امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۰۵:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3860
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۴
تعداد بازدید: 204
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه یدیعوت آحارونوت پرتیراژترین روزنامه سرزمین‌های اشغالی، اردن در ماههای اخیر با تغییر سیاست‌های خود در قبال ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه یدیعوت آحارونوت پرتیراژترین روزنامه سرزمین‌های اشغالی، اردن در ماههای اخیر با تغییر سیاست‌های خود در قبال سوریه به آموزش شورشیان سوری در داخل خاک خود پرداخته و فعالیت‌های خود را در منطقه مثلث مرزی سوریه، اردن و اسرائیل و همچنین در طول مرزهای خود با سوریه افزایش داده است.

اردنی‌ها با وجود اینکه آوارگان سوری به کابوسی اجتماعی، امنیتی و اقتصادی برای آنها تبدیل شده‌اند، باز هم اردوگاه‌های آوارگان را با مسئولیت شورشیان احداث می‌کنند. آنها همچنین یک نوار امنیتی را با حاکمیت شورشیان در مثلث مرزی میان سه طرف ایجاد کرده‌اند. در این میان منطقی است که اردن به موافقت اسرائیل نیاز داشته باشد و برای اسرائیل نیز مهم است که بداند این پناهندگان و شورشیان چه کسانی هستند که در نزدیکی مرزهای این رژیم مستقر شده‌اند.

بنا بر این گزارش مسیر اصلی برای انتقال شورشیان به سوریه از مرز ترکیه به این مرز تبدیل شده است، چون برای اسرائیل یک منفعت مشخص وجود دارد و آن این است که بداند در منطقه چه اتفاقاتی روی می‌دهد و در این راستا نیاز به هماهنگی‌های امنیتی با اردن دارد.

یدیعوت می‌افزاید که دیدارهای بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با عبدالله دوم پادشاه اردن در عمان نیز تفسیر همین اتفاقات است. همه می‌دانند که امروز احتمال درگیری های نظامی در مرزهای بین سوریه و اردن بسیار بالاست و همین وضع باعث شده تا آمریکایی‌ها اخیرا نیروهای پیشتاز زرهی شماره یک خود را به منطقه اعزام کنند.

این روزنامه می‌افزاید که تغییر دیگری نیز در روند مناسبات اردن با اسرائیل ایجاد شده که آمریکا آن را اعمال کرده است، این تغییر این است که پیشبرد یا عدم پیشبرد مذاکرات با فلسطینی‌ها تاثیر زیادی بر مناسبات عمان با تل‌آویو نخواهد داشت و این موضوع می‌تواند زمینه‌های همکاری‌های اردن و اسرائیل را قوی‌تر از قبل کند. این در حالی است که دنبال کردن این روند با سعودی‌ها البته به صورت علنی مشکل‌تر است.

این تفسیر همان نشست غیر عادی است که در فوریه سال جاری سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی با ایهود باراک وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی در نشست وزرای دفاع در برلین داشته است. در این کنفرانس امیر سلمان در حال حرکت در سالن اجلاس بود و در پشت سر وی نیز تعدادی از مشاوران، معاونان و محافظانش حضور داشتند، وی ناگهان جدای از مجموعه همراه خود ایستاده و به گرمی با ایهود باراک که در کنار وی در حال حرکت بود، دست داد. محافظان سعودی کنار ایستاده و با حیرت این حادثه را تماشا می‌کردند، دو طرف نیز مانند دو دوست قدیمی مشغول صحبت بودند و بعد از دقایقی صحبت از هم جدا شدند. دولت آمریکا نیز این واقعیت را می‌داند که بنیامین نتانیاهو مسحور برقراری ارتباط با عربستان سعودی است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها