امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38269
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 85
به گزارش فارس، «قطب الدین هلال» یکى از اعضاى ارشد حزب اسلامى به رهبرى «گلبدین حکمتیار» درخصوص دلایل ایجاد بن بست در روند صلح افغانستان گفت: این تردید ...

به گزارش فارس، «قطب الدین هلال» یکى از اعضاى ارشد حزب اسلامى به رهبرى «گلبدین حکمتیار» درخصوص دلایل ایجاد بن بست در روند صلح افغانستان گفت: این تردید وجود دارد که خارجى‌ها عمداً نمی‌خواهند در افغانستان صلح و ثبات تأمین شود و شاید خارجى‌ها منفعت خود را در ادامه جنگ افغانستان مى‌بینند.

هلال افزود: افغان‌ها متفرق هستند و براى پیشبرد روند صلح و تأمین امنیت و ثبات در افغانستان بیش از همه به وحدت و یکپارچگى نیاز است.

این عضو حزب اسلامى، با انتقاد از برخى احزاب سیاسى افغانستان گفت که این احزاب پیشتر در یک چهارچوب فعالیت می‌کردند اما امروز با نام‌هاى مختلف و به شکل متفرق در افغانستان فعالیت دارند و همه آنان یک‌صدا نیستند، با این وجود چگونه این احزاب می‌توانند دیگران را به یکپارچگى و صلح دعوت کنند؟

وى تأکید کرد که تا زمانیکه وحدت ملى و یکپارچگى در بین افغان‌ها به وجود نیاید، تصمیم واحدی نیز گرفته نخواهد شد و افغان‌ها به صلح نخواهند رسید.

به نقل از «پژواک»، هلال پیشنهاد کرد که افغان‌ها از طریق یک هیئت متحد که مورد قبول همه طرف‌ها باشد، مذاکرات صلح با مخالفان مسلح را تعقیب کنند.

این عضو ارشد حزب اسلامى تأکید کرد که شوراى عالى صلح به عنوان نهاد مذاکره کننده از تمام مردم افغانستان نمایندگى نمی‌کند و تنها از حکومت نمایندگى می‌کند و این شورا نیز تا کنون نتوانسته با مخالفان مسلح مذاکره کند.

وى گفت: طالبان نیز تاکنون حاضر به مذاکره با دولت نشده و مى‌توان گفت که تا کنون، هیچ گفت‌وگویی در خصوص صلح وجود ندارد و هیچ نشانه‌ای از بهبود شرایط در ایجاد روند صلح وجود ندارد.

هلال، افزود: دفتر قطر باز شد اما خیلی زود بدون اینکه مذاکره‌ای در آن صورت بگیرد بسته شد و اکنون نیز وقت و زمان جدیدی براى مذاکرات تعیین نشده و در مورد آینده آن نیز شک و تردید وجود دارد.

وى تصریح کرد که براى ایجاد پیشرفت در روند صلح و مذاکرات، به واقعیت‌ها و صداقت نیاز است و صلح مزاح و شوخى نیست که یک روز برایش دفتر باز می‌کنند و روز دیگر می‌بندند.

این عضو حزب اسلامى در ادامه اظهار داشت که بهتر است مذاکرات صلح در داخل افغانستان صورت بگیرد و اگر قرار است در بیرون نیز راه‌اندازی شود، باید تمام طرف‌ها در آن حاضر باشند و این روند را با صداقت و اراده قوى به پیش ببرند.

قطب‌الدین هلال نسبت به سفر آینده کرزی به پاکستان نیز اظهار ناامیدى کرد و گفت: ما امید زیادی نداریم که در این سفر، تمام مسائل حل و فصل شود.

وى افزود: رئیس جمهور افغانستان بارها به پاکستان سفر کرده و این بار نیز به خاطر ایجاد تغییر در دولتمردان و روی کار آمدن «نوازشریف» به پاکستان می‌رود.

قرار است رئیس جمهور افغانستان فردا به پاکستان سفر کند، محورهای این سفر را آزادی سران طالبان از جمله «ملابرادر»، تأکید بر همکارى صادقانه پاکستان در قبال روند صلح و مبارزه جدى این کشور در برابر تروریسم تشکیل می‌دهد.

گفتنى است که هیئت حزب اسلامى گلبدین حکمتیار، سال گذشته گفت‌وگوهاى صلح با دولت و اعضاى شوراى عالى صلح را در کابل آغاز کرد اما این مذاکرات پس از امضاى پیمان استراتژیک بین افغانستان و آمریکا متوقف شد.

قطب‌الدین هلال از چهره‌های سرشناس حزب اسلامی است و یکی از اعضای هیئت مذاکره کننده این حزب در کابل بوده است.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها