امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38100
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان و در ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان و در ادامه بررسی لایحه اعاده شده مبارزه با قاچاق کالا و ارز از شورای نگهبان، مواد 19،19 مکرر یک و 19 مکرر 2 را بررسی کرده و به تصویب رساندند.
 
طبق مصوبه مجلس هر کس مرتکب قاچاق کالای ممنوع شود یا کالای ممنوع قاچاق را نگهداری یا حمل کند و یا بفروشد، علاوه بر ضبط کالا به شرح ذیل و مواد 19 مکرر یک و 19 مکرر 2 مجازات  می‌شود.
 
الف- در صورتی که ارزش کالا تا 10 میلیون ریال باشد، به جزای نقدی معادل 2 تا 3 برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق
 
ب- در صورتی که ارزش کالا از 10 میلیون تا یک صد میلیون ریال باشد به جزای نقدی معادل 3 تا 5 برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق
 
پ- در صورتی که ارزش کالا از یکصد میلیون تا یک میلیارد ریال باشد به بیش از 6 ماه تا دو سال حبس و به جزای نقدی معادل 5 تا 7 برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق
 
ت- در صورتی که ارزش کالا بیش از یک میلیارد ریال باشد به دو سال تا 5 سال حبس و به جزای نقدی معادل 7 تا 10 برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق
 
طبق تبصره این ماده، حکم ماده 702 قانون مجازات اسلامی فقط شامل مشروبات الکلی تولید شده در داخل کشور است و همچنین وجوه حاصل از قاچاق کالای ممنوع ضبط می‌شود.
 
مجلس مقرر کرد آلات و ادواتی که جهت ساخت کالای ممنوع به منظور قاچاق یا تسهیل ارتکاب قاچاق کالای ممنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضبط می‌شود.
 
در تبصره 4 این ماده مقرر شد، مشروبات الکلی، اموال تاریخی، فرهنگی، تجهیزات دریافت از ماهواره به طور غیرمجاز،‌ آلات و وسایل قمار و آثار سمعی و بصری مبتذل و مستهجن از مصادیق کالای ممنوع است.
 
وکلای ملت در تبصره 5 این ماده مصوب کردند، محل نگهداری کالاهای قاچاق ممنوع که در مالکیت مرتکب باشد، در صورتی که مشمول حکم مندرج در ماده 19 مکرر 2 این قانون نشود، توقیف و پلمپ می‌شود و در صورتی که محکوم علیه ظرف 2 ماه از تاریخ صدور حکم قطعی جریمه نقدی را نپردازد، حسب مورد از محل فروش آن برداشت و مابقی به مالک مسترد می‌شود.
 
در ماده 19 مکرر یک نمایندگان مجلس مصوب کردند، در مواردی که کالای قاچاق مکشوفه مشمول شرایط بندهای «ت» و «پ» ماده 19 شود، وسیله نقلیه مورد استفاده در قاچاق کالای مزبور، در صورت وجود هر یک از شرایط ذیل ضبط می‌شود:
 
الف- وسیله نقلیه مورد استفاده، متعلق به شخص مرتکب قاچاق باشد.
 
ب- با استناد به دلایل یا قرائن از جمله سابقه مرتکب و یا مالک وسیله نقلیه در امر قاچاق، ثابت شود که مالک وسیله نقلیه با علم و اطلاع، وسیله را برای استفاده برای حمل کالای قاچاق در اختیار مرتکب قرار داده است.
 
در تبصره این ماده مصوب شد در غیر موارد فوق وسیله نقلیه به مالک مسترد و معادل ارزش آن به جریمه نقدی مرتکب اضافه می‌شود.
 
وکلای ملت در ماده 19 مکرر 2 مصوب کردند محل نگهداری کالای قاچاق ممنوع در صورتی که ارزش کالا بیش از یک میلیارد ریال باشد و توسط مالک یا با علم و اطلاع او مورد استفاده قرار گیرد، مصادره می‌شود. مشروط به اینکه ارزش ملک از 5 برابر ارزش کالای قاچاق نگهداری شده بیشتر نباشد که در این صورت ملک به مقدار نسبت 5 برابر قیمت کالای قاچاق نگهداری شده نسبت به قیمت اصل ملک مورد مصادره قرار می‌گیرد و چنانچه ارزش کالا کمتر از مبلغ مذکور باشد و حداقل 2 بار به این منظور استفاده شود، و محکومیت قطعی یابد، در مرتبه سوم ارتکاب، به کیفیت مذکور مصادره می‌شود. در صورتی که مرتکب بدون اطلاع مالک از آن محل استفاده کند، از 3 تا 5 برابر ارزش کالای قاچاق نگهداری شده به جزای نقدی وی افزوده می‌شود.
 
مجلس در تبصره این ماده مصوب کرد آئین‌نامه اجرایی این ماده توسط قوه قضائیه تهیه می‌شود و حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون به تائید رئیس قوه قضائیه می‌رسد.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها