌خرند و عشق‌شان فوتبال است

با تمام این مشکلات اما به سختی لب به سخن می‌گشود. زمانی که با این سؤال روبرو می‌شد که آیا از شرایط موجود گلایه‌مند نیست،‌ می‌گفت ما نسل سوخته فوتبال ساحلی هستیم. بگذارید ما از بین برویم و به خاطر عشق به فوتبال حرفی نزنیم و امیدواریم در آینده این شرایط بهتر شود.

از شرایطش در هنگام ورود به این رشته سؤال کردم. او گفت که در فوتبال و در تیم شاهین بازی می‌کرده اما به علت اینکه کسی نبوده او را راهنمایی کند، پا به رشته فوتبال ساحلی گذاشته است. البته معتقد بود که در آن زمان خبری از این پول‌های میلیاردی نبود. دوست دارد که به فوتبال بازگردد. می‌گفت از شاهین بوشهر پیشنهاد دارد و احتمال دارد پس از جام جهانی راهی فوتبال چمنی شود. مسیگر امید داشت بتواند به تیم‌های دیگر فوتبالی هم راه یابد البته او رابطه را مهمتر از هر چیز برای رسیدن به تیم‌های مطرح فوتبال می‌دانست.

با همه این مشکلات و مسائل او و هم تیمی‌هایش فقط اعلام می‌کردند به عشق فوتبال کار خود را دنبال می‌کنند و امیدوارند نتایج بهتری هم کسب کنند. هیچ چشمداشتی هم نداشتند. با تنها 9 میلیون پاداشی که برای قهرمانی در رقابت‌های آسیایی دریافت کرده بودند دل خودشان را خوش می‌کردند و می‌گفتند امید داریم شرایط بهتر از این شود.

آنقدر حال و هوای تمرین تیم ملی مرا گرفته بود که ابتدایی‌ترین سؤالات را یادم رفت از او بپرسم. با خنده به او گفتم راستی چرا کنار زمین نشسته‌ای؟ جواب داد مصدوم بوده اما شرایطش بهتر شده و مشکلی برای همراهی تیم ملی در جام جهانی ندارد.

از او درباره جام جهانی پرسیدم که مسیگر گفت: گروه ما بسیار سخت است؛ تیم‌های برزیل، اوکراین و سنگال در گروه ما هستند. وضعیت برزیل مشخص است. این کشور مهد فوتبال ساحلی است و سنگال قهرمان آفریقاست اما ما باز هم تلاش خود را می‌کنیم که به 4 تیم برتر راه یابیم.
 * کاپیتان هم ناراضی است

پس از صحبت با او منتظر ماندم تا تمرین تیم ملی به پایان برسد تا با سایر بازیکنان همکلام شوم. به سراغ کاپیتان تیم ملی رفتم و با علی نادری در خصوص شرایط تیم ملی صحبت کردم. او یکی از بازیکنانی بود که از ابتدای زمان تشکیل فوتبال ساحلی در کشورمان در این رشته حضور داشته و در این چند سال همواره در ماسه‌ها دویده است.

با او هم که صحبت کردیم مشکلات فوتبال ساحلی را زیاد عنوان کرد. از عدم رسیدگی مسئولان به این رشته تا وضعیت نامطلوب قرارداد باشگاه‌ها با بازیکنان. دل پری از شرایط موجود داشت. از او در مورد شرایط تیم ملی پرسیدم. شرایط را نامناسب دانست اما گفت که این مسائل نسبت به گذشته بهتر شده است. معتقد بود با آمدن شهریاری رئیس دپارتمان فوتبال ساحلی اقدامات خوبی صورت گرفته و او تلاش زیادی برای امکانات تیم ملی انجام داده و اردوهای خوبی برگزار کرده‌ است. کاپیتان این قول را داد که با قدرتمند در جام جهانی حاضر شوند و این امید را داد که بتوانند در این مسابقات نتایج خوبی کسب کنند هر چند که معتقد بود کار دشواری را پیش رو دارند.

اما او هم از شرایط مالی گلایه‌مند بود. وی درباره این موضوع می‌گفت باشگاه‌ها هزینه درست و حسابی در این زمینه انجام نمی‌دهند و پول بازیکنان را نمی‌دهند و آنها اذیت می‌شوند. سقف قرارداد بازیکن ملی‌پوش 10-15 میلیون تومان است آنهم اگر باشگاه تمام پول را به بازیکن پرداخت کند.

وی در مورد شرایط آماده سازی تیم ملی برای جام جهانی گفت: از زمانی که خانم شهریاری در فوتبال ساحلی حضور یافته است شرایط بهتر شده اما به هر حال به خاطر برخی مشکلات مالی فدراسیون برخی اردوهای ما لغو شد. مثلا قرا بود به برزیل برویم که این امر صورت نگرفت در مجموع بازی‌های تدارکاتی و اردوهای مناسبی داشتیم و امیدوارم که در جام جهانی بتوانیم از گروه خود صعود کنیم. بردن مقابل برزیل غیرمنطقی است اما می‌توانیم اوکراین و سنگال را شکست دهیم.

نادری که از ابتدا در فوتبال ساحلی حضور داشته درباره این موضوع که آیا شرایط در این رشته نسبت به گذشته بهتر شده است، اظهار داشت: در این چند سال وضعیت بهتر شده اوکتاویو از لحاظ فنی بازیکنان را در شرایط بهتری قرار داده است و از لحاظ پیشرفت هم بهتر شده‌ایم. امیدوارم که این شرایط از وضعیتی که هم اکنون است، بهتر شود.

او که با لحن گلایه‌آمیزی صحبت می‌کند و می‌گوید جوانی‌اش را برای فوتبال ساحلی گذاشته اما پس از 32 سال از عمرش هنوز شغلی و درآمدی ندارد.
 * قانع و بی توقع

به سراغ یکی دیگر از بازیکنان قدیمی فوتبال ساحلی رفتیم. محمد حسن‌زاده که او هم از ابتدا در این رشته حضور داشته است. حسن‌زاده هم از شرایط ناراضی بود اما در خصوص آماده‌سازی تیم ملی معتقد بود که شرایط خوبی برای تیم ملی فراهم شده و امید دارد که تیم ملی بتواند با نتیجه‌گیری در جام جهانی از شرمندگی مسئولان خارج شود.

زمانی که این صحبت بازیکنان را می‌شنیدم و امکانات آنها را می‌دیدم این سوال برایم پیش می‌آمد که چگونه این افراد با چنین شرایطی شکایتی ندارند اما برخی‌ها ... بی‌خیال ‌شدم. از او درباره زندگی‌اش پرسیدم او گفت که مجرد است و شغل دومی هم ندارد با همین پول دریافتی از فوتبال ساحلی زندگی خود را سپری می‌کند. پولی که شاید حقوق کارمندی هم نباشد.

توقع چندانی نداشت و تنها از مسئولان انتظار داشت که شرایط را به گونه‌ای برای آنها فراهم کنند که بتوانند امرار معاش خود را داشته باشند. حتی معتقد بود که اگر پولی هم داده نمی‌شود کاری برای بازیکنان مهیا کنند تا آنها از آن طریق بتوانند مخارج زندگی خود را تهیه کنند.

اینکه فدراسیون امسال 6 توپ در اختیار باشگاه‌ها قرار داده، او را راضی می‌کند و تنها خواسته‌اش رسیدگی و توجه بیشتر است. از فدراسیون هم به خاطر ارتقا در وضع کیفی توپ‌ها تشکر می‌کند، زیرا به گفته او پیش از این توپ‌ها را از میدان منیریه می‌خریدند و هم‌اکنون کیفیت آنها بهتر شده است.

* نانوایی که به فکر فرار از سواحل است!

فرید بلوک‌باشی آخرین بازیکنی بود که با او هم‌کلام شدم. او همچون سایر بازیکنان از وضعیت موجود شاکی بود. خود را با فوتبالیست‌ها مقایسه می‌کرد و حسرت می‌خورد اما از اینکه در ساحل توپ می‌زند راضی بود، زیرا می‌گفت وقتی مردم ما در خیابان می‌بینند می‌گویند دستتان درد نکند، اما از فوتبالیست‌ها ناراضی هستند. او قبلا در یک نانوایی فعالیت داشت اما هم‌اکنون تمام فکر ذهنش فوتبال ساحلی است، البته نیم‌نگاهی هم به فوتبال دارد و می‌گوید شاید پس از جام جهانی به چمن برود. با ملوان صحبت کرده و احتمال دارد که برای ادامه فعالیتش به انزلی برود.

با این شرایط انتظار می‌رود مسئولان به بازیکنانی که توقع اندکی برای رفع نیازهای خود دارند رسیدگی و توجه بیشتری داشته باشند تا آنها بتوانند با آسودگی خاطر بهتری در رقابت‌ها حضور یابند. در این گزارش قصد نداشتیم تا فوتبال ساحلی را با فوتبال در چمن مقایسه کنیم، زیرا خود بازیکنان ساحلی نیز قبول داشتند که تبلیغات و جهانی شدن فوتبال بیشتر است اما با توجه به اینکه جام جهانی فوتبال ساحلی از 27 شهریور در کشور تاهیتی برگزار خواهد شد، این انتظار می‌رود که این رشته بیشتر مورد توجه قرار بگیرد تا ایران بتواند عملکرد بهتری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد. ایران در 4 دوره گذشته 12 بازی انجام داده که تنها در یک دیدار به پیروزی رسیده و یک دیدار را هم با تساوی به پایان رسانده، اما در سایر مسابقات نتیجه را واگذار کرده است. بازیکنان تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات به دنبال صعود از مرحله گروهی و حتی خلق شگفتی هستند و برای رسیدن به این هدف باید حمایت‌ها و توجهات بیشتر شود.
برای دیدن فیلم این تمرین اینجا را کلیک کنید.

انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها