امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38037
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 58
منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن اشاره به ...

منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن اشاره به فعالیت‌های شفاف نهاد و دفاع از آمار سرانه مطالعه کشور، اظهار داشت: فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور روشن و شفاف است و تمام آمارهای نهاد دقیق است؛ وقتی اعلام می‌کنیم 3 هزار کتابخانه داریم هر فردی به سایت مراجعه کند می‌تواند با استفاده از آمار کتابخانه‌ها را ببیند و در بقیه موارد هم تمام موارد مستند است؛ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در اتاق شیشه‌ای مدیریت می‌شود و همه چیز شفاف دقیق و عالمانه است.

* فردی اعلام کرده بود که سرانه مطالعه غلط است

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور ضمن اشاره به نقدهایی درباره سرانه مطالعه افزود: فردی اعلام کرده بود که سرانه مطالعه غلط است، البته کسی که اعلام کرده بود عنوان نکرده بود که سرانه چه میزان است!

وی ادامه داد: اعلام کردیم طی سنجش سال 1391 میزان سرانه مطالعه 75 دقیقه است، اما این فرد مدعی شده بود که این میزان دروغ است، من انتظار دارم فردی که چنین ادعایی می‌کند ابتدا راست این دروغ را آشکار کند، فردی که اطلاع و وقوفی درباره این مسئله ندارد نباید چنین سخنی را مطرح کند.

واعظی بیان کرد: فردی که مثلا در حوزه داستان فعالیت می‌کند ممکن است اطلاعی از آمار و سنجش فرهنگی و مطالعه نداشته باشد، چرا که این موضوع دانش و علم است، نظام آکادمی و دانشگاهی ما به برخی از افراد دکترای آمار داده تا این موارد را با استفاده از دانش خود ارائه کنند تا مستند باشد ولی مشاهده چنین انتقادهایی ناشی از جهل است.

* سالانه 35 جلد کتاب درباره سنجش فرهنگ عمومی منتشر می‌شود

وی در ادامه بیان کرد: هر سال 35 جلد کتاب درباره سنجش فرهنگ عمومی منتشر می‌شود که یک فصل آن مصرف فرهنگی و بخش دیگر مربوط به سرانه مطالعه است؛ افرادی که چنین ادعایی می‌کنند به خودشان زحمت دهند و مقدمه‌ای که بنده بر این کتاب‌ها نوشته‌ام را بخوانند تا روش کار دستشان بیاید البته چند صفحه بعد پیرامون روش شناسی کار است، این افراد باید این کتاب را بخوانند و بعد اظهار نظر کنند.

* سوق کتابخانه‌ها با طرح ایستگاه مطالعه در فضاهای عمومی

واعظی ضمن اشاره به مهمترین اولویت نهاد کتابخانه‌ها تصریح کرد: اولویت برنامه‌های نهاد ابتدای هر سال مطرح می‌شود، اولویت‌ها در سال جاری هم عنوان شد؛ اما یکی از برنامه‌هایی که از اواخر سال گذشته آغاز کردیم و امسال هم اولویت اصلی ما شمرده می‌شود سوق کتابخانه‌ها با طرح ایستگاه مطالعه در فضاهای عمومی است، هدفگذاری ما این است که تا پایان سال تعداد این ایستگاه‌ها به هزار ایستگاه افزایش یابد، تاکنون 490 ایستگاه داریم و امیدواریم تا پایان سال هزار ایستگاه فعالیت کنند.

* کتاب‌های امانت گرفته شده از ایستگاه‌های مطالعه بیش از کتابخانه‌ها هستند

واعظی با اشاره به اینکه سری سوم کتاب‌های ایستگاه مطالعه منتشر شده، ابراز داشت: اکنون در حال توزیع این کتاب‌ها میان ایستگاه‌ها هستیم البته سری چهارم کتاب‌ها هم آماده انتشار است. 

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشوربا اعلام این خبر که میزان کتاب‌هایی که از ایستگاه های مطالعه امانت گرفته می‌شود بیش از کتابخانه‌هاست، اضافه کرد: در حال حاضر میزان کتاب‌هایی که مردم از ایستگاه‌های مطالعه امانت می‌گیرند از تعداد کتاب‌هایی که از کتابخانه‌ها امانت می‌گیرند بیشتر شده که این اتفاقی مبارک است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها