امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38584
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۲
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عمان بر اهمیت موافقتنامه ترانزیت  چهار جانبه ایران، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عمان بر اهمیت موافقتنامه ترانزیت  چهار جانبه ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان تاکید کردند. 

دکتر محمد جواد ظریف و یوسف بن علوی روز یکشنبه طی مذاکراتی در تهران ضمن مرور آخرین وضعیت روابط تهران -  مسقط در حوزه های مختلف، از روند گسترش همکاریها بویژه روند نهایی شدن پروژه کریدور چهار جانبه ابراز رضایت کردند.

در این دیدار طرفین همچنین ضمن تبادل نظر در خصوص تحولات منطقه از جمله اوضاع مصر، سوریه، یمن، لبنان،  تونس و بحرین، نگرانی خود را از افزایش تنشها و درگیریها و توسعه افراط گرایی ابراز داشته، و بر ضرورت همکاری در جهت کمک به خاتمه بحرانها تاکید کردند.

دکتر ظریف در این دیدار با اشاره به اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاریها با عمان، ابراز اطمینان کرد سفر سلطان قابوس به تهران می تواند به ارتقاء مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف منجر شود. 

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تاکید بر اهمیت اجرایی شدن موافقت نامه ترانزیت چهارجانبه و منافع این پروژه برای منطقه، از روند مذاکرات و همکاریهای دو کشور در حوزه انرژی، گاز و تجارت ابراز رضایت کرد.               

یوسف بن علوی نیز در این دیدار با اشاره به مناسبات قوی دو کشور و علاقمندی مسقط برای تقویت و تحکیم این روابط گفت: در خصوص موافقتنامه ترانزیت چهارجانبه کارهای زیادی صورت گرفته و باید با جدیت اهتمام نماییم که مرحله آغاز عملیاتی شدن این پروژه مهم نهایی شود. 

وی با تاکید بر اهمیت این طرح، ایران را نقطه کانونی ترانزیت منطقه دانست.

طرفین در این دیدار برگزاری  اجلاس در سطح کارشناسان و وزرای امور خارجه در آینده نزدیک را برای نهایی کردن مراحل اجرایی موافقتنامه چهارجانبه مورد توجه دادند. 

بررسی آخرین تحولات منطقه از دیگر محورهای مذاکرات دو مقام در این ملاقات بود و دکتر ظریف ضمن تاکید بر سیاست جمهوری اسلامی ایران در داشتن بهترین روابط با همسایگان و کشورهای منطقه، بر ضرورت همکاریهای دو جانبه، چند جانبه و منطقه ای برای کمک به حل و فصل بحرانهای منطقه تاکید کرد.

وی ریشه بی ثباتی و نا آرامی ها در منطقه را عدم پاسخگویی مناسب به مطالبات مردمی، مداخلات خارجی و اقدامات افراط گرایانه نیروهایی‌ که هیچ سنخیتی با اسلام ندارند و مورد حمایت قدرتهای خارجی میباشند دانست  و تصریح کرد  آنهایی که فکر می کنند خود از افراط گرایی خود مصون می مانند، اشتباه می کنند زیرا بی ثباتی، ناامنی و افراط گرایی مرز نمی شناسد و در یک جا محصور نخواهد ماند.

وزیر امور خارجه عمان نیز با ابراز نگرانی در خصوص بحرانهای منطقه ای، ضرورت همکاری کشورهای منطقه برای کمک به حل و فصل بحرانها و  تقویت روابط و همکاریهای منطقه ای را مورد تاکید قرار داد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها