امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38123
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 67
حسین رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌و گو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره حوادث اخیر در لبنان گفت: حوادث کنونی لبنان ...

حسین رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌و گو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره حوادث اخیر در لبنان گفت: حوادث کنونی لبنان نتیجه برنامه‌ریزی دشمن برای برهم زدن اوضاع در این کشور است و اکنون در این زمینه موفق شده است.

رویوران با اشاره به دو انفجار اخیر در ضاحیه و مناطق سنی نشین ابراز داشت: این دو انفجار در یک منطقه شیعه‌نشین و یک منطقه اهل تسنن نشان می‌دهد که دشمن به دنبال یک جنگ داخلی از نوع مذهبی در لبنان است و تمام تلاش‌هایش برای تحقق این هدف است.

وی با بیان اینکه پیش از آنکه حزب‌الله در بحران سوریه دخالت کند، گروه‌های سیاسی وابسته به جریان 14 مارس از طریق مسیر طرابلس در سوریه دخالت می‌کردند، افزود: حزب‌الله آخرین جریانی بود که وارد سوریه شد و سعد الحریری از رهبران 14 مارس یک نماینده پارلمان این کشور را مامور حمایت لجستیک و انتقال کمک‌ها به مخالفان مسلح کرده بود.

وی تصریح کرد: حزب‌الله زمانی که احساس کرد در شرایط فعلی تعداد زیادی سلفی و نیروهای القاعده در سوریه و لبنان حضور دارند و نیاز به واکنش است، دست به دخالت در سوریه زد و آنهایی که زودتر دخالت کرده‌اند باعث بحران کنونی هستند.

این کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال تشدید خشونت‌ها تا مرز جنگ داخلی در لبنان وجود دارد، گفت: لبنان به سمت جنگ داخلی نمی‌رود، چرا که این کشور از 1975 تا 1989 درگیر جنگ داخلی بود و جامعه لبنان جنگ را حس کرده و می‌داند که چه نتایجی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه مردم لبنان نگاهی هوشمندانه به جنگ دارند، تاکید کرد: آنها تلاش می‌کنند کار به این مرحله نرسد.

رویوران درباره نقش اسرائیل در تشدید ناآرامی‌های لبنان نیز گفت:  برخی گروه‌ها بدون اینکه اطلاع داشته باشند ابزار سیاسی تل‌آویو می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مخالفان ارتباط مستقیمی با خشونت‌ها و ناآرامی‌های اخیر در لبنان دارند، تصریح کرد که بخش‌هایی از لبنان همچون «عرسال» اکنون در کنترل نیروهای ارتش آزاد است به طوری که مخالفان مسلح سوری به طور قابل توجهی در آنجا متمرکز هستند.

رویوران افزود: افرادی که در رابطه با انفجارهای اخیر دستگیر شده‌اند همگی از عرسال آمده‌اند، این نشان می‌دهد که حضور مخالفان سوری در لبنان باعث این ناامنی است.

وی تاکید کرد که گروه‌های سیاسی لبنانی نباید اختلافات درباره سوریه را وارد عرصه داخلی کنند و لبنان باید دور از ناامنی‌های کشورهای منطقه قرار گیرد.

رویوروان در پایان خواستار تشکیل دولت جدید در این کشور شد و گفت: تشکیل سریع‌تر دولت جدید لبنان وضعیت امنیتی را بهبود می‌بخشد و خلأ امنیتی کنونی را تا حدی پر می‌کند، اگر نخست‌وزیر مکلف موفق به تشکیل دولت شود، می‌توان انتظار داشت که مشکلات تا حدی حل شود.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها