امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38133
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 196
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین جلسه از سلسله سخنرانی‌های آیت‌الله سیدمحمدمهدی میرباقری رئیس ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین جلسه از سلسله سخنرانی‌های آیت‌الله سیدمحمدمهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم با عنوان «فلسفه تاریخ شیعه» به همت مؤسسه فرهنگی ـ هنری روزگار نو عصر روز گذشته با حضور علاقه‌مندان به مباحث دینی و تاریخی در حوزه هنری برگزار شد.

*امام، محور جامعه مؤمنین، کلمه روح و نور است

میرباقری در بخشی از سخنانش گفت: امام محور جامعه مؤمنین است که عبارت از کلمه نور و روح است، وقتی در وجود مؤمنین ظهور می‌یابد آنها را به حقیقت طیبه می‌رساند در روایات داریم که قلب مؤمنین مشکات انوار خداست و حقایق را جاری می‌کند و روایت دیگری می‌گوید که مؤمن رفت و آمدش در عالم انوار است و از عالمی به عالم دیگر می‌رود، این همان وادی ولایت امام است. بنابراین اگر جامعه‌ای حول امام شکل بگیرد این امام کلمه روح و سرچشمه حیات به تعبیر قرآن «آب» است.

وی با بیان اینکه در عصر آخرالزمان که دوره ظهور حقیقت غیب است، هم حیات و هم نور در عالم جاری می‌شود، افزود: در روایات دیگری بیان شده که کار به جایی می‌رسد که مردم از پرتو ماه و خورشید مستغنی می‌شوند بنابراین فضای کنونی با فضای آن دوره متفاوت خواهد بود. در قرآن کریم بیان شده که «خدا زمین را بعد مرگ زنده می‌کند» براین اساس هم زمین هم قلوب در عصر ظهور به حیات می‌رسند.

*حقیقت ولایت امام در عصر ظهور نمایان می‌شود/ امام محور تکامل جبهه حق است

رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم با تأکید بر اینکه امام هم مبدأ حیات اهل زمین و هم مبدأ حیات خود طبیعت است، یادآور شد: در آخرالزمان حقیقت ولایت امام ظاهر می‌شود چرا که وی حامل عرش الهی در زمین است و در دوره ظهور زمین مستقر عرش می‌شود و از سوی دیگر نیز در بین طاغوتیان همه جا تجسم ارواح اولیاء طاغوت است و این شامل فکر، اخلاق، تصورات و ... آنها می‌شود.

میرباقری با اشاره به دو جریان تاریخی ضلال و نور گفت: هر دو اینها بر دو محور امام جاهل و امام حق استوار است به این معنا که امام حق اراده‌اش بندگی و محور تکامل جبهه حق است و ظلمات و استکبار محور شیطنت جامعه باطل است، نکته دیگر این است که این جامعه تاریخی که حول امام شکل می‌گیرد یک ارتباط حقیقی بین مؤمنین ایجاد می‌کند و در روایات داریم که ارتباط روح مؤمنین شدیدترین نوع ارتباط بین دو مؤمن است.

*عالم بر مدار الوهیت حضرت حق به سمت انسجام حرکت می‌‌کند

وی در تشریح چند پیش فرض مبنایی براساس آیات قرآن و روایات توضیح داد: اساسی‌ترین مفروض در این نظریه مورد توجه این است که همه عالم ناشی از الوهیت حضرت حق است چرا که وی اله عالم است و این اولویت چه بخواهیم چه نخواهیم جریان دارد و همه عالم بر مدار الوهیت یگانه حضرت حق به سمت انسجام حرکت می‌کند.

* در پذیرش ولایت الهی جبری وجود ندارد

میرباقری یادآور شد: نکته دوم وقتی خدا به ما انسان‌ها اختیار عطا کرده، پذیرش الوهیت خود را در حوزه اختیار جبری نکرده به این معنا که اگر این را بپذیریم مسیر ظلمات به سمت نور مشهود و ولایت حق به ما جاری می‌شود، همینطور می‌توانیم آن را نپذیریم، پس ما در پذیرش ولایت الهی مجبور نیستیم.

میرباقری با تأکید بر اینکه مبدأ ظلمات، ولایت اولیای طاغوت است و مبدأ نور ولایت اولای نور است، گفت: در دستگاه اولیای طاغوت آنچه تحت عنوان دانش، اندیشه و بینش، حقوق و ارزش است تماماً ظهور ولایت اولیای طاغوت است و به عکس آن در اولیای نور مشهود است، بنابراین اینطور نیست که جامعه‌ای با طاغوت مدیریت شود اما علم و تکنولوژی آن خیر باشد.

وی با بیان اینکه حقیقت تکامل به این است که از عالم غیب به عالم الهی فاعل‌ها امداد می‌شود یعنی به نوعی برای آنها فاعل مسخر می‌شود، افزود: پس برای رشد یک طفل قوایی مسخر می‌شود یعنی ازعالم غیب و الوهیت برای این موجود فاعل تبعی خلق می‌شود اما درخواست خود ما هم دراین مسیر نقش دارد و ما می‌توانیم دراین رشد تصرف یا تخلف کنیم، بنابراین تکامل به این سمت است.

*درخواست افزایش ظرفیت از سوی خود بنده صورت می‌گیرد

رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان اینکه تکامل در تاریخ مادی نیست، ‌افزود: عباد از خدا درخواست افزایش ظرفیت بندگی می‌دهد و ظرفیت بیشتری در اختیارش قرار می‌گیرد اما اگر امام را محور تکامل تاریخ بدانیم بنده درخواست افزایش ظرفیت را از طریق امام به خداوند می‌دهد لذا امداد با قدرت بیشتری صورت می‌گیرد بنابراین محور تکامل تاریخ، تقاضای بندگی نبی اکرم است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها