امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۹:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38382
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 81
یعقوب توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره لزوم تعریف واژه اعتدال و اعتدال‌گرایی از سوی رئیس جمهور ...

یعقوب توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره لزوم تعریف واژه اعتدال و اعتدال‌گرایی از سوی رئیس جمهور گفت: در دوره‌های مختلف تاریخی ایران رؤسای جمهور و شخصیت‌های سیاسی دارای نفوذ، واژه و تعاریفی را وارد عرصه سیاسی می‌‌کردند.

وی ادامه داد: این شعارها در برخی موارد دچار تحول می‌شدند و حتی مفهوم عام خود را از دست می‌دادند.

توکلی با اشاره به واژه تعدیل در دوران سازندگی تصریح کرد: مثلا تعدیل یکی از واژه‌هایی است که در معنای عادی به معنای پائین آوردن است ولی شاهدیم که در ایران وقتی واژه تعدیل درباره یک کالا به کار می‌‌رود، برخلاف تصور معنی بالا رفتن قیمت آن را می‌داد.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر لزوم تعریف شعار اعتدال از سوی دولت افزود: درباره واژه اعتدال باید توجه داشته باشیم که اعتدال در عمل به ضد خود تبدیل نشده و به افراط از نوع راست و چپ منجر نشود.

وی با بیان اینکه باید از تبدیل شدن افراط گرایی به عنوان معنای عملی اعتدال جلوگیری کرد، ادامه داد: این نگرانی با حضور افرادی در نهاد ریاست جمهوری که دارای سابقه کارگزارانی هستند وجود دارد؛ ما در این دوره شاهد جابجایی معانی واژه‌ها در مواردی نظیر خصوصی‌سازی بودیم.

توکلی مسئله جلوگیری از تحریف واژه اعتدال را مهمتر از تعریف آن خواند و افزود: اگر این واژه تحریف نشود و جایگاه واقعی خود را پیدا کند، بدون شک جامعه نیز اعتماد بیشتری به آن پیدا خواهد کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی راه جلوگیری از تبدیل شدن سرنوشت شعار اعتدال به شعار جامعه مدنی در دولت اصلاحات را پایبندی رئیس جمهور و همراهان وی به اصول دانست و اظهار داشت: مسئله اساسی دیگر این است که پس از تعریف اعتدال ببینیم که آیا ما عقلانی کردن فضا است یا خیر؟

وی ادامه داد: باید دید این عقلانی کردن فضا در چارچوب قواعد و الزامات انقلاب خواهد بود؟؛ چون الزامات انقلابی موارد عقلانی خاص خود را دارد و با برخی از الزامات عقلانی لیبرالی هماهنگی ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه باید دید آیا اعتدال به معنای تسلیم شدن و کوتاه آمدن در برابر زیاده‌خواهی دشمنان است یا خیر، افزود: باید پرسید اعتدال حول محور چه چیزی و یا چه کسی قرار است صورت بگیرد؟

توکلی در پایان خاطرنشان کرد: گاهی ممکن است تعاریف ارائه شده منطقی و غیرقابل خدشه باشد ولی در عمل باید دید چه منظوری را دنبال می‌کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها