امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۷:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38451
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۴
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، امیرحسین‌ علم‌الهدی کارشناس حوزه پخش و اکران در مطلبی که اختصاصا در اختیار فارس قرار داده در تحلیل عملکرد حوزه توزیع و ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، امیرحسین‌ علم‌الهدی کارشناس حوزه پخش و اکران در مطلبی که اختصاصا در اختیار فارس قرار داده در تحلیل عملکرد حوزه توزیع و نمایش سینمای یاران در 5 ماه ابتدایی سال 92 نوشته است: نگاهی به عملکرد حوزه توزیع و نمایش فیلم های سینمای ایران در 5 ماهه اول سال 1392 تصویر تقریبا شفافی از عملکرد سینما با مخاطبان خود در سراسر کشور تا پایان سال نشان خواهد داد . عملکرد نزدیک به 5 میلیون نفر مخاطب در سراسر کشور طی 5 ماه گذشته با توجه به فروش 21 میلیارد تومانی عملکرد بهتری در حدود 20 درصد نسبت به سال گذشته (سال 1391 بدترین سال سینمای ایران از منظر تعداد مخاطب سینماهای کشور بود در این سال مخاطب 8.5 میلیون نفری به سینماهای کشور مراجعه نموده اند ) را شاهد بوده‌ایم.

در ادامه این گزارش تحلیلی آمده است:اما نگرانی که طی 6 ماه آینده تا برگزاری جشنواره سی و دوم فیلم فجر سینمای ایران را تهدید می کند عدم پیش بینی اکران فیلم با فروش بالا ( البته در مقیاس وضعیت اقتصادی سینمای یاران ) است که به سیاستگزاران توصیه می نمایم چنانچه فیلم هایی با نگاه مخاطب عام آماده نمایش می‌باشد از خیر نمایش این فیلم ها در جشنواره فیلم فجر بگذرند تا سینمای ایران بتواند در سالن‌های سینمایی کشور پذیرای مخاطبان سینمایی باشند ( در صورت عدم اتخاذ چنین تصمیمی مخاطب امسال سینمای ایران به 8 میلیون نفر نخواهد رسید !).

علم‌الهدی در ادامه گزارش خود آورده است: قبلا" هم عرض نموده‌ام که چنانچه بخواهیم رابطه بهتری با مخاطبان سینمای ایران برقرار نماییم چاره‌ای نداریم که نسبت به تجدید نظر در الزام اکران حداکثری فیلم‌ها در جشنواره و سپس اکران در سینماهای کشور اقدام نماییم و متاسفانه سالیان سال است که جشنواره فیلم فجر خود تهدیدی جدی بر حیات طبیعی اکران سینمایی کشور گردیده است و در زمانی که سینماهای کشور بعنوان محل عرضه محصولات سینمایی با بحران اکران فیلم خوب و پر مخاطب مواجه هستند دلیلی بر اجبار اکران این نوع فیلم‌ها برای جشنواره فجر نمی‌باشد و سیاست برگزاری جشن واقعی سینمای ایران در طول 350 روز سینمایی سال با استقبال سینما دوستان سراسر کشور از سالن های سینمایی از ضروریات سیاست های حوزه اکران سینمایی کشور است .

وی در بخش بعدی گزارش تحلیلی خود با ارائه آماری از تعداد‌ فیلم‌های،مخاطب و فروش سینماها در 5 ماه ابتدایی سال را به شرح زیر آورده است:
تعداد فیلم اکران شده : 25 فیلم
تعداد مخاطب سینماها : 5 میلیون نفر

فروش سینماها : 210 میلیارد ریال معادل 21 میلیارد تومان

پر مخاطب ترین فیلم : رسوایی با 1 میلیون و 400 هزار نفر و با فروش 6میلیارد و 100 میلیون تومان

موفق‌ترین دفتر پخش فیلم : فیلمیران با نمایش 7 فیلم و گردش مالی 127 میلیارد ریال معادل 12 میلیارد و 700 میلیون تومان

عملکرد سایر دفاتر پخش : حوزه هنری با 2 فیلم و فروش 28 میلیارد ریال

فیلمسازان :با 3 فیلم و فروش 12 میلیارد ریال

بشرا فیلم : با 1 فیلم 13 میلیارد ریال

پویا فیلم : با 1 فیلم 9 میلیارد ریال و در رتبه های دیگر دفاتر پخش هدایت فیلم ، یکتا فیلم ، شکوفا فیلم ، نسیم صبا  ، بنیاد سینمایی فارابی وراه عرفان قرار دارند .

توضیح : میزان تعداد مخاطب با نگاهی خوشبینانه  با توجه به میانگین قیمت بلیط 5500 تومان در تهران و 4000 تومان در شهرستان ها محاسبه گردیده است .

علم‌الهدی از روزنامه روزنامه بانی فیلم، مجله سینمایی دنیای تصویر و سایت سینما تیکت به عنوان منابع تهیه‌ گزارش تحلیلی خود نام برده است.

انتهای پیام/ ا
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها