امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38218
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 113
فاطمه محمدی مدیر مسئول نوین کتاب گویا در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره راه‌کارهای افزایش ...

فاطمه محمدی مدیر مسئول نوین کتاب گویا در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره راه‌کارهای افزایش سرانه مطالعه در کشور اظهار کرد:  یکی از موثرترین راه‌های افزایش سرانه مطالعه تنوع و تعدد بخشی به فرمت کتاب است و یکی از بهترین این فرمت‌ها کتاب صوتی است. در تمام دنیا کتاب صوتی رواج زیادی یافته است اما متاسفانه در ایران مورد توجه قرار نگرفته است.

وی افزود: با توجه به مشغله‌های به وجود آمده در دنیای کنونی فراغت لازم برای مطالعه کتاب کمتر شده است و از سویی ابزارهای شنیداری کارآمد، راحت و در دسترس هستند و افراد اوقات زیادی را صرف رفت‌وآمد می‌کنند و می‌توانند از این اوقات خسته کننده بهترین استفاده را بکنند.

مدیر مسئول نوین کتاب گویا با یادآوری اینکه تولید کتاب‌های گویا مورد بی مهری‌های زیادی قرار گرفته‌اند، گفت: برای کتاب نمایشگاه عریض و طویلی برپا می‌شود  ولی کتاب گویا جایی در این میان ندارد و وقتی متولیان امر جایگاهی برای کتاب‌های شنیداری قائل نباشند این مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت.

وی درباره  نهادهایی که متولی افزایش سرانه مطالعه در کشور هستند، خاطرنشان کرد: اولین نهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از نهادهای مهم دیگری که در این زمینه نقش اساسی دارند می‌توان به صدا و سیما اشاره کرد که تاکنون کار تبلیغاتی خاصی در این زمینه صورت نگرفته است و اقدامات مختصری هم که صورت گرفته برای حوزه مخاطب خاص بوده است در حالیکه باید فعالیت‌هایی را برای مخاطب عام انجام داد.

محمدی با بیان اینکه پایین بودن سرانه مطالعه یکی از مشکلات اساسی است که چالش‌های زیادی را به همراه دارد، گفت: پایین بودن تیراژ کتاب که متاثر از پایین بودن مخاطب است نشان‌دهنده پایین بودن سرانه مطالعه در کشور است که این موضوع فقط برای کتاب‌های صوتی نیست و کتاب‌های چاپ شده هم متاثر از همین موضوع است. در دهه 50 و 60 کتاب‌ها با بیست هزار و سه هزار شماره منتشر می‌شدند اما این شمارگان حتی به 500 جلد رسیده است. البته عناوین و ناشران متعدد شدند ولی مطالعه کاهش یافته است.

وی ادامه داد: تیراژ‌های پایین باعث می‌شود که هزینه تولید کتاب تامین نشود و بازده تولید کتاب بسیار کم شده است.

محمدی با اشاره به اینکه طیف وسیعی از کتاب‌ها می‌توانند به کتاب‌های گویا تبدیل شوند، اعلام کرد: از هر 10 عنوان 8 عنوان می‌توانند کتاب شنیداری شوند و برخی از متون وقتی شنیداری می‌شوند و با موسیقی همراه می‌شوند جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند. البته کتاب‌هایی که فقط جنبه اطلاع‌رسانی دارند شاید کمتر مورد توجه قرار گیرند یا کتاب‌های ترجمه‌ای باید ترجمه روانی داشته باشند چون در گونه شنیداری روان نبودن ترجمه بیشتر نمایان می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها