امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 38625
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: 240
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: هنوز بیش از یک سوم فصل تابستان باقی مانده و هنوز بهترین فرصت مطالعه از دست نرفته ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: هنوز بیش از یک سوم فصل تابستان باقی مانده و هنوز بهترین فرصت مطالعه از دست نرفته است. احتمالا خیلی‌ها  کتاب‌های بسیاری را در برنامه دارند تا بخوانند اما یا فرصت خواندنش را پیدا نمی‌کنند یا گله دارند که مطالعه آن طور که باید و شاید برایشان دلچسب و دلپذیر نیست، نمی‌توانند تمرکز لازم را داشته باشند و بعد از خواندن کتاب به نتیجه دلخواهشان از یک مطالعه مطلوب نمی‌رسند، نکات کمی را به یاد می‌آموزند و بعد از مطالعه هم خسته هستند. آنچه در ادامه می‌آید چند نکته بسیار پرکاربرد و موثر است که به شما کمک می‌کند مطالعه بهتر و مطلوب‌تری داشته باشید و از کتاب خواندن بیشتر لذت ببرید.

**کتابی را بخوانید که دوستش دارید

برای مطالعه خود برنامه‌ریزی داشته باشید. این که قصد یادداشت‌برداری دارید یا خیر و در مورد چه موضوعی باید تمرکز کنید، و اینکه چه سؤالاتی در ذهن دارید که در این کتاب جواب آنها را می‌جویید همه باید از قبل، برنامه‌ریزی شده باشد. به یاد داشته باشید علاقه و انگیزه درباره کتابی که برای مطالعه انتخاب کرده‌اید، بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد. هنگام مطالعه همواره یک قلم در دست داشته باشید، زیرا مطالعه آنها کارایی مطلوب دارد که شما موارد مهم و کلیدی را یادداشت‌برداری کنید. تنها به روخوانی سطحی از کتاب بسنده نکنید، سعی کنید با برقراری ارتباط با مفهوم و معنای مطالب، کیفیت مطالعه خود را افزایش دهید.

**تحرک مغزی داشته باشید/ بهترین وضعیت مطالعه چیست؟

منظور از تحرک مغزی حرکت کردن و راه رفتن در هنگام مطالعه نیست، چون فعالیت زیاد بدنی، تمرکز حواس را مختل می‌کند و میزان یادگیری را کاهش می‌دهد. اصولاً بهترین وضعیت برای مطالعه نشستن پشت میز است نه حرکت کردن و راه رفتن. منظور از تحرک این است که در حین مطالعه هر چند دقیقه یک بار حرکتی کوچک داشته باشید تا گردش خون در مغز بهبود یابد و بهتر بتوانید مطالب را بیاموزید، حتی با چند حرکت ساده سر و بدن می‌توانید از رکود و رخوت جلوگیری کنید و با تمرکز بالاتری کتاب بخوانید.
 
**چه کار کنیم حواسمان موقع کتاب خواندن پرت نشود؟

تمام فعالیت‌های انسان برای توفیق به تمرکز نیاز دارد، اما از مجموع فعالیت‌های نیازمند تمرکز، مطالعه جدی‌ترین فعالیتی است که تمرکز در آن نقش اساسی و محوری دارد. توجه داشته باشید پس از مدتی که از مطالعه‌تان گذشت، چشمان شما بر روی کلمات و خطوط می‌دود بی‌آنکه حواستان به آن باشد. دو عامل مهم برای حواس پرتی وجود دارد که شامل عوامل درونی مثل خستگی، تشنگی، گرسنگی، افکار مزاحم و مواردی از این قبیل و عوامل بیرونی مثل سر و صدا، وضعیت محیط و مواردی از این قبیل می‌شود. پس به محض آنکه محیط شما عوض شود یا شرایط ذهن شما تغییر کند، میزان تمرکز شما بر یک مطلب تغییر می‌کند.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها