امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38194
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد،‌ «سید صلاح الدین» رهبر «شورای جهاد کشمیر» و رهبر گروه شبه‌نظامی حزب ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد،‌ «سید صلاح الدین» رهبر «شورای جهاد کشمیر» و رهبر گروه شبه‌نظامی حزب المجاهدین مسئولیت کشته شدن 5 سرباز هندی در مرز کشمیر که موجب بروز اختلاف بین هند و پاکستان شده است را پذیرفت.

وی در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت: جوخه مرزی حزب المجاهدین طبق یک استراتژی خاص، پنج سرباز هندی را در منطقه مرزی کشمیر به قتل رساند.

این رهبر شبه‌نظامی افزود: پس از اعتراضات مسالمت‌‌آمیز کشمیری‌ها در سال 2008، جنگجویان این گروه حوزه فعالیت خود را به مناطق مرزی تغییر دادند و حملات خود را در طول «خط کنترل» در منطقه مرزی مورد مناقشه کشمیر تشدید کردند.

وی با اشاره به اینکه هند و پاکستان نمی‌توانند فعالیت این گروه را در خط کنترل متوقف کنند، خاطر نشان کرد: تا زمانی که سلطه هند بر کشمیر ادامه داشته باشد عملیات‌های حزب المجاهدین علیه ارتش هند ادامه خواهد یافت.

رهبر مجاهدان کشمیری گفت: برخی سیاستمداران پاکستانی به جای حمایت از جهاد مردم کشمیر به دنبال صلح با هند هستند و خود را ناجی صلح در منطقه معرفی می‌کنند اما این موضوع احساسات مردم را درباره سلطه هند بر کشمیر تغییر نمی‌دهد.

وی با اشاره به نقض مکرر پیمان آتش‌بس در مرز 2 کشور طی سال‌های اخیر و تأکید بر اینکه دهلی‌نو در مذاکرات مربوط به کشمیر صادق و جدی نیست، افزود: حزب المجاهدین به دقت مرز مشترک را زیر نظر دارد و اجازه نمی‌دهد تا زمانی که مسئله کشمیر حل نشده اسلام‌آباد و دهلی‌نو با هم وارد مذاکره شوند.

این اظهارات در حالی انجام می‌شود که حدود 2 هفته قبل، پس از کشته شدن پنج سرباز هندی در مرز کشمیر، تنش‌ها بین مقامات دهلی‌نو و اسلام‌آباد بالا گرفت.

در مدت این 2 هفته، نیروهای مرزی 2 طرف تاکنون چندین بار با یکدیگر به تبادل آتش پرداختند که بر اثر آن تعدادی نظامی و غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

در آخرین مورد این حملات که روز شنبه رخ داد، نیروهای هندی با تیراندازی به سمت مرز پاکستان یک سرباز پاکستانی را کشته و یک زن را نیز زخمی کردند.

این در حالی است که در این مدت، هند و پاکستان هر یک دیگری را به نقض آتش‌بس متهم کرده است.

بالا گرفتن تنش‌ها در مرز هند و پاکستان در حالی صورت می‌گیرد که «نواز شریف» نخست‌وزیر پاکستان پس از پیروزی در انتخابات اردیبهشت ماه پاکستان و به دست گرفتن قدرت در این کشور، از تمایل خود برای مذاکره با هند و بهبود رابطه پرتنش میان 2 کشور خبر داده بود که بروز این درگیری‌ها موجب تعلیق دوباره مذاکرات شد.

با این حال، قرار است نخست وزیران 2 کشور، هفته آخر ماه سپتامبر در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر دیدار و درباره موضوعات جاری بین 2 کشور و درگیری‌های اخیر به وجود آمده گفت‌وگو کنند.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها