امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38432
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 163
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الجزیره، «عبدالقادر جمعی» نویسنده فرانکوفونی الجزائری در رمانی با عنوان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الجزیره، «عبدالقادر جمعی» نویسنده فرانکوفونی الجزائری در رمانی با عنوان «شهری در زمان جنگ» قساوت استعمارگران فرانسوی در شهر وهران الجزائر و خاطرات و داستان‌ها و حکایات زندگی سخت آن دوران را روایت کرده است.

بنابر این گزارش، این نویسنده الجزائری در رمان جدید خود که اخیرا توسط انتشارات «سوی» پاریس منتشر شده دو شخصیت «هواری بلقندوز» و «وهران» را ارائه کرده است.

«هواری بلقندوز» همزاد ادبی نویسنده است که در آن توانسته به آسانی از خشونتی که در کودکی با آن زندگی کرده سخن بگوید؛ اما «وهران» شهر الجزائری است که در رمان «جمعی» چون یک انسان دارای گوشت و پوست و خون است و شاد و ناراحت می‌شود.

البته «عبدالقادر جمعی» در رمان خود شخصیت دیگری ارائه کرده است که آن «سازمان ارتش سری» فرانسه است که در این رمان بر رسوا کردن جنایات آن در حق مردم الجزائر تاکید شده است.

نویسنده این رمان در بیان خاطرات خود از زبان «هواری» در بدایه امر زندگی خوب و مفرح کودکی خود در وهران را بیان می‌کند و پس از آن به سراغ مرگ و سکوتی می‌رود که با آغاز انقلاب مردم الجزائر و خشونت‌های نیروهای فرانسوی بر این شهر مستولی می‌شود.

در این رمان به تبدیل شدن هتل «مارتینز» این شهر به مقر کمیته محلی آتش‌بس و تبدیل شدن مدارس و محل تئاتر «وهران» به پادگان‌های نظامی و بسته شدن تدریجی سالن‌های سینما، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها اشاره می‌شود و از شرایط تاسیس «سازمان ارتش سری» الجزائر و همراهی نظامی و لجستیکی برخی رهبران مسیحی و یهودی با آنها یاد می‌شود.

این نویسنده الجزایری در رمان خود در عین اینکه از حملات ارتش فرانسه علیه «سازمان ارتش سری فرانسه» غفلت نمی‌کند در عین حال از همکاری برخی شخصیت‌های مسیحی و یهودی با «جبهه آزادیبخش الجزایر» و ترور این افراد توسط «سازمان ارتش سری» فرانسه و اعمال خشونت «جبهه آزادیبخش الجزایر» علیه مردم عادی سخن می‌گوید.

«عبدالقادر جمعی» در بخش‌های متعددی از متن خود به علل انقلاب الجزائر چون نژادپرستی فرانسوی‌ها و تحقیر الجزایری‌ها توسط آنها در حالی که الجزائری‌ها فداکاری بسیاری برای فرانسوی‌ها در جریان دو جنگ جهانی داشته‌اند، یاد می‌کند.

وی همچنین یادآور این نکته می‌شود که تا پایان دوره استعمار فرانسه در الجزائر 95 درصد مردم این کشور بی‌سواد بودند و ناقوس کلیساها بیشتر از اذان موذنان شنیده می‌شد و تعداد کلیساها در این کشور بیشتر از مساجد شد در حالی که مسیحیان کمتر از 12 درصد از مردم این کشور را تشکیل می‌دادند.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار