امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۷:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38209
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، مراسم جشن کانون ملی منتقدان ایران روز گذشته (3 شهریور ماه) پس از وقفه 3 ساله با حضور هنرمندان و مسئولین در تالار قشقایی ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، مراسم جشن کانون ملی منتقدان ایران روز گذشته (3 شهریور ماه) پس از وقفه 3 ساله با حضور هنرمندان و مسئولین در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهدی نصیری رئیس هیئت مدیره کانون ملی منتقدان ایران طی سخنانی گفت: کانون ملی منتقدان زیرمجموعه کانون بین‌المللی منتقدان تئاتر جهان است که زیرمجموعه یونسکو است. در حال حاضر 43 کشور عضو این کانون هستند و ایران جز اعضای فعال آن تلقی می‌شود.

وی تصریح کرد: اولین جشن سال 77 و آخرین جشن سال 88 برگزار شد که پس از آن با وقفه‌ای 3 ساله مواجه بود. اما در نهایت با مساعدت مرکز هنرهای نمایشی برگزار شد.

در ادامه میرجلال‌الدین کزازی استاد دانشگاه گفت: ما در کانون ملی نقد هستیم، پرسمان نقد در کشورمان پرسمانی است که داستانی دراز و غم‌آلود دارد، گره‌ای کور که هرگز باز نشده است.

وی افزود: کسی می‌تواند آفریده هنری را به درستی ارزیابد و نقد کند که افزون بر آن آگاهی که هر منتقد باید داشته باشد نسبت به دبستان‌های هنر نیز شناخت و آگاهی داشته باشد.

در ادامه این برنامه کارت عضویت افتخاری به جلال‌الدین کزازی و فرزان سجودی از سوی کانون ملی منتقدان و نویسندگان اهدا شد.

در ادامه این مراسم کلیپی در خصوص نصر‌الله قادری نویسنده، کارگردان و منتقد تئاتر پخش گردید و پس از آن مورد تقدیر قرار گرفت.

قادری پس از دریافت لوح افتخار گفت: اگر کار کردم به همت همسرم بوده است.

قادر آشنا رئیس مرکز هنرهای نمایشی کانون ملی منتقدان را بازوی محکمی در حوزه فکر و اندیشه دانست و بیان داشت: معتقدم نقد به واکاوی حقایق می‌پردازد، در عرصه نمایش نقد مکمل اثر است و به واسطه آن اندیشمندان را حساس و در نتیجه مخاطب یک اثر را افزایش می‌دهد.
برگزیدگان تئاتر در سال  91
منتقد برگزیده: امید بی‌نیاز
عکاس برگزیده: اختر تاجیک

چهره‌پرداز برگزیده: افسانه قلی‌زاده برای نمایش «خرس»

آهنگساز برگزیده: سیاوش لطفی برای نمایش «درخشش در ساعت مقرر»

طراح صحنه برگزیده: منوچهر شجاع برای نمایش «ترن» و «هملت»

بازیگر برگزیده زن: شیوا مکی‌نیان برای نمایش «شب روی سنگ‌ فرش‌های خیس»

بازیگر برگزیده مرد: دانیال حکیمی برای نمایش «پلکان»

کارگردانی برگزیده: حمیدرضا نعیمی برای نمایش «درخشش در ساعت مقرر»

نمایشنامه‌نویس برگزیده: سید محمد مساوات برای نمایش «بازیخانه قیاس‌الدین مع‌الفارق»

نمایش کودک برگزیده: «قصه تاج عروس، خاله و خروس» به کارگردانی احمد سلیمانی

نمایش برگزیده: «خشکسالی و دروغ» به کارگردانی محمد یعقوبی

یعقوبی پس از دریافت این جایزه گفت: این اثر را در سال 90 اجرا کردم نه 91 اما دیگر این جایزه را برنمی‌گردانم چون برایم ارزشمند است. این جایزه برای اجرای این اثر در سال 91 در شیراز است که نگذاشتند اجرا شود. به امید روزی که این اثر بار دیگر اجرا شود.

محمود عزیزی یکی از هنرمندانی که در این جلسه حضور داشت و برای اهدای جوایز به برگزیدگان به روی صحنه آمده بود ضمن انتقاد به شیوه عملکرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: واقعا متأسفم. برای سینما دو نشست برگزار کردند و برای سایر هنرها تنها یک نشست. اگر اینطور بخواهد شروع شود، می‌شود سالی که نکوست از بهارش پیداست. از طرف سینما دو نماینده ولی از دیگر هنرها تنها یک هنرمند برای شرکت در جلسه دعوت شده بودند.

وی ادامه داد: دلم گرفته است و متاسفم که ما دوباره از داریم همان راه را می رویم. حضور یک نماینده از هر هنر در این مراسم بسیار کم بود چون هنرهای نمایشی، تجسمی، موسیقی و ... زیرشاخه‌های فراوانی دارند. عجیب است باز داریم همان راه را می‌رویم، اگر این طور پیش برویم آقای دکتر روحانی باید در انتخاب خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجدیدنظر کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها