امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۴:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3862
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۴
تعداد بازدید: 131
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مقام معظم رهبری در افتتاحیه اجلاس علما و بیداری اسلامی ضمن توصیف ماهیت نهضت جهانی بیداری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مقام معظم رهبری در افتتاحیه اجلاس علما و بیداری اسلامی ضمن توصیف ماهیت نهضت جهانی بیداری اسلامی، به تشریح مبانی، مبدأ، مسیر تحرکت و برآورد آینده تحولات ناشی از آن در منطقه و جهان پرداختند و برخی از زوایای راهبردی این دگرگونی ساختاری در نظام بین المللی و همچنین موانع و راهبردهای دشمن در این حوزه را تشریح نمودند.

در دیدگاههای مقام معظم رهبری، محورهای بسیار مهمی در خصوص ادراک محیط بین المللی و کنشهای متقابل بیداری و جهان اسلام و همچنین مناسبات بیداری با محیط خارج دور و نزدیک اسلام وجود دارند که این تحلیل، به صورت موجز به تشریح و دسته‌بندی آنها می پردازد.

ماهیت شناسی بیداری اسلامی، نخستین گام برای شناخت این پدیده و تحولات ناشی از آن است. هرچند غرب تلاش نموده ماهیت اسلامی این حرکت عظیم را سلب یا نفی نموده و یا با ملی گرایانه جایگزین نماید، اما این پدیده حتی با نام های ساختگی غرب نیز همچنان ارتباط عمیق خود با مبانی دینی را حفظ نموده و اندیشه و تفکر برآمده از آموزه های اسلام را بر زوایای مختلف اجتماعات مهیای پذیرش این تحول، به بار می نشاند.

در این رابطه، نکته مهم و راهبردی، «انکارناپذیری اعتلای جهانی اسلام» در شرایط کنونی بین المللی است. به تعبیر رهبری، نکته ای هیچ کس «نمی‌تواند آن را انکار کند آن است که اکنون اسلام، از حاشیه‌ معادلات اجتماعی و سیاسی جهان خارج شده و در مرکز عناصر تعیین‌کننده‌ حوادث عالم، جایگاهی برجسته و نمایان یافته است، و نگاه تازه‌ای را در عرصه‌ زندگی و سیاست و حکومت و تحولات اجتماعی عرضه می‌کند». رمز اثرگذاری اسلام در این محیط جدید، پیام و نگاه تازه ملل به زندگی بر اساس فهم آنها از انطباق اسلام با نیازهای آنهاست. در واقع، بیداری اسلامی و اسلامی بودن بیداری، یکی از وقایع و حقایق نظام بین المللی معاصر و جاری است و انکار و تردیدها نمی تواند عینیت این پدیده را نفی نماید.

از سوی دیگر، اسلام علاوه بر ظرفیت های فکری و ذهنی، دارای موقعیتی عظیم و عمیق در عینیت نظام کنونی بین المللی است. این عزت راهبردی و عینی، نشات گرفته از سهم جهان اسلام در  مدیریت دنیای امروز؛ گسترش و بسط عناصر و اثرگذاری عدم تعهد نسبت به نظام سلطه؛ و همچنین گسترش تدریجی زمینه ها و عناصر احیای تمدن نوین اسلامی است.

با این حال، بیداری اسلامی یک حرکت جهانی و فراگیر بوده و به جهان اسلام یا حوزه عربی و افریقائی محدود نمی‌شود. ماهیت این حرکت و جنبش، مقابله تدریجی با نظام سلطه و همه عناصر و ساختارهای آنها در مناطق و جوامع مختلف است. مخاطبین این جنبش را انسانها تشکیل می‌دهند و مجموعه بشریت بر اساس فطرت و طبع هنجارگرائی و حق‌طلبی، در این خصوص دارای نقش هستند. از سوی دیگر، حامیان و بازیگران این جنبش را نیز اذهان آگاه، جوان و جویای جریان یافتن روح زندگی برابر، عادلانه و عاری از سلطه تشکیل می دهند.

رهبری، این فراگیری جهانشمول و انسانی بودن عناصر بیداری اسلامی را با اشاره به «اشتیاق افکار عمومی و بویژه در قشرهای جوان، به احیای مجد و عظمت اسلام و آگاه شدن آنان از ماهیت نظام سلطه‌ بین‌المللی و آشکار شدن چهره‌ وقیح و ستمگر و مستکبر دولت‌ها و کانون‌های ستم» تبیین نموده اند. در برابر غرب فرهنگی و فکری، تمدن شرق بزرگ وجود دارند که «شرق اسلامی و غیراسلامی» ارکان آن را تشکیل می دهند. شرق اسلامی، محیط تولد بیداری بوده و این جنبش به سوی شرق غیراسلامی و غرب در حال بسط و گسترش است.

بیداری اسلامی هم به لحاظ بیدارمحوری و هم اسلامیت محتوا و پیام آن، برای غرب تکانی شدید و ساختاری محسوب می شود که کانون های قدرت آن را به رهم ریخته و به تدریج انزوا و اضمحلال فلسفه و نفوذ آن را نوید می‌دهد. از این رو، بدیهی است که غرب همه توان خود را برای متوقف کردن این جنبش بسیج نموده و حتی راهبرد مصادره و بی محتوا کردن این حرکت را در پیش گیرد.

در هر حال، اندکی متعاقب نمودار شدن مظاهر اولیه بیداری عظیم اسلامی در منطقه، غرب خود را برای مواجهه ای همه جانبه با این حرکت و پدیدار آماده نموده و تدابیر خود در قالب این راهبرد را بکار بسته است.

با توجه به دگرگونی های ناشی از بیداری اسلامی و مواجهه همه جانبه غرب با این حرکت، ظرفیت های آسیب دیدن این جنبش و خطرات فراروی به مقصد رسیدن آن، فراوان است. عامل بقای امن این حرکت، تعیین شاخصی غائی است که بتواند در سیر تحولات، ارزیابی مسیرها و شناخت موانع و دشواریها را امکان پذیر سازد. این شاخص غائی، تعیین مقصد نهائی بیداری اسلامی است. رهبر معظم انقلاب، این مقصد و کلید راهنمای نجات بیداری در مسیر تحولات و موانع ساخته دشمن را «ایجاد تمدن درخشان اسلامی» معرفی نموده اند.

به تعبیر ایشان، «این هدف نهایی، نمی‌تواند چیزی کمتر از «ایجاد تمدن درخشان اسلامی» باشد. امت اسلامی با همه‌ ابعاد خود در قالب ملت‌ها و کشورها، باید به جایگاه تمدّنیِ مطلوب قرآن دست یابد. شاخصه‌ اصلی و عمومی این تمدن، بهره‌مندی انسان‌ها از همه‌ ظرفیت‌های مادی و معنوی‌ای است که خداوند برای تأمین سعادت و تعالی آنان، در عالم طبیعت و در وجود خود آنان تعبیه کرده است». در این رابطه، حق و عدالت و همچنین کارآمدسازی نظام فکری و گفتمانی به منظور پرداخت جامع و موثر به همه نیازهای امروز و آینده بشریت، از جمله معیارهای مهمی است که ماندگاری مسیر جنبش بیداری را تا شکل دادن به بیداری جهانی بر پایه حاکمیت حقوق الهی تضمین خواهد کرد.

نویسنده: دکتر نادر ساعد

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها