امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۶:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38072
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، حامد کرزی رئیس‌جمهور افغانستان فردا (دوشنبه) به منظور دیدار با مقامات ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، حامد کرزی رئیس‌جمهور افغانستان فردا (دوشنبه) به منظور دیدار با مقامات پاکستانی راهی اسلام‌آباد می‌شود.

آزادی شماری از اعضای ارشد طالبان که در زندان‌های پاکستان هستند، از جمله «ملا عبدالغنی برادر» مرد شماره 2 سابق طالبان، و نیز از سرگیری روند مذاکرات صلح از جمله اهداف این سفر عنوان شده است.

«عمر داوود زی» سفیر افغانستان در پاکستان ابراز امیدواری کرد که این سفر بتواند زمینه آزادی زندانیان طالبان و نیز حمایت از روند مذاکرات صلح به رهبری دولت افغانستان را در پی داشته باشد.

«محمد اسماعیل قاسمیار» از اعضای «شورای عالی صلح افغانستان» نیز در این باره گفت: ما به دنبال آزادی تعدادی از اعضای طالبان که به دلایل سیاسی در زندان‌های پاکستان محبوس هستند می‌باشیم که ملا برادر هم یکی از آنها است.

پاکستان پیش از این، در پاسخ به درخواست مقامات کابل، حدود 26 زندانی طالبان که غالبا از اعضای رده میانی این گروه بودند را آزاد کرد و این در حالی است که مقامات افغان همچنان خواهان آزادی برخی دیگر از اعضای ارشد طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر فرمانده عملیاتی سابق این گروه برای تسریع روند مذاکرات صلح هستند.

انتظار می‌رود که در این سفر شماری از اعضای «شورای عالی صلح افغانستان» نیز کرزی را همراهی کنند و بدین‌ترتیب راه‌های ورود به مذاکره مستقیم با طالبان مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

البته برخی کارشناسان نیز بر این باورند که کابل و اسلام‌آباد همچنان به یکدیگر بی‌اعتماد هستند و این سفر می‌تواند به طور موقت بهبودی در روابط 2 کشور ایجاد کند.

با این حال به گفته «عبدالوحید وفا» تحلیلگر و رئیس «مرکز افغانستان» در دانشگاه کابل، کرزی امیدوار است که بتواند با کمک دولت جدید پاکستان، طالبان را بار دیگر پای میز مذاکره بکشاند.

همچنین به گفته منابع دیپلماتیک، موضوع تغییر محل دفتر سیاسی طالبان از قطر به یک کشور اسلامی دیگر همچون ترکیه یا عربستان نیز از دیگر محورهای این سفر خواهد بود.

این اولین سفر کرزی به پاکستان در یک سال و نیم گذشته است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها