امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۷:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38251
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به غیر از 5 پروژه اجرا شده در نیمه دوم سال 84 که قالیباف در آن زمان مدیریت شهرداری را بر عهده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به غیر از 5 پروژه اجرا شده در نیمه دوم سال 84 که قالیباف در آن زمان مدیریت شهرداری را بر عهده گرفت، هجده پروژه در سال 85 ، چهارده پروژه درسال 86 ، هفده  پروژه در سال 87 و پانزده پروژه درسال 88 به بهره برداری رسید.
در سال 89 نیز 24 پروژه مورد بهره برداری قرار گرفت که این میزان درسال 90 عدد 21 را به خود اختصاص داد. 28 پروژه هم  در سال 91 و 19 پروژه نیز تا پایان بهار سال جاری افتتاح شدند .
طبق این آمار ، سال 91 با افتتاح 28 پروژه عمرانی در صدر قرار دارد . اتمام بزرگراه یادگار امام ، بهره برداری از تونل شمالی نیایش ، احداث پل بزرگراه شهید محلاتی در تقاطع با بزرگراه امام علی (ع) و بهره برداری از 10 تقاطع این بزرگراه از جمله پروژه های افتتاح شده دراین سال است.
تکمیل رینگ بزرگراهی مورد نظر طرح جامع شهر تهران ، اتفاق مبارکی است که دراین دوره مدیریت شهری رخ داده درطی این چند سال نیز بخش قابل توجهی از اقدامات عمرانی به این بخش معطوف شد هر چند که تلاش بر تکمیل رینگ بزرگراه تهران ، معاونت عمرانی را از دیگر پروژه ها دور نکرد.
با نگاهی بر پروژه های افتتاح شده دراین سال ها ، افتتاح بزرگراه ، تقاطع ها و اتصالات مربوط به آنها در سال 91 بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است . بزرگراه شهید زین‌الدین حدفاصل پل شهید قائمی تا سه‌راه آزمایش ، اتمام احداث بزرگراه آزادگان ، بزرگراه شهید خرازی حدفاصل بلوار پژوهش تا وردآود واتمام بزرگراه شهید باقری حدفاصل پل استقلال تا بزرگراه شهید بابایی از جمله این پروژه های بزرگراهی است که البته پروژه عظیمی همچون بزرگراه آزادگان که طی چند مرحله به بهره برداری رسید از نظر حجم عملیات اجرایی ، شاید بتوان آن را چندین برابر برخی دیگر از پروژه ها آن را قلمداد کرد .
از جمله مهمترین پروژه هایی که در سال 87 مورد بهره برداری قرار گرفتند می توان به سالن همایش های برج میلاد اشاره کرد ، سالنی که با گنجایش بالا ، به همراه سیستم ویژه صوت و نورپردازی جز برترین نمونه های ساخته شده در ایران است.
سال 88 نیز تونل توحید بهره برداری شد. تونلی دو قلو با 2 هزار و 136 متر طول که طی 30 ماه ساخته شد و در زمان خود و تا پیش از ساخت تونل نیایش ، عنوان طولانی ترین تونل شهری کشور را به خود اختصاص داده بود.
اتمام ساخت برج میلاد ، پنجمین برج مخابراتی دنیا نیز در سال 89 محقق شد. همچنین پل کابلی جوادیه که لقب اولین پل سه پایه دنیا را به خود اختصاص داده بود در همین سال انجام شد. سازه پل جوادیه در همان سال به عنوان سازه برتر فولادی کشور برگزیده شد.
بهره برداری از بخشی از بزرگراه زین الدین در شرق و بزرگراه خرازی در غرب تهران که با قرار گرفتن در کنار بزرگراه همت ، مسیری 50 کیلومتری بدون چراغ قرمز از شرق تا غرب پایتخت فراهم کرد در سال 91 رخ داد اما  افتتاح تونل شمالی نیایش را شاید بتوان بزرگترین اتفاق عمرانی این سال شهرداری قلمداد کرد. تونلی که با احتساب بخش شمالی و جنوبی آن 6/7 کیلومتر طول دارد و احداث آن تنها طی 36 ماه انجام شد.
تونل جنوبی نیایش نیز در بهار سال جاری مورد بهره برداری قرار گرفت. اما بخشی ازاین تونل که به بزرگراه طبقاتی صدر ختم می شود ، تا زمان افتتاح این بزرگراه مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.
تا پایان بهار سال 92 نیز 19 پروژه در کارنامه معاونت فنی و عمرانی شهرداری به ثبت رسیده اما پنج  مورد از این پروژه ها از جمله مهمترین پروژه های عمرانی شهر تهران محسوب می شوند. تونل جنوبی نیایش ، دریاچه شهدای خلیج فارس ، بزرگراه امام علی (ع) ، تقاطع غیر همسطح بزرگراه بابایی با جاده تلو و افتتاح مجموعه پل های تقاطع چند سطحی بزرگره های شیخ فضل ا.. نوری و محمد علی جناح وزنه سنگینی در کارنامه 92 عمرانی شهرداری محسوب می شود.
دریاچه چیتگر که به شهدای خلیج فارس تغییر نام داد یکی دیگر از پروژه های مطرح در سال جاری به شمار می رود. این دریاچه 130 هکتاری در غرب تهران واقع شده که به غیر از ایجاد قطب گردشگری یکی از هداف زیست محیطی احداث آن ،  تلطیف هوای پایتخت است.
احداث بخش تکمیلی بزرگراه امام علی (ع) به طول 26 کیلومتر به همراه 57 دستگاه پل اصلی و فرعی نیز بعد از گذشت حدودا 4 دهه در این دوره آغاز و به پایان رسید. این بخش از بزرگراه 26 کیلومتر طول داشت که در مدت زمانی کمتر از 20 ماه احداث شد و با بخش شمالی آن که پیش ازاین مورد بهره برداری قرار گرفته بود در مجموع مسیر بزرگراهی 38 کیلومتری را از دارآباد تا کمربندی شهر ری در اختیار شهروندان قرار داد.
تقاطع های غیر همسطح کاروانسرای سنگی یک و دو ، مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب ، تونل امیر کبیر و بزرگراه طبقاتی صدر نیز از جمله پروژه های دردست اجرا محسوب می شوند که به یقین پل طبقاتی صدر یکی از مهمترین این ها و حتی در زمره مهمترین پروژه های عمرانی شهری در دوره مدیریت اخیر شهرداری است.
عملیات احداث سازه پل بزرگراه طبقاتی صدر که بهترین گزینه برای افزایش ظرفیت این بزرگراه انتخاب شد ، ماه گذشته به پایان رسید و هم اکنون بیش از 95 درصد پیشرفت ، در مرحله اجرای عملیات تکمیلی قرار دارد و قرار است بهره برداری آزمایشی آن در مهر ماه آغاز شود. دراین پروژه بیش از 3400 قطعه بتنی که هر کدام با مختصات جداگانه ای احداث شد کنار یکدیگر قرار گرفتند که البته عملیات  نصب آن نیز توسط جرثقیل های غول پیکر دروازه ای که برای این پروژه ساخته شده بودند ، به انجام رسید.
احداث پروژه های بزرگ و فرامنطقه ای تنها اقدامی نبود که حوزه عمرانی مدیریت شهری طی این سالها به انجام رساند بلکه اجرای برنامه ها و طرح های زیربنایی همچون توسعه شبکه جمع آوری آبهای سطحی ، طرح جامع ساماندهی مبادی ورودی تهران ، طرح جامع شبکه تونل های مشترک تاسیسات شهری ، تدوین نظام فنی و اجرایی برای کارهای عمرانی و در نهایت تشکیل شورای عالی فنی شهرداری تهران که از جمله نیازمندیهای اصلی شهر تهران محسوب می شوند نیز در این چند سال به خوبی انجام شد هرچند که نیاز تهران بر داشتن این شبکه و تکمیل آن همچنان باقیست و هنوز مرتفع نشده اما دستاوردهای خوبی نیز حاصل شده است.
گفتنی است در بحث شبکه جمع آوری آبهای سطحی طی این سالها ، شیوه هدایت آبهای سطحی به روش مدیریت و استفاده بهینه از این منابع طبیعی تغییر یافت.همچنین  در بهار سال جاری 10 پروژه کوچک و بزرگ دراین حوزه به بهره برداری رسید. سال 91 نیز 9 پروژه جمع آوری آبهای سطحی و سالهای 89 و 90 نیز هرکدام در برگیرنده افتتاح 8 پروژه دراین حوزه بوده است.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها